Jump to content



Netgear Rangemax&Next INFO&help


BeetleJuice

Recommended Posts

καλημερα παιδια

για οσους ειδαν το ποστ με το homeplug δυστυχως απετυχε (ενας ηλεκτρικος πινακας ανα οροφο)

μου προτειναν το ramgemax με το σκεπτικο οτι μπορει να ανεβει 3 οροφους

μπορω να πω οτι μου φαινεται υπερβολικο να πιανει τοσο πολυ

απο κατι ρεβιου που ειδα βλεπω οτι 1 οροφο με μπετο το περναει ανετα και εχει και 20Μβιτ ταχυτητα.

το ποστ ειναι για οσους ξερουν ή εχουν δοκιμασει την τεχνολογια αυτη μηπως και ριξουν καμια ιδεα.

μι αερωτηση που εχω ειναι το εξης

εστω οτι το rangemax ανεβαινει 3 οροφους

πρεπει ΚΑΙ ο δεκτης να ειναι rangemax?

δηλαδη πρεπει να ειναι κ τα 2 801.11n για να εχω ΣΗΜΑ ή ταχυτητα

γιατι η ταχυτητα δεν με νοιαζει,το σημα με νοιαζει

μιλαμε παντα για λαπτοπ με pcmcia rangemax και ενα ρουτερ στο ισογειο με εσωτερικη σκαλα

ειναι η τελευταια λυση πριν παμε στα 2 ριπιτερς με αμφιβολη λειτουργια..

οσοι μπορουν παρακαλω ας βοηθησουν

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το n με το g συνεργαζονται

το ερωτημα ειναι αν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ιδια για εχεις εμβελεια ή για να εχεις ταχυτητα ή και για τα 2

δηλαδη αν το n με το g δεν επιβαρυνουν την εμβελεια αλλα επιβαρυνουν την ταχυτητα εμενα δεν με νοιαζει

αν επιβαρυνεται η εμβελεια (ητοι δεν βλεπεις καμια αυξηση εμβελειας) τοτε ναι με χαλαει

το ζητημα ειναι περναει οντως 2 πλακες σε διοροφο η οχι

κ αντε να βρεις καποιον που να το ξερει αυτο

γιαυτο ποσταρισα μηπως κ καποιος τοχει στησει ηδη

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω στησει, αλλα μου φαινεται οτι πρεπει να ειναι.

Απ'οσο ξερω, το rangemax βασιζεται σε πολλαπλα links μεταξυ του ρουτερ κ της καρτας δικτυου (pci,pcmcia,whatever...) που ενισχυουν το σημα

Αν το ενα δεν υποστηριζει πολλαπλα, πως θα σου δωσει πιο καλο σημα?

Ετσι καπως το σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

χμ οκ παει αυτο

το θεμα με την εμβελεια ΣΕ ΜΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ εκπομπη κερει κανεις τπτ

δηλαδη δεν μιλαμε για ενα οροφο καλυψη

μιλαμε καθετη εμπομπη προς τα πανω κ να περασει την πλακα

μονη τρυπα ειναι η εσωτερικη σκαλα

κανεις να μας δωσει τα φωτα του?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κεραιάκια έχουν προσανατολισμό κάθετα στο έδαφος καλύπτουν την περιοχή γύρω τους κυκλικά με μία σχετική κλίση προς τα πάνω και κάτω. Αν τα φέρεις παράλληλα με το έδαφος τότε γυρίζεις το λοβό μαζί και το σήμα εκπέμπεται κυκλικά προς τα πάνω και τα κάτω και με μία μικρή κλίση πηγαίνει και στο χώρο του ορόφου. Οπότε αν τις γυρίσεις παράλληλα με το έδαφος για να πηγαίνει το σήμα στους άλλους ορόφους θα πιάνεις μεν αλλά μόνο όταν είσαι σε μία περιοχή πάνω από το access point. Ακόμα και στον ίδιο όροφο θα υπάρχουν σημεία που θα παίζει με αντανάκλαση το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με το 802.11n, αλλά έχω Netgear 802.11g @ 108 Mbps με RangeMax (MIMO και 7 ενσωματωμένες κεραίες κτλ.) και μπορώ να πω ότι στον όροφό μου είδα ελάχιστη διαφορά σε σχέση με το παλιό με μία κεραία και 802.11g @ 54 Mbps... Μεσολαβούν 2 τοίχοι (μονότουβλο)... :...:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να τραβήξεις καλώδιο εξωτερικά από το ισόγειο στον 3ο και να βάλεις εκεί ένα access point για να έχεις κάλυψη σε όλον τον όροφο.

Αλλιώς καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.