Jump to content



Ceramique σε C2D


Fandom

Recommended Posts

Παίδες την AS ceramique σε core2duo την βάζουμε όπως λέει στο pdf της ιστοσελίδας τους, δηλαδή μια κάθετη γραμμή στη cpu και ένα λεπτρό στρώμα πάνω στο heatsink; Ή όπως ξέραμε ως τώρα, ένα λεπτρό στρώμα σε όλη την επιφάνεια της cpu και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

H θερμοαγώγιμη πάστα μπαίνει για να καλύπτει τα κενά που δημιουργούνται από την όχι τέλεια γυαλισμένη επιφάνεια των μετάλλων, σωστά? Ακόμα και καθρέπτες να είναι, σε μικροσκοπικό επίπεδο, έχουν ατέλειες. Με αυτό το σκεπτικό, δεν είναι αρκετό το να βάλεις μόνο στη μία επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Ένα λεπτό στρώμα πάνω στον επεξεργαστή ΚΑΙ ένα λεπτό στρώμα πάνω στην ψύκτρα..... :)

Αν βαλεις 2 στρωματα , δεν χαλαει η αποδοση??

Εδιτ-> το λεω γιατι ξερω οτι οσο ποιο χονδρό το στρώμα τόσο το χειρότερο :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 15:36]

Αν βαλεις 2 στρωματα , δεν χαλαει η αποδοση??

Εδιτ-> το λεω γιατι ξερω οτι οσο ποιο χονδρό το στρώμα τόσο το χειρότερο :nothing:

.....και ένα κιλό να βάλεις πάνω, όταν θα κουμπώσεις την ψύκτρα, θα το "ξεράσει" αυτό που δε θέλει.....Αυτό που λές ΙΣΩΣ να ισχύει όταν "ακουμπήσεις" την ψύκτρα πάνω χωρίς πίεση..... ;)Όταν πιέσεις (κουμπώσεις) την ψύκτρα, τότε αυτό που είναι να κρατήσει μέσα, θα το κρατήσει και όλο το υπόλοιπο θα βγεί γύρω-γύρω..... ;)

Βάζουμε ΔΥΟ στρώματα (ένα στον επεξεργαστή και ένα στην ψύκτρα) για να ελλατώσουμε τυχόν μικρές φυσαλίδες αέρα που μπορεί να εγκλωβιστούν ανάμεσα στην ceramique, στον επεξεργαστή και στην ψύκτρα και μόνο κακό μπορεί να κάνουν..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 15:45]

.....και ένα κιλό να βάλεις πάνω, όταν θα κουμπώσεις την ψύκτρα, θα το "ξεράσει" αυτό που δε θέλει.....

πολυ θα το θελαμε, αλλα με τις πιεσεις που μπορουμε να ασκησουμε, δεν.

με τους τροπους που σφιγγουν οι ψυκτρες, ποιο ευκολα λυγιζει η μητρικη παρα παταει γερα και σιγουρα η ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 16:00]

πολυ θα το θελαμε, αλλα με τις πιεσεις που μπορουμε να ασκησουμε, δεν.

με τους τροπους που σφιγγουν οι ψυκτρες, ποιο ευκολα λυγιζει η μητρικη παρα παταει γερα και σιγουρα η ψυκτρα.

Μπα μην το λές......όσες φορές βγάζω την ψύκτρα κ.τ.λ. από πάνω (σχεδόν μέρα παρά μέρα), μιά χαρούλα δείχνει από κάτω να έχει απλώσει....Δε φαίνεται σχεδόν καθόλου ceramique στον επεξεργαστή/ψύκτρα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 16:10]

όσες φορές βγάζω την ψύκτρα κ.τ.λ. από πάνω

ποια ψυκτρα ρε απατεωνα; εκτος αν ψυκτρες ονομαζεις τις χαλκινες κουμουτσες που βγαζουν καπνους.

υγ: αυτο που λεει ο SirDiman, το εχω δει κι εγω: οσο λιγοτερη τοσο καλυτερα. βεβαια, αυτο μαλλον δεν ισχυει στα c2d με τα στραβα καπακια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 16:16]

ποια ψυκτρα ρε απατεωνα; εκτος αν ψυκτρες ονομαζεις τις χαλκινες κουμουτσες που βγαζουν καπνους.

υγ: αυτο που λεει ο SirDiman, το εχω δει κι εγω: οσο λιγοτερη τοσο καλυτερα. βεβαια, αυτο μαλλον δεν ισχυει στα c2d με τα στραβα καπακια.

όχι βρέ.......δουλεύω και ψύκτρα.....σε άλλες μητρικές..... :D

..τα ισιώσαν τα καπάκια τώρα τελευταία..... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

ποια ψυκτρα ρε απατεωνα; εκτος αν ψυκτρες ονομαζεις τις χαλκινες κουμουτσες που βγαζουν καπνους.

Αυτό θα ρώταγα και εγω :p

Οταν ώμος θα την ξεράσει όπως λες , δεν θα κάνει κάποια ζημιά στο σοκετ ή κάπου

αλλού?? Τωρα θα μου πεις εξαρταται απο το υλικο της παστας ,σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αυτο μαλλον δεν ισχυει στα c2d με τα στραβα καπακια.

λες να πηξω τον "στραβο" 4300 στην ceramique μπας και ισιωσει :p

η ΜΧ-1 ειναι πιο παχυρευστη ή ιδια με AS5 απο αποψη ιξωδους?

Link to comment
Share on other sites

Kαλά μουρλάθηκα στο γέλιο, μου ήρθε εικόνα τον hipro5 να έχει εγκαταστήσει το μπουρί της σόμπας της γιαγιάς στη θέση της ψύκτρας, LOL

Σοβαρά τώρα όσο το έψαξα ceramique είναι /λίγο/ καλύτερη απο την silver, δεν ξέρω τώρα οι μέντορες τι θα πούν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fandom

Σοβαρά τώρα όσο το έψαξα ceramique είναι /λίγο/ καλύτερη απο την silver, δεν ξέρω τώρα οι μέντορες τι θα πούν;

Αν μιλας παντως για το αρθρο του Hipro αναφερετε σε sub-zero καταστασεις, σε κανονικες ισως η AS5 την περναει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.