Jump to content



Πρακτική διάταξη για Water Cooling ; [ερώτηση]


Chessman

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι.

Να που βρέθηκα και στα δικά σας λημέρια !

Σκεφτόμουν να φτιάξω μια υδρόψυξη για τον Η/Υ, μιας και έχω λίγο χρόνο τώρα και θάθελα να δοκιμάσω κάτι custom ! Χρειάζομαι όμως τις συμβουλές σας !

Έχοντας διαβάσει στο Forum από εσάς κάποια πράγματα, σκέφτηκα αρχικά να δοκιμάσω μόνο για ένα Block (cpu) με διάταξη :

Pump Block Tank Radiator

Όλα θα είναι έξω από τον Η/Υ (εκτός του Block ασφαλώς!!!).

Δοκίμασα να φτιάξω ένα σχήμα για να σας κάνω δείξω πώς το σκέφτομαι ! Στο παρακάτω σχήμα (πλάγια όψη) φαίνεται το τραπέζι που είναι ο Η/Υ, το Block και το Tank επάνω και ΚΑΤΩ από το τραπέζι λέω να βάλω το Radiator και την Pump. Οι αποστάσεις στο περίπου είναι όπως τις έχω σημειώσει.

mwc1rm4.th.jpg

  • Λέτε νάχει ιδιαίτερο πρόβλημα αν τα πράγματα μπουν έτσι ; Η αντλία απ ότι διάβασα στα χαρακτηριστικά της (σχεδόν κάθε αντλία που κοστίζει πάνω από 25ευρώ) ανεβάζει το νερό τουλάχιστον 1.50 μέτρα ύψος. Αντιλαμβάνομαι ότι επειδή οι αντιστάσεις είναι μεγαλύτερες έτσι, θα πρέπει να πάρω λίγο ισχυρότερη αντλία.
  • Υπάρχει λόγος (θα ψύχεται καλύτερα το Block) αν ανεβάσω την αντλία στο τραπέζι (δηλ. μικρύνω την απόσταση Pump - Block);
  • Από την εμπειρία σας, θα υπάρχει σοβαρή διαφορά στην ψύξη, εάν όλα ήταν πολύ πιο κοντά στον Η/Υ;
  • Το σύστημα έτσι (με το Tank) στο ψηλότερο σημείο (για εξαέρωση) θάναι πρακτικό στην καθημερινή χρήση του ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το τανκ συνήθως πάει μετά το ψυγείο.

Και αυτό μάλον για να μην είναι ζεστό το νερό στο τάνκ.

Αφού η αντλία που έβαλες στο μάτι καλύπτει το 1,5 μ δεν νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα.

Απλά θα ζορίζεται λίγο παραπάνω.

Αυτές τις αποστάσεις δουλεύω και γω και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Δεν νομίζω οτι το πιο κοντά θα αλλάξει κάτι σε θερμοκρασίες ή οπυδήποτε αλλού.

Η περισσότερη δύναμη της αντλίας αναλώνεται στις τριβές του υγρού.

Η δύναμη που δίνει στο υγρό για ανέβει ψηλά είναι ελάχιστη γιατί το υγρό κατεβαίνοντας λόγο βάρους παρασείρει το κύκλωμα να δουλέψει "μόνο" του.

Περίπου όπως αν βάλεις ένα λάστιχο σε ένα βαρέλι και ρουφήξεις μια φορά το βαρέλι θα αδειάσει.

αρκεί να εχεις το λάστιχο πιο χαμηλά απο το βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

..... από Ignatios [Σήμερα, στις 17:49]

Βασικά το τανκ συνήθως πάει μετά το ψυγείο.

Και αυτό μάλον για να μην είναι ζεστό το νερό στο τάνκ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Ignatios .

Γιατί δεν καλοβλέπουν το ζεστό νερό στο τανκ ;

Σκεφτόμουν ότι το τανκ, αν και είναι για άλλη δουλειά, μπορεί να βοηθήσει κάπως και στο να ...κρυώσει λίγο το νερό, πριν βρεθεί στο ψυγείο. Απορώ μάλιστα που τα τανκ δεν είναι από κάποιο υλικό καταλληλότερο (όχι plexy) ώστε να βοηθούν λίγο και σε αυτό !

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θεωρω πως αφου το σημειο που ψυχεται το νερο ειναι το ψυγειο αρα ειναι το πιο ψυχρο μερος του κυκλωματος και πρεπει να βρισκεται πριν το μπλοκ (αντλια-ψυγειο-μπλοκ-δοχειο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Ignatios .

Γιατί δεν καλοβλέπουν το ζεστό νερό στο τανκ ;

Σκεφτόμουν ότι το τανκ, αν και είναι για άλλη δουλειά, μπορεί να βοηθήσει κάπως και στο να ...κρυώσει λίγο το νερό, πριν βρεθεί στο ψυγείο. Απορώ μάλιστα που τα τανκ δεν είναι από κάποιο υλικό καταλληλότερο (όχι plexy) ώστε να βοηθούν λίγο και σε αυτό !

Δεν έχεις άδικο.

Απλά στα περισσότερα έτοιμα συστήματα το τανκ είναι μέσα στο κουτί οπότε όλη η θερμότητα θα αποβάλετε μέσα στο κουτί.

Αν το έχεις έξω αυτό που λές είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

....... από blindy [Σήμερα, στις 18:51]

κι εγω θεωρω πως αφου το σημειο που ψυχεται το νερο ειναι το ψυγειο αρα ειναι το πιο ψυχρο μερος του κυκλωματος και πρεπει να βρισκεται πριν το μπλοκ (αντλια-ψυγειο-μπλοκ-δοχειο)

Και αυτό που λες blindy μου φαίνεται λογικό. Νομίζω πως και οι δύο συνδεσμολογίες είναι αποδεκτές, έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει διαβάζοντας το Forum.

Έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν θα ανεβαίνει το νερό, στη συνδεσμολογία που σκέφτομαι (προηγούμενο σχήμα), τουλάχιστον κατά τον εναρκτήριο κύκλο, εάν έβαζα την αντλία πριν το ψυγείο (το ψυγείο το θέλω κάτω από το τραπέζι).

@Ignatios

Απλά στα περισσότερα έτοιμα συστήματα το τανκ είναι μέσα στο κουτί οπότε όλη η θερμότητα θα αποβάλετε μέσα στο κουτί. Αν το έχεις έξω αυτό που λές είναι το καλύτερο.

Έτσι λέει και η δική μου λογική. Έχεις δίκιο για την αποβολή θερμότητας μέσα στο κουτί.

Ξέρετε μήπως αυτά τα ψυγεία που γενικά κυκλοφορούν, τι πιέσεις περίπου αντέχουν χωρίς κίνδυνο να "ανοίξουν" τα σωληνάκια τους ;

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσετε πως όταν λέμε μια αντλία έχει μανομετρικό 1.5 μετρο ( η Hydor έχει περίπου 2) ανεβάζει το νερό στο 1.5 μέτρο το οποίο μένει στάσιμο στην σωλίνα και δεν αναβλίζει από αυτήν.Συνεπώς όσο μικρότερη η υψομετρική διαφορά τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

... από apostolis22 [Χθες, στις 23:00]

Συνεπώς όσο μικρότερη η υψομετρική διαφορά τόσο το καλύτερο.

Σωστό είναι βεβαίως αυτό apostolis22

Μην ξεχάσετε πως όταν λέμε μια αντλία έχει μανομετρικό 1.5 μετρο ( η Hydor έχει περίπου 2) ανεβάζει το νερό στο 1.5 μέτρο το οποίο μένει στάσιμο στην σωλίνα και δεν αναβλίζει από αυτήν.

και αυτό σωστό είναι, αλλά δεν είναι και απαγορευτικό για να δουλέψει το συγκεκριμένο κλειστό κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα εχεις στο σχεδιο, αμφίβολο αν θα καταφερεις να γεμισεις το κυκλωμα. δε νομιζω οτι ο αερας που υπαρχει μεσα στο ψυγειο θα φυγει απο το βαρος του νερου που κατεβαινει απο το τανκ. μιλαμε για κυκλοφορητές, δηλαδη δε μπορουν να κανουν αναρροφηση. αν εχουν νερο μεσα τους θα το σπρωξουν, αλλιως δεν κανουν τιποτα. πιο σωστο να βαλεις την αντλια να τραβαει κατευθειαν απο το τανκ.

η υψομετρικη διαφορα δε σε νοιαζει, προκειται για κλειστο κυκλωμα, ειναι αυτο που λεει ο Ignatios.

δεν υπαρχει περιπτωση να σπασεις το ψυγειο, οι πιεσεις ειναι πολυ μικρες σε αυτα τα κυκλωματα.

@ apostolis22

αυτο που λες για το μανομετρικο, αν και σωστο, ισχυει σε ανοιχτα κυκλωματα και οχι εδω.

Link to comment
Share on other sites

απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 01:11]

ετσι οπως τα εχεις στο σχεδιο, αμφίβολο αν θα καταφερεις να γεμισεις το κυκλωμα. δε νομιζω οτι ο αερας που υπαρχει μεσα στο ψυγειο θα φυγει απο το βαρος του νερου που κατεβαινει απο το τανκ. μιλαμε για κυκλοφορητές, δηλαδη δε μπορουν να κανουν αναρροφηση. αν εχουν νερο μεσα τους θα το σπρωξουν, αλλιως δεν κανουν τιποτα. πιο σωστο να βαλεις την αντλια να τραβαει κατευθειαν απο το τανκ. H υψομετρικη διαφορα δε σε νοιαζει, προκειται για κλειστο κυκλωμα, ειναι αυτο που λεει ο Ignatios. Δεν υπαρχει περιπτωση να σπασεις το ψυγειο, οι πιεσεις ειναι πολυ μικρες σε αυτα τα κυκλωματα.

Γεια χαρά ! .38-.45

Επομένως προτείνεις γι αυτήν την περίπτωση : ψυγείο block τανκ αντλία ψυγείο.

Αν κατάλαβα καλά το μεγάλο πρόβλημα θάναι με την προηγούμενη διάταξη, να φεύγει ο αέρας μέσα από το ψυγείο (κυρίως από την πάνω μεριά του όπου θα εγκλωβίζεται), γι αυτό λες να μπει η αντλία πριν το ψυγείο ώστε να σπρώχνει με δύναμη το νερό στο ψυγείο και από κει στο block.

Την ίδια διάταξη πρότεινε και ο blindy. Λογικό ακούγεται. Και ελπίζω πως και η αντλία που θα παίρνει ζεστό νερό δεν θάχει πρόβλημα στη λειτουργία της, ούτε θα την ζορίζει ιδιαίτερα το νερό όπως θα κατεβαίνει από το τανκ (μιας και μιλάμε για διατομές ½ ίντσας και υψομετρική διαφορά 1 μέτρου σε κλειστό κύκλωμα).

’ρα το σχέδιο μεταβάλλεται σε :

mwc2zj9.jpg

Επομένως σε σχέση με πριν, βελτιώσαμε γιατί εξασφαλίσαμε ότι δεν θα εγκλωβίζεται αέρας στο ψυγείο (ή τελοσπάντων θάναι πολύ λιγότερος από πριν).

Αντιλαμβάνομαι ότι ο μόνος τρόπος να βρω μια καλή λύση, η οποία να δουλεύει αποδοτικά στο σύστημά μου είναι να κάνω δοκιμές. Αυτό θα κάνω. Απλώς ήθελα τις οδηγίες σας, ώστε να ξεκινήσω από κάποιο «λογικό» σημείο.

Δυο ερωτήσεις μου δημιουργούνται τώρα :

  • μήπως όμως χάνουμε την «ορμή της αντλίας» στο block που θα μας ήταν απαραίτητη για την καλύτερη ψύξη ή από την εμπειρία σας θεωρείτε ότι δεν αποτελεί καθόλου πρόβλημα αυτό ;
  • μου φαίνεται ότι τα επικίνδυνα σημεία να δημιουργηθούν φυσαλίδες είναι η αντλία (πρώτα απ όλα, που θα λειτουργεί χωρίς νάναι βυθισμένη) και το ψυγείο. Και τα δυο είναι πριν το block. Μήπως πρέπει να βάλουμε το τανκ χαμηλά, κάτω από το τραπέζι, αμέσως μετά την αντλία ή θάναι λάθος γιατί τότε χαλάμε αυτό που βελτιώσαμε ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 08:34]

Δυο ερωτήσεις μου δημιουργούνται τώρα :

  • μήπως όμως χάνουμε την «ορμή της αντλίας» στο block που θα μας ήταν απαραίτητη για την καλύτερη ψύξη ή από την εμπειρία σας θεωρείτε ότι δεν αποτελεί καθόλου πρόβλημα αυτό ;
  • μου φαίνεται ότι τα επικίνδυνα σημεία να δημιουργηθούν φυσαλίδες είναι η αντλία (πρώτα απ όλα, που θα λειτουργεί χωρίς νάναι βυθισμένη) και το ψυγείο. Και τα δυο είναι πριν το block. Μήπως πρέπει να βάλουμε το τανκ χαμηλά, κάτω από το τραπέζι, αμέσως μετά την αντλία ή θάναι λάθος γιατί τότε χαλάμε αυτό που βελτιώσαμε ;

Αν το μπλοκ σου ειναι flow restrictive ναι θα βοηθουσε να εχεις την αντλια να στελνει στο μπλοκ ωστε να εχεις την μεγαλυτερη δυνατη πιεση στην εισοδο του

Δηλ θα εχουμε σε αυτην την περιπτωση Αντλια-μπλοκ-( δευτερο μπλοκ αν υπαρχει)-ψυγειο-τανκ.

Αν το μπλοκ σου δεν ειναι flow restrictive τοτε μπορεις να κανεις την εξης συνδεσμολογια

Αντλια -ψυγειο--μπλοκ-( δευτερο μπλοκ αν υπαρχει)-τανκ

Αν εχεις ορεξη για δοκιμες μπορεις να κανεις και την πρωτη συνδεσμολογια και να διαπιστωσεις ποια αποδιδει καλυτερα στο συστημα σου

Εχε θποψιν οτι ορισμενοι κλυκλοφορητες ζεστενονται αρκετα κατα την λειτουργια τους και μερος αυτης της παραγωμενης θερμοτητας μεταφερεται και στο νερο σου

Στο ψυγειο μπορουν να εγκλωβιστουν φυσαλιδες αλλα με ελαφρο κουνημα (αν ειναι μεσα στο κουτι) η με ελαφρα χτυπηματακια και περιστροφες (αν ειναι εκτος) το προβλημα διορθωνεται

Link to comment
Share on other sites

.............από eleven [Σήμερα, στις 07:42]

.....Αν το μπλοκ σου ειναι flow restrictive .....

Γεια χαρά eleven !

Εννοείται ότι το block θα είναι..το δικό σου με το plexy !!! Είναι λίγο αμαρτία, νάχουμε δικό μας προϊόν, ψαγμένο καλά απ' ότι διαβάζω και να επιλέξω κάτι άλλο. Οπότε δεν υπάρχει άλλος καταλληλότερος να μου πει και αν είναι flow restrictive ή όχι ! Όταν λέμε flow restrictive εννοούμε αν προτιμά ήσυχες ροές ;

...........γιατι δεν βαζεις 2 αντλιες σε σειρα να εισαι σιγουρος?

@blindy: τώρα για μια απλή διάταξη με ένα block, δυο αντλίες μου φαίνονται υπερβολή. Εκτός και αν αυτές οι αντλίες χαλάνε εύκολα, οπότε θάχε νόημα ώστε αν κάτι πάθει η μία (και λείπω), να συνεχίσει η άλλη. Αλλά πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την εμπιστοσύνη:)

Το μπλοκ ειναι χαμηλης ροης οποτε μπορεις να φτιαξεις το κυκλωμα σου με την δευτερη συνδεσμολογια.Οπως ειπα και πιο πανω αν δεν βαριεσαι και θελεις να πειραματιστεις μπορεις να χρησιμοποιησεις και την πρωτη και κρατας οποια εχει καλυτερα αποτελεσματα

Θα σου προτεινα για λογους ευκολιας να παρεις τανκ και αντλια σε ενα Δεν σου λεω απο που για ευνοητους λογους αλλα πιστευω οτι θα σε βοηθησει στο ξεκινημα σου .Μια 600 L/H θα σε καλυψει ακομα και σε μελοντικη αναβαθμιση σε δευτερο μπλοκ (χαμηλης ροης παντα )

Αργοτερα και αν ειναι απαραιτητο (αλλαγη μπλοκ-ψυγειου κτλ ) βαζεις μια μεγαλυτερη αντλια και ξεχωριστο τανκ

Link to comment
Share on other sites

..... από eleven [Σήμερα, στις 09:47]

Το μπλοκ ειναι χαμηλης ροης οποτε μπορεις να φτιαξεις το κυκλωμα σου με την δευτερη συνδεσμολογια. Οπως ειπα και πιο πανω αν δεν βαριεσαι και θελεις να πειραματιστεις μπορεις να χρησιμοποιησεις και την πρωτη και κρατας οποια εχει καλυτερα αποτελεσματα. Θα σου προτεινα για λογους ευκολιας να παρεις τανκ και αντλια σε ενα Δεν σου λεω απο που για ευνοητους λογους αλλα πιστευω οτι θα σε βοηθησει στο ξεκινημα σου .Μια 600 L/H θα σε καλυψει ακομα και σε μελοντικη αναβαθμιση σε δευτερο μπλοκ (χαμηλης ροης παντα ). Αργοτερα και αν ειναι απαραιτητο (αλλαγη μπλοκ-ψυγειου κτλ ) βαζεις μια μεγαλυτερη αντλια και ξεχωριστο τανκ

Σε ευχαριστώ πολύ eleven, όπως και όλους τους φίλους στο Forum που απάντησαν Ignatios, blindy, apostolis22, .38-.45. Ελπίζω σε κάποιο λογικό διάστημα να έχω κάτι καταφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.