Jump to content



Αφαίρεση πράσινου χρώματος στο photoshop σε πολλες φωτογραφίες


Recommended Posts

καλημερα σας

Αλλη μια ερώτηση

Εχω ενα video το οποίο έχει γυριστεί σε πράσινο φoντο ώστε να αντικατασταθεί με το γνωστο green screen.

Θέλω ομως να εφαρμώσω και ενα εφε. Το προσωπο που ύπάρχει να γίνει σαν σκιτσο.

Αυτο το πετυχαίνω στο after effects αλλα δεν είναι τοσο καλό όσο τα action που κυκλοφορούν στο photoshop.

Ετσι μετατρέπω το video σε πολλές φωτογραφίες και εφαρμόζω το action στο photoshop. μετα το ξανακάνω video.

Το προβλημά μου είναι οτι πριν εφαρμόσω το action θέλω να αφαιρεσω το πρασινο φοντο γιατί μετα χαλάει το χρώμα.

Πως μπορει να γίνει αυτο στο photoshop; Μετα μπορει να εφαρμοστεί το action ; Γενικά αν κάποιος μπορεί να μου περιγράψει τη διαδικασία....

Δηλαδή : 1) Αφαίρεση πράσινου χρώματος στο photoshop.

2) Εφαρμογή action στην ήδη επεξεργα΄σμένη είκόνα.

Γινεται ομως να γίνει μαζικά σε πολλες φωτογραφίες;

Το action μου είπατε πως γίνεται .

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36429

Η αφαίρεση του χρώματος;

Το καλύτερο θα ήτανε να μου δωθεί η αφαίρεση του χρώματος σε action αλλα μάλλον είναι μεγάλο χώσιμο αυτό

Κάτι αλλο που σκέφτηκα ...

Αν το αφαιρέσω το πράσινο χρώμα στο ΑΕ και το βάλω στη φωτογραφία στο photoshop θα την βλέπει με διαφάνεια απο πίσω ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αρχηγέ μου,

με πιάνεις λίγο σκουριασμένο αλλά κάτι έχω για σένα.

Καταρχήν αφαίρεση στο photoshop όπως την περιγράφεις καρε-καρε...ούτε στη φυλακή δεν το κάνουν φίλε μου. Εκτός από την χρονοβάρα διαδικασία, θα έχεις και φοβερό θόρυβο - jittering - από την διαφορετική εφαρμογή της αφάιρεσης του χρωματος στο κάθε καρέ.

Κατ'εμε...αφαιρείς το χρώμα στο ΑΕ και κάνεις export το sequence σε tga ή tiff διατηρώντας το Alpha Channel(διαφάνεια).

Παίρνεις όσες εικόνες από την ακολουθία χρειάζεσαι για το εφφέ που θες να κάνεις και τις περνάς σε κάποιο πρόγραμμα τύπου Elastic Reality 3.0 όπου και κάνεις το morph που θέλεις απο Πρόσωπο->Σκίτσο και rendάρεις τη διαδικασία σε όσα καρέ θέλεις ανάλογα σε τι fps(ntsc30,pal25,film24) παίζεις, σε tga ή tiff (ότι έκανες τα αρχικά) στις ίδιες διαστάσεις και ίδιο βάθος χρώματος.

Μέτά αν χρειαστεί εξισώνεις τα έξτρα καρέ που δημιούργησες όσο χρειάζεται αφαιρώντας "νεκρα" καρέ απο την αρχική ακολουθία και "καρφώνεις" τα νέα σου καρέ με το εφφέ στo timeline.

Παίρνεις την τελική ακολουθία απο καρέ-εικόνες και την ξαναπερνάς στο ΑΕ και την κάνεις ότι θέλεις :T:

Από ότι κατάλαβα είσαι γνώστης οπότε ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Αν θελεις περαταίρω βοήθεια...σφύρα μου:T:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μη σας ταλαιπωρω .....

Βρήκα στο ΑΕ ενα plugin που δεν το ήξερα λέγεται toonIt και κανει πολύ καλό σκίτσο στο video. Οποτε ολα ΄μια χαρά. Δε χρειάζεται το photoshop.

Για να ρίξω μια ματια όμως στο Elastic Reality 3.0 που λες. Μπορει να χρειαστεί αλλου.

Ευχαριστω για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.