Jump to content



μυθος η πραγματικοτητα ο 6600Q


def

Recommended Posts

απο τοτε που πηρα τον 6600Q,διαβαζω σε πολα φορα,οτι τελικα ο 6600q ειναι πατατα,ανεβαζει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες και σε σχεση με τον απλο τον 6600 πηγαινει χειροτερα εκτος απο επεξεργασια εικονας και αποσυμπιεση αρχειων,και οτι οι πρωτοι 6600Q

(που ειναι οδικος μου)γενικα δεν αξιζει η αγορας τους.Μπορει καποιος που εχει απο τους πρωτους 6600Q να μου πει εντυπωσεις,μιας και ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω σε Intel

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

εμενα Λευτερη παει μια χαρα..σε σχεση με τον 6700 τον διπυρηνο δεν ειδα και διαφορα μεγαλη...απλα σε καποια games κραταει καλυτερα τα fps...οσο αναφορα τις θερμοκρασιες ναι ειναι πιο ζεστος απο c2d...εγω πιστευω στο αμεσο μελλον θα δειξει την αξια του ο Q....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εμενα Λευτερη παει μια χαρα..σε σχεση με τον 6700 τον διπυρηνο δεν ειδα και διαφορα μεγαλη...απλα σε καποια games κραταει καλυτερα τα fps...οσο αναφορα τις θερμοκρασιες ναι ειναι πιο ζεστος απο c2d...εγω πιστευω στο αμεσο μελλον θα δειξει την αξια του ο Q....

αυτο το stp εχω BX80562Q6600SL9UM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εμενα Λευτερη παει μια χαρα..σε σχεση με τον 6700 τον διπυρηνο δεν ειδα και διαφορα μεγαλη...απλα σε καποια games κραταει καλυτερα τα fps...οσο αναφορα τις θερμοκρασιες ναι ειναι πιο ζεστος απο c2d...εγω πιστευω στο αμεσο μελλον θα δειξει την αξια του ο Q....

θα περασει σιγουρα ενας χρονος μεχρι να δειξει κατι απο την πραγματικη αξια του (οχι οτι τωρα δεν λεει απλα τοτε θα ειναι και χρησιμοτερος) . τοτε ομως θα ειναι στην αγορα νεα "παιχνιδια" .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 01:19]

δεν ειναι 200-400 ειναι παρα πολυ παραπανω !!!!

Γιατί νομίζεις ότι οι Quad δεν πιάνουν τα 4GHz;

Για ρίξε και μια ματιά σε κάτι Q6600 link link

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

Γιατί νομίζεις ότι οι Quad δεν πιάνουν τα 4GHz;

Για ρίξε και μια ματιά σε κάτι Q6600 link link

αυτο λεω οτι οι REV GO τα πιανουν οι πρωτοι Q6600 δεν εχουν τοσο καλη θερμικη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 01:47]

αυτο λεω οτι οι REV GO τα πιανουν οι πρωτοι Q6600 δεν εχουν τοσο καλη θερμικη συμπεριφορα

Και εγώ Λευτέρη τα ίδια έχω διαβάσει...

Αυτό που με δεν γνωρίζω είναι αν οι "νεότεροι" G0 quad κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και μήπως οι "παλιότεροι" B3 για αυτό το λόγο έχουν και τόσο (σχετικά) χαμηλή τιμή?

Υπαρχει πιθανότητα να δούμε 2 διαφορετικές τιμές για 2 ίδιους φαινομενικά quad?

Αρχίζω να πιστεύω μηπως τωρα ξεστοκάρουν τους παλιούς ώστε να έρθουν με νέα τιμή οι G0 απο Σεπτεμβρη- Οκτωβρη...

Εχει πεσει σε κάποιον κανας quad G0?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειτε να δούμε διαφορετικές τιμές.

Απλά τα Β3 έχουν "μείνει" στην ελληνική αγορά.

Το ξεσκαρτάρισμα πιστεύω θα γίνει μετά το καλοκαίρι μιας και τώρα δεν αγοράζει πολύς κόσμος cpu,οπότε απο τότε θα έχουμε μάλλον μόνο G0 στα σίγουρα.

Βέβαια και τώρα μπορεί να παίζει αλλά θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

απο τοτε που πηρα τον 6600Q,διαβαζω σε πολα φορα,οτι τελικα ο 6600q ειναι πατατα,ανεβαζει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες και σε σχεση με τον απλο τον 6600 πηγαινει χειροτερα εκτος απο επεξεργασια εικονας και αποσυμπιεση αρχειων,και οτι οι πρωτοι 6600Q

(που ειναι οδικος μου)γενικα δεν αξιζει η αγορας τους.Μπορει καποιος που εχει απο τους πρωτους 6600Q να μου πει εντυπωσεις,μιας και ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω σε Intel

Οι Quad:

Στα ίδια MHz με τους Duo πάνε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια - εννοείται σε λογικές θερμοκρασίες. Μην είναι ο Duo στους 60 και ο Quad στους 85 ;)

Στo o/c συμπεριφέρονται γενικά λίγο (επαναλαμβάνω λίγο) χειρότερα από τους Duo. Σε ορισμένες περιπτώσεις συμπεριφέρονται καλύτερα ενώ το νέο G0 stepping μάλλον τα πάει πολύ καλά. Θυμίσου τους τελευταίους bananize Ε6600 - υπήρχαν Q6600 εκείνη την περίοδο που τους κόντραραν στο o/c άνετα.

Θερμαίνονται, ναι. Αλλά ειδικά για εσένα που τρέχεις τα πάντα σε default, δε θα έχουν μεγάλες θερμοκρασίες.

Κάνουν τρελό multitasking.

Είναι άπιαστοι σε encoding, αποσυμπιέσεις κτλ.

Πάντως θεωρώ πως εσύ, καθότι δε νομίζω να χρησιμοποιήσεις τόσο τις πραγματικές δυνατότητες ενός Quad (και εννοείται επειδή δεν κλοκάρεις) θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο να πάρεις τον Ε6850.

Αρχική απάντηση από unknown

για το gaming pc που φτιαχνω αξιζει να δωσω μερικα(?) ευρα παραπανω για τετραπυρηνο η να παρω ενα conroe και να το κλοκαρω?

ps εχω υδροψυξη

Αν έχεις καλή υδρόψυξη ένας Q6600 θα μπορέσει, με το σωστό o/c να κάτσει στα 3.4-3.8 για κάθε μέρα, ανάλογα με το κομμάτι. Είναι υπεραρκετά για gaming imo. Παρ' όλα αυτά, προτείνω να πάρεις έναν Ε6750 και με τα υπόλοιπα Ευρά μια καλύτερη GPU ;)

Αρχική απάντηση από vasi

δεν ειναι 200-400 ειναι παρα πολυ παραπανω !!!! δες:http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=151772&page=4&highlight=E6850

H απάντηση είναι από πάνω - με καλή υδρόψυξη ένας καλός Q6600 θα κάτσει στα 3.8 - και 4.2 να πάει ο Ε6850 η διαφορά είναι μικρή. Βέβαια σαφώς, αν κάποιος ΔΕΝ χρησιμοποιεί τις τετραπύρηνες ιδιότητες, ας πάρει τον Ε6850.

Αρχική απάντηση από Pan0s

παιδία και εγώ σκέφτομε να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή μου την προτίνετε να πάρω Q6600 ή Ε6850??

Τα είπα όλα από πάνω: αν κάνεις βαρύ multitasking, γερά encoding και χρησιμοποιείς τους 4 πυρήνες τότε ο Q6600 είναι μονόδρομος. Αλλιώς πάρε τον Ε6850.

Πάντως όλοι σας να είστε έτοιμοι για τα χριστούγεννα - σχεδόν όλα τα καλά νέα παιχνίδια πάνε για 4πύρηνη+ υποστήριξη. Βέβαια τότε θα έχουν βγει και άλλα "παιχνιδάκια" :devil:

Link to comment
Share on other sites

def αν παιζεις flight simulator παρε quad....ακουμε

γενικα τα παιχνιδια θα υποστηριζουνε φυσικα μοντελα με τα quad, αρα σε λιγο θα εισαι standard in detail +physics. οποτε γιατι να παρεις τωρα τα περισσεια ρολογια κ μετα κρεμασμα στις φυσικες?

ιδιως αν δεν κλοκαρεις δεν εχει νοημα ο 6850,

η 6550/6750 η Q6600 G0

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.