Jump to content



Browsing μέσω dsl απομακρισμένου υπολογιστή


zaxos

Recommended Posts

Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να υλοποιηθεί το εξής:

Πείτε πως έχω εναν υπολογιστή παντα online με μια dsl, και θέλω να μπαινω στο internet από έναν άλλον υπολογιστή μέσω τη σύνδεση του πρώτου. Δλδ να το χρησιμοποιω σαν proxy (σωστά?)

Πως μπορεί να γίνει αυτό? υπάρχει κάποιος οδηγος κλπ και τι software θα χρειαστώ?

Εψαξα στο google αλλα πιθανον επειδή δεν ξέρω πως να ψαξω αυτό που θέλω δεν έβγαλα άκρη.

Ολες οι ιδέες ευπρόσδεκτες.

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

βασικά πας στο No-ip.com ή στο dyndns.org και φτιάχνεις ένα λογαριασμό (τζάμπα)

έτσι ο υπολογιστής σου θα έχει πάντα σταθερή IP.

Απο κεί και πέρα μια λύση εύκολη είναι το VNC

Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ καλή λύση είναι να εγκαταστήσεις το logmein στο μηχάνημα. Είνια software για remote admionistration και δεν έχει ανάγκη απο την παραμικρή ρύθμιση για firewall/port forwarding κτλ.

Απλά το εγκαθιστάς στο "απομακρυσμένο" PC και μπορείς να δεις το desktop σου με έναν απλό browser από όποιο άλλο PC με internet. ΜΕ αυτή τη λύση επίσης δεν έχεις ανάγκη απο No-ip.com/dyndns.org

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, δεν ζηταει το παιδι καποιο προγγραμμα για remote administration...

Να κανει κοινοχρηστη χρηση θελει...

Αρχική απάντηση από zaxos

.....θέλω να μπαινω στο internet από έναν άλλον υπολογιστή μέσω τη σύνδεση του πρώτου..

Ποσο απομακρυσμενοι ειναι? Μπορεις ειτε να τους συνδεσεις με καλωδιο δικτυου, ειτε ασυρματα, αν δεν εχεις πολους τοιχους ενδιαμεσα τους !

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κατάλαβα λάθος αλλα το ζητούμενο μάλλον είναι:

Είμαι στη δουλειά αλλά δεν θέλω να κάνω surfing απευθείας (για διάφορους λόγους) αλλά να χρησιμοποιώ το PC στο σπίτι που είναι 24/7 για το surfάρισμά μου.

΄

Ή κατι παρόμοιο τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο υπολογιστές δεν εχουν καμία επαφή μεταξύ τους! Απλα, επειδη τωρα έχω static ip και δε γουσταρω αυτή τη φάση, επειδή εχω μια συνδεση dsl ετσι κι αλλιώς θα ήθελα για browsing κλπ να χρησιμοοποιώ αυτή. Για remote administation δεν ξέρω αν αποδίδει μια και το upload της dsl ειναι μάλλον πολύ μικρό για τέτοιο σκοπό (ηδη μικρο και για browsing δλδ).

Κοιταξα για το vnc(tightvnc) αλλά λόγω εξεταστικής δε υπαρχει χρόνος για το ψαξω ενδελεχώς. Αν κάποιος έχει κανει κάτι παρόμοιο ή ξέρει κάποιον οδηγο κλπ ας κάνει εναν κόπο να ποστάρει.

Thanks ολους για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.