Jump to content



Core 2 Duo 6850 ή Core 2 Quad Q6600 ???


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το pc στην δουλειά μου τώρα και θα πάρω ένα άλλο με τα παρακάτω ..

Asus P5K

OCZ 2GB DDR2

8600gt 512

zalman 9700

To ερώτημα είναι να πάρω τον Core 2 Duo 6850 ή τον Core 2 Quad Q6600 ???

Το pc το χρειάζομαι για 3D Animation και Video Editing ...

(το ξέρω ότι υπάρχει ήδη ένα post παρόμοιο αλλά δεν υπάρχει κάποια σαφή απάντηση εκεί μέσα και είπα να κάνω και εγώ ένα όπου να λέω για τί ακριβώς χρειάζομαι το pc )

Αύριο το πρωί κάνω την παραγγελία !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Για multitasking σαφως τον quad. Για καθημερινη χρηση για να τρεχεις ενα αντε δυο προγραμματα μαζι, τον 6850. Για αυτα που θες, μαλλον τον quad. Ειναι οντως προβλημα μιας και οι τιμες ειναι ιδιες. Κι εγω εχω αυτο το διλλημα αλλα επειδη κλοκαρεται πιο καλα ο 6850, θα σου προτεινα αυτον κι εχει και μικροτερη θερμοκρασια απο τον quad.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Τι να πώ ρε συ πολύ δύσκολη απόφαση και δεν σηκώνει λάθος...διότι δεν πρόκειται να τον αλλάξω αν δεν είναι καλός ....

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να ειχες καποιον φιλο ή γνωστο που να εχει καποιον απο τους δυο και να τσεκαρεις επιδοσεις. Το ερωτημα ειναι ποσες φορες θα χρειαστει να κανεις "βαρυ" multitasking για να παρεις τον quad. Ο 6850 ειναι νεοτερης τεχνολογιας, ανεβαινει καλυτερα οπως εγραψα και παραπανω και θα κανεις πιο γρηγορα την δουλεια σου και ετσι δεν θα χρειαζεσαι να κανεις multitasking. Γνωμη μου. Ας πει και καποιος αλλος να παρεις κι απο αλλου γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεχρι πριν 2 μερες ειχα ψηθει για τετραπηρυνο...

τωρα σκεφτομαι σοβαρα για τους διπλους στα 1333mhz και μαλλον εκει θα καταληξω διοτι...

--4 πυρηνες αμφιβαλλω να τους αξιοποιησω η ακομα και να τους χρειαστω με την χρηση που κανω(gaming-internet-αντε και κανα photoshop)

--οσον αφορα το gaming μια χαρα ειναι 2 πυρηνες για τα τωρινα παιχνιδια

--fsb 1333mhz καλυτερη αποκριση συστηματος

--αν εχεις αεροψυξη θα αντιμετωπισεις ψηλες σε σχεση με τους c2d θερμοκρασιες

-- καλυτερο o/c ο 6850

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τους δυο. Αυτή την περίοδο έχω βάλει τον q6600 στην άκρη και χρησιμοποιώ τον e6850 πάνω σε μία P5K Deluxe. Δεν κλοκάρω, οπότε δεν έχω γνώμη επί του θέματος.

Στις καθημερινές μου εργασίες(συμπεριλαμβανομένων transcoding, encoding κτλ) δεν μπορώ να πω ότι έχω δει τρελές διαφορές. Εκεί που είδα μεγάλη διαφορά είναι στις θερμοκρασίες. Ο 6850 είναι πολύ πιο δροσερός από τον δικό μου q6600...

Με βλέπω να τον δίνω τον τετραπύρινο στο τέλος...:bye: :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το προγραμμα δεν αξιοποιει και τους 4 πυρηνες, τοτε δεν εχουν νοημα τα Hz. Σαφως ειναι καλυτερος ο quad αλλα οπως ειπαμε, ο 6850 ειναι "μονοδρομος" τουλαχιστον για τωρα και ισως και για κανα 6μηνο. Να ηταν πιο φτηνος ο quad...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι quad θερμαινονται περισσοτερο και δεν κλοκαρονται καλα ενω ανεβαζουν ευκολοτερα θερμοκρασια απο τους διπυρηνους λογω οτι ειναι πιο κοντα τα τσιπακια στον ιδιο χωρο. Δηλαδη σε 10 λεπτα encoding ο διπυρηνος θα εχει ανεβασει ας πουμε π.χ. 10 βαθμους ενω ο τετραπυρηνος 15.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 14:08]

γιατι ομως να παρεις δυο πυρηνες στην ιδια τιμη με τους 4 πυρηνες...και στην πορεια αμα σου χρειαστουν οι αλλοι δυο πυρηνες να μην τους εχεις.....

συμφωνώ και εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pan0s

συμφωνώ και εγώ!!!

Αρχική απάντηση από gbak

γιατι ομως να παρεις δυο πυρηνες στην ιδια τιμη με τους 4 πυρηνες...και στην πορεια αμα σου χρειαστουν οι αλλοι δυο πυρηνες να μην τους εχεις.....

Γιατί όταν οι τέσσερις πυρήνες θα βρουν λόγο για να δουλέψουν, πολύ απλά θα έχουν ήδη πάρει σύνταξη από τους 8πύρηνους. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diperr

Γιατί όταν οι τέσσερις πυρήνες θα βρουν λόγο για να δουλέψουν, πολύ απλά θα έχουν ήδη πάρει σύνταξη από τους 8πύρηνους. :D

Καλα το χοντρυνες εντελως. :D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος η βιομηχανια παιχνιδιων στο αμεσο μελλον θα φτιαξει παιχνιδια για τετραπυρινους...και οι διπυρινοι τοτε απλα θα ακολουθουν...απλα στην δεδομενη στιγμη που βρισκομαστε αποδιδουν οσο και οι διπυρινοι και ειναι λογικο καθως δεν υπαρχει κατι που να χρησιμοποιει και τους 4 πυρηνες....

σε idle...με 1375v vcore

2000102105412857717_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diperr

Γιατί όταν οι τέσσερις πυρήνες θα βρουν λόγο για να δουλέψουν, πολύ απλά θα έχουν ήδη πάρει σύνταξη από τους 8πύρηνους. :D

τι ειναι οι πυρηνες τσιχλες που τις βρισκουμε στο περιπτερο ;

Εδω ακομα δεν υπαρχει software support για 4πυρηνους και τωρα λεμε για 8πυρηνους ;

Οσο για μια ερωτηση που υπωθηκε παραπανω για το rendering , ναι βλεπεις τεραστια διαφορα με τους 4πυρηνες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nitrodr125

απο super pi όταν είναι default ξέρει κανείς τι τιμές δίνει ?

Τι να το κάνεις δεν παίζει κανένα σοβαρό ρόλο.

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Στο rendering ξέρει κανείς αν παίζουν σημασία οι πυρήνες ή τα Ghz ?

Προφανώς αν χρησιμοποιείς τα σωστά προγράμματα, οι πυρήνες. Το 3DSMax κάνει στεγνά μισό χρόνο με τετραπύρηνο στα ίδια GHz με έναν διπύρηνο.

Αρχική απάντηση από Lazy Dog

Δεν κλοκάρω, οπότε δεν έχω γνώμη επί του θέματος.

Στις καθημερινές μου εργασίες(συμπεριλαμβανομένων transcoding, encoding κτλ) δεν μπορώ να πω ότι έχω δει τρελές διαφορές.

Επειδή δεν κλοκάρεις βλέπεις μικρές με το μάτι διαφορές - εγώ είδα μισό χρόνο με τη μετάβαση από Duo σε Quad :) Αν είχες στα 3.0 τον Q6600 θα καταλάβαινες τι εννοώ ;)

Αρχική απάντηση από nikoszax

Αν το προγραμμα δεν αξιοποιει και τους 4 πυρηνες, τοτε δεν εχουν νοημα τα Hz. Σαφως ειναι καλυτερος ο quad αλλα οπως ειπαμε, ο 6850 ειναι "μονοδρομος" τουλαχιστον για τωρα και ισως και για κανα 6μηνο. Να ηταν πιο φτηνος ο quad...

1) Θα είναι μονόδρομος ίσως και για κανά 6μηνο, όταν όλοι μετά λόγω κάποιων νέων games που θα υποστηρίζουν πλήρως τους πολυπύρηνους θα τρέχουν να τους αλλάξουν.

2) Κι άλλο πιο φτηνός? Eleoc ρε συ, πόσο να πάει πλέον?

Αρχική απάντηση από Pan0s

παιδία ο Q6600 αφου είναι πιο καινούργιος και είναι η νέα γενιά των επεξεργαστών δεν θα είναι καλύτερος αυτός???

Ο Ε6850 είναι πιο καινούριος, όχι ο Q6600.

Αρχική απάντηση από nikoszax

Γιατι οι quad θερμαινονται περισσοτερο και δεν κλοκαρονται καλα ενω ανεβαζουν ευκολοτερα θερμοκρασια απο τους διπυρηνους λογω οτι ειναι πιο κοντα τα τσιπακια στον ιδιο χωρο. Δηλαδη σε 10 λεπτα encoding ο διπυρηνος θα εχει ανεβασει ας πουμε π.χ. 10 βαθμους ενω ο τετραπυρηνος 15.

Ποιος σου είπε ότι δεν κλοκάρονται? Τα 3.2-3.4 με καλό αέρα τα έχουν σχεδόν όλοι, κακό είναι αυτό? Επειδή ο Ε6850 κλοκάρει μέχρι τα 3.6-4.0 (4.0 οι πολλοί τυχεροί για κάθε μέρα με καλό αέρα) τι πάει να πει αυτό? Μια χαρά πάνε και οι Q6600.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.