Jump to content


Προβλημα με Wireless Modem


agganis1416003242

Recommended Posts

Εχω Adsl 2mb otenet και αποφασισα να αλλαξω modem - router και να παρω ενα wireless.

Πηρα αυτο.... USrobotics 9111 (pstn)

Ειχα και ενα wireless Lan Usb Adapter και λεω να τα βαλω στο κομπιουτερ μου για να απαλαγω λιγακι απο τα καλωδια.

Συνδεση....

Εβαλα το καλωδιο τηλεφωνου στο modem

Εβαλα το wireless Lan Usb Adapter Level One στο Pc σε μια Usb.

Εγκατεστησα τους drivers και το προγραμμα.

Η αποσταση του μοντεm, με το Pc einai 2-3 metra

Δεν μπορω ομως να συνδεθω.

Μου βγαζει συνδεση με περιορισμενη ή χωρις αξιοπιστια.

Κανω "επιδιορθωση" αλλα οταν φτανει στο σημειο που λεει "Αλλαγη ΙΡ

μου βγαζει μηνυμα "δεν ειναι δυνατη η ακολουθη ενεργεια: Ανανεωση της διευθυνσης ΙΡ"

Λογικα δεν πρεπει να φταιει το modem γιατι το εβαλα με την ethernet και δουλευει κανονικα.

Μηπως ειναι καποια ρυθμιση λαθος?

Link to comment
Share on other sites

To usb έχει κάνει σύνδεση με το usr; Δεν εννοώ να έχει πάρει ip, να έχει συνδεθεί και να μη δείχνει το εικονίδιο στην taskbar για τη σύνδεση δικτύου του ασύρματου ότι είναι disconnected ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να μην έχει συνδεθεί, αν κρίνω από το "Κανένα σήμα"

Κάνει κάποιου είδους scan για να βρει τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα; Επιλέγεις το δικό σου μετά; Αλλάζει κάτι στο εικονίδιο όταν επιλέγεις το δίκτυό σου;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάς το access point του router σου. Βεβαιώσου ότι εκπέμπει Βεβαιώσου ότι εκπέμπει με επαρκή ισχύ (αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση), αν και στα 3 μέτρα που λες ότι το έχεις δεν πρέπει να είναι αυτό πρόβλημα, δες τι essid χρησιμοποιεί ώστε να ξέρεις τι όνομα να ψάξεις στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι μάλλον απίθανο να μη συνεργάζονται.

Στα properties του usb adapter κάνε change και βάλε χεράτα όλες τις λεπτομέρειες, όπως essid-channel-encryption-authentication όπως ακριβώς είναι δηλωμένα στο access point σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.