Jump to content



Stacker 832 - Συμβατές ψύκτρες


LevelOne

Recommended Posts

Καλημέρα. Αγόρασα πρόσφατα ενα CM Stacker 832, και είμαι αντιμέτωπος με ενα πρόβλημα.

Η Tuniq που έχω αυτη τη στιγμή, είναι αδύνατον να χωρέσει μέσα του ειδικά αν κρατήσω και το πάνελ με τους 4 12άρηδες που έχει το Stacker.

Η ερώτηση είναι η εξής: Υπάρχει κάποιο cooler που να είναι αρκετά κοντό (13-13.5cm max.) και να έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις;

Τέλος, υπάρχει κάποιο lite σύστημα υδρόψυξης με επιδόσεις αντίστοιχες μιας Tuniq Tower?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κουτι εννοεις? http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=941697&tab=specs Εχει 25 εκ. πλατος. Ποσο να χανει? 1-2 εκατοστα? Αντε και κανα δυο απο την μητρικη, σου βαζω εγω συνολο 5. Σου μενουν 20 εκ. να βαλεις την ψυκτρα. Δεν χωραει?

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο εγραψα να μενουν αλλα 20 αν σου τρωνε τα πλαϊνα και η μητρικη. Θες λιγοτερο? Η ψυκτρα εχει υψος 15 εκ. Στο δικο μου κουτι, "βρισκει" η ψυκτρα με τον πλαϊνο ανεμιστηρα χωρις ομως να δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα. Κοιτα κι εδω να δεις τι λεω. http://www.tuniq.com.tw/Cooler%20Info/Tower-120.htm

Link to comment
Share on other sites

img0525dhk0.th.jpg

Όπως βλέπεις, ο διαθέσιμος χώρος απο το backplate της motherboard μέχρι το πλαίσιο με τους ανεμιστήρες, είναι 16cm. Απο αυτα αφαίρεσε το πάχος των στηριγμάτων (τα ποδαράκια στα οποία βιδώνει η motherboard) το οποίο είναι 1.1cm, άντε πές 1cm. Μας μένουν 15. Η motherboard μέχρι το socket και τον επεξεργαστή δεν θα είναι αλλο 1.5, 2cm? Οπότε 13 με το ζόρι το υπολογίζω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω την δικια μου την πηρα με κλειστα ματια και επεσα διανα. Αν σε βολευει και δεν βαριεσαι και ειναι κοντα το μαγαζι που θες να αγορασεις την ψυκτρα, πηγαινε παρτην βαλτην και αν δεν σου κανει, την δινεις πισω. Δεν της βγαζεις αυτοκολλητα και τετοια. Ουτε την τοποθετεις κανονικα. Στο περιπου. Αν κλεινει το κουτι, καλως εχει. Ετσι ακριβως εκανα και με την δικια μου. Ναι μεν με κλειστα ματια αλλα αν δεν μου εκανε, θα την πηγαινα πισω. Δεν κοιταξα ουτε τον δικο μου χωρο, ουτε το υψος της ψυκτρας. Λιγο κουραστικο και χασιμο χρονου ισως αλλα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτό είχα κάνει, πηγα και μου γυάλισε η Tower και την πήρα. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου αν ταιριάζει κλπ. Απλα επειδή το Stacker έχω την δυνατότητα να το οργανώσω from scratch δεν θέλω να κινηθώ στο περίπου. :)

Βασικά κοιτάω τα reviews για τις περισσότερες ψύκτρες που κυκλοφορύν στα ελληνικά μαγαζιά, αλλα αυτο που βλέπω δεν με ικανοποιεί. Αλλα site βγάζουν την ίδια ψύκτρα κορυφή, και άλλα την βγάζουν προτελευταία... Ασε που τα e-shops στις διαστάσεις γράφουν αλλα αντι άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πριν κανα μηνα ηταν αυτη και η δικη μου στην κορυφη. Μετα επεσε η δικη μου στην δευτερη θεση και μπηκε η Tuniq στην κορυφη. Ψιλοδιαφορες στον σχεδιασμο κανουν την πρωτια αλλα εγω την δικη μου δεν την αλλαζω (ο κακος εχεχεχεχε).

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=31255&highlight=silverstone

εγώ διάλεξα Zalman 9500 για το διαθέσιμο ύψος μου (13.8cm)

δεν νομίζω να είναι τόσο στενό το κουτί σου 13 cm καθαρό?

αν αναλογιστείς οτι απο board μέχρι καπάκι ξεκίναγα με 13.8cm

έχει 1.2 πλεονασμα άρα προσθέτεις στο ύψος της 9500(12.5cm) +1.2cm

πάς μέχρι 13.7cm

η tuniq δεν χωράει στάνταρ

ρίξε μια ματιά εδώ για όλες τις "μεγάλες"

http://www.tomshardware.com/2005/06/07/10_mammoth_cpu_coolers/page27.html

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που λέει ο nikoszax... για να μην παθεις και τα καλά τα δικά μου με την Thermaright Ultra 120 και το Stacker 831... 4-5 φορές άλλαξα διάταξη είτε στην mobo, είτε στην ψύκτρά, χώρια τα μετρήματα και τα αμέτρητα βίδωνε-ξεβίδωνε...

Εν τέλει κούμπωσε αφού έκοψα κάτι πλαστικά κουμπώματα για τον πλαινό ανεμιστήρα...

Παίρνεις μία, την δοκιμάσεις αν όχι την αλλάζεις... απλά και σίγουρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.