Jump to content



Μπλακάουτ ο υπολογιστής, νευρική κριση εγώ...


ksipsi

Recommended Posts

offtopic

με τόσους σκληρούς μήπως χρειάζεσαι και λίγο καλύτερη κυκλοφορία αέρα στο κουτάκι; Βλέπω άδεια υποδοχή ανεμιστήρα πίσω...

Πολύ καλή πατέντα πάντως μπράβο. Σίγουρα θα σε καλύψει για λίγο καιρό.

Α, πες μας και δυο λόγια αν θέλεις για τους seagate, σίγουρα θα έχεις μια Α γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

με τόσους σκληρούς μήπως χρειάζεσαι και λίγο καλύτερη κυκλοφορία αέρα στο κουτάκι; Βλέπω άδεια υποδοχή ανεμιστήρα πίσω...

Προφανώς το κουτί μένει ανοιχτό.

ksipsi, μέτρησα 6 δίσκους. Οι υπόλοιποι πού είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο το Πασχα και μετα το κουτι ανοιχτηκε γιατι δεν γινοταν αλλιως αφου το chipset εφτανε τους 50 βαθμους και μιας και το μηχανημα ουσιαστικα δεν κλεινει ποτε δεν νομιζω οτι πυκνωτες και λοιπα θα αντεχαν για πολυ καιρο σε τετοιες θερμοκρασιες, ασε που ανεβαζε θερμοκρασια και το BBU απο το RAID Controller, οποτε προτιμησα την σκονη απο το meltdown:p

Νομιζω σε αυτην την φωτογραφια φαινονται καλλιτερα ποσοι ειναι. Στις 3 θεσεις των 5,25 τοποθετησα το 4in3 module απο STACKER STC-T01.

IMG_0189c.jpg

Τωρα Angel οσον αφορα τους δισκους αν και ο παλαιοτερος σατα Seagate ειναι μολις ενος ετους δεν εχουν κανει κιχ. Αυτο που ομως με ενοχλει ειναι οτι με τους Seagate δεν δουλευει το staggered spin-up της καρτας Raid. Βεβαια δεν εχω δοκιμασει με αλλη μαρκα δισκου αν δουλευει, παρ'ολα αυτα ειναι μια ασυμβατοτητα.

Για εμενα κριτηριο για την αγορα τους ηταν το γεγονος οτι ειχαν μεγαλυτερη εγγυηση απο WD και οτι ηταν πιο φθηνοι

Α! Μην ξεχασω απο τον περασμενο Ιουλιο που εβαλα aDSL δουλευουν αγογγυστα 24/7 μιας και εχω βαλει σκοπο να κανω backup το ιντερνετ:tomato:

Υ.Γ. Πρεπει καποια στιγμη να παρω αυτο το αναθεματισμενο Lian Li PC-201A να μπει επιτελους μια ταξη

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να τους μαζευες λιγακι αντικαθιστωντας τους με 750αρηδες. (Το ειπε κανενας αυτο? :shifty: ) Ετσι θα χρειαζεσαι μονο ενα τροφοδοτικο και θα εχεις χωρο για αερα και ισως να μπορεσεις να κλεισεις και το κουτι γιατι δεν θα σηκωνει θερμοκρασιες το chipset.

Link to comment
Share on other sites

φίλε το τροφοτικο είναι σίγουρα!!πριν λίγο καιρό άλαξα τροφοδοτικό!!ανόιγα το pc με το παλιό τροφοδοτικό και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έσβηνε!!παρέ καινουργίο τροφοτικό!!;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 09:33]

Εγω θα προτεινα να τους μαζευες λιγακι αντικαθιστωντας τους με 750αρηδες. (Το ειπε κανενας αυτο? :shifty: ) Ετσι θα χρειαζεσαι μονο ενα τροφοδοτικο και θα εχεις χωρο για αερα και ισως να μπορεσεις να κλεισεις και το κουτι γιατι δεν θα σηκωνει θερμοκρασιες το chipset.

Αυτο προσπαθω να καν. Το προβλημα ειναι οτι στους 320αρηδες (raid 5) εχω ηδη 1,4ΤΒ δεδομενων + 600 GB στον 750αρη. Οποτε θα μου παρει λιγο καιρο μεχρι να τα μεταφερω ολα σε 750αρηδες γιατι οι ατιμοι ειναι ακριβοι. Το κανω σιγα σιγα για να μην μου φαινονται τα λεφτα:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ksipsi [Σήμερα, στις 02:19]

Παιδια προς το παρον ξετρυπωσα ενα τροφοδοτικο 90Watt απο εναν Ρ3 και το εβαλα πανω στο πισι και δινει ρευμα σε εναν δισκο και στο dvd recorder.

Παρτε και μια εικονα απο την πατεντα

Υ.Γ. Ολες οι ενωσεις εγιναν ανευ της χρησεως κολλητηριου:p

IMG_0187aa.jpg

Πωπω τι χαλια ειναι αυτα

Θελει συμμαζεμα ο υπολογιστης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.