Jump to content



6000+(amd)VS6420(intel)


def

Recommended Posts

θελω να στησω και ενα δευτερο pc για multimidia να βλεπω τηλεωροση,να γραφω μουσικη,

και για το Internet μου,και ειμαι σε σκεψη με ποιον απο τους 2 επεξεργαστες να το στησω

για πειτε μου τι πιστευετε. Ποιος ειναι καλυτερος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

6420 τι ρωτας βρε λευτερη :D

Captain,Ξερεις δεν θα τον ανεβασω καθολου,και τωρα που βλεπω το l2 του 6420 που εχει 4mb σε σχεσει με τα 2 του 6000+ θα εχω διαφορα στις εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 13:29]

απο αυτο δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα τον 6600 εχει..............

και ο 6600 ειναι καλυτερος για χειροτερος απο των 6420 ???

(καλυτερος ειναι)

amd 6000+ > E6600 >E6420

Link to comment
Share on other sites

6000+ πιο γρήγορος και πιο οικονομικός και ως πλατφόρμα και σε κατανάλωση. Αν το θες για Multimedia pc νομίζω ότι θα πρέπει να δεις και το θέμα της κατανάλωσης. Σε low cpu utilization οι ΑΜD δεν παίζονται ακόμα και τώρα που είναι μια γενιά πίσω. Αν βέβαια σκέφτεσαι το o/c τότε αναγκαστικά θα πας σε Core 2 Duo

energy efficiency

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Δες εδώ Λευτέρη, αυτό έχει και 6420 και 6000+

http://www.digit-life.com/articles2/cpu/intel-c2d-e6320-6420-page1.html

Καλύτερος ο 6000+ σε επιδόσεις, χειρότερος σε κατανάλωση.

Πολυ κατατοπιστικο,σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Για ψάξε λίγο και το δικό μου Link, ίσως ο jpavly να έχει δίκιο, δεν είχα χρόνο να το διαβάσω

ok:T: ,μαλλον για 6000+ παω

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε πάντως ότι μάλλον ο 6000 είναι αρκετά πιο ζεστός από τον core. Γενικά πάντως οι AMD πάντα μου έδιναν μια καλύτερη αίσθηση στον "τζερτζελέ" στα windows. Είναι αυτός ο παράγοντας "αίσθηση" που δεν μετρείται αντικειμενικά αλλά...πάντα είχα την αίσθηση ότι και στο "τζερτζελέ" αλλά και στο "μπαμ" οι AMD ήταν καλύτεροι. Ίσως να μου έμεινε κουσούρι από τον θεϊκό athlon xp 1600+ που δουλεύει ακόμα ταχύτατα και σκύλος στο σπίτι μιας φίλης μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

:OT:

Πλάκα πλάκα, περίεργο που δεν υπάρχει κάποιο benchmark που να μετράει την απόκριση των επεξεργαστων σε ms (π.χ. όπως το access time στους δίσκους)

:OT:

:OT: Υπαρχει το sandra που μετραει τον δικο σου επεξεργαστη και μπορει μετα να σου βγαλει συγκριτικο με αλλους επεξεργαστες ακομα και με τον δικο σου αν τον εχει μεσα. Αυτες οι τιμες βεβαια ειναι μαλλον οι μεγιστες και οχι ο μεσος ορος που βγαζουμε εμεις. :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.