Jump to content



Καινούργιος υπολογιστής


kyma

Recommended Posts

Γειά σας, θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο υπολογιστή και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη και τις προτάσεις σας για κάποια μέρη του.

Μητρική: Gigabyte GA-P35-DQ6 (P35, s775, DDR2)

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray

Ψύχτρα: ???

Μνήμη: Crucial Ram 2GB Kit DDR2 800

Κάρτα γραφικών: Sparkle 8600 GT 256MB ?? δείτε εδώ

Δίσκος: Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)

Τροφοδοτικό: ???

Κουτί: Thermaltake VA8000 Armor Black ?

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και προτάσεις για κουτί. Είναι καλύτερο αυτό με τον έξτρα ανεμιστήρα στο πλάι ή είναι υπερβολικό; Θα κάνει δουλειά ή μόνο φασαρία; Το θέλω όσο το δυνατόν αθόρυβο.

Για τροφοδοτικό θα ήθελα να μου πείτε κάποιο κοντά στα 100 το πολύ 140. Τα OCZ, Τhermaltake και Fortron τί λένε; Αξίζει κάποιο από αυτές τις εταιρίες ή πάμε στα κλασσικά Enermaz, Seasonic;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zardoz_magus [Σήμερα, στις 16:27]

για τι το θες το system δωσε ενα hint βρε αδερφε για να διαβασουμε τη λιστα ....:eek:

Σόρρυ, νόμιζα ότι είχα γράψει κάτι επ' αυτού. Το χρησιμοποιώ για τη σχολή μου (Τμήμα Πληροφορικής), για γραφικά (3D Studio Max, Photoshop, Director), παίζω αραιά και που κανένα παιχνιδάκι (adventures, ραλλάκια και ποδόσφαιρο).

Συγγνώμη για την παράληψη και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zardoz_magus

όσο για τον ανεμιστηρα τον 25αρη που σε καιει απλα μουφα και δεν υπαρχει αντιλογος

Μουφα λόγο αισθητικής άποψης, απόδοσης, η θορύβου?

Link to comment
Share on other sites

Καμία γνώμη για κάρτα γραφικών, ψύχτρα;

Το τροφοδοτικό θα είναι αρκετό 600W ή να πάω για 650 - 700W;

Δεν έχω ακούσει και πολλά για τα silverstone τροφοδοτικά.

Για κάποιο από enermax, seasonic, thermaltake, ocz τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma [Σήμερα, στις 16:21]

Γειά σας, θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο υπολογιστή και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη και τις προτάσεις σας για κάποια μέρη του.

Μητρική: Gigabyte GA-P35-DQ6 (P35, s775, DDR2)

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray

Ψύχτρα: ???

Μνήμη: Crucial Ram 2GB Kit DDR2 800

Κάρτα γραφικών: Sparkle 8600 GT 256MB ?? δείτε εδώ

Δίσκος: Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)

Τροφοδοτικό: ???

Κουτί: Thermaltake VA8000 Armor Black ?

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και προτάσεις για κουτί. Είναι καλύτερο αυτό με τον έξτρα ανεμιστήρα στο πλάι ή είναι υπερβολικό; Θα κάνει δουλειά ή μόνο φασαρία; Το θέλω όσο το δυνατόν αθόρυβο.

Για τροφοδοτικό θα ήθελα να μου πείτε κάποιο κοντά στα 100 το πολύ 140. Τα OCZ, Τhermaltake και Fortron τί λένε; Αξίζει κάποιο από αυτές τις εταιρίες ή πάμε στα κλασσικά Enermaz, Seasonic;

Ευχαριστώ πολύ.

Είσαι απλά άρχοντας :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen [Σήμερα, στις 21:17]

Είσαι απλά άρχοντας :D

Μόνο που μου λείπουν κάποια πράγματα... :( Καμιά ιδέα για αυτά με το ερωτηματικό; :...:

Το Seasonic 650W S12-650 ''Energy +'' τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma [Σήμερα, στις 21:27]

Μόνο που μου λείπουν κάποια πράγματα... :( Καμιά ιδέα για αυτά με το ερωτηματικό; :...:

Το Seasonic 650W S12-650 ''Energy +'' τι λέει;

Κοίτα εγώ έχω το 550 και είμαι κατευχαριστημένος.Ούτε κιχ δεν ακούγεται. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα λεφτά χτύπα το. Αν και δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα τα 650βατ την κάνεις την δουλειά σου και με λιγότερα:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma [Σήμερα, στις 22:06]

Να πάρω δηλαδή 600W; Πιο κάτω δε νομίζω.

Εσύ ποιό θα έλεγες στα 600W;

Και πάλι, εγώ έχω παρπλήσιο πισι με το δικο σου: Ε6550 και καρτα γρ HD2900X η οποία τρώει τον ποπό της,δουλεύω με το σισονικ 550+ άνετα...

Αλλά σου λέω,αν έχεις τα λεφτά πήγαινε για το 650

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την πολύτιμη βοήθειά σας :clap: κατέληξα στο παρακάτω σύστημα:

Μητρική: Gigabyte GA-P35-DQ6 (P35, s775, DDR2)

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray

Ψύχτρα: Thermalright Ultra-120 eXtreme

Μνήμη: Crucial Ram 2GB Kit DDR2 800

Κάρτα γραφικών: Sparkle 8600GT

Σκληρός δίσκος: Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)

Τροφοδοτικό: Seasonic 650W S12-650 ''Energy +''

Κουτί: Thermaltake VA8000 Armor Black

Αν έχετε να κάνετε κάποια παρατήρηση, ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πολύ για όση ώρα διαθέσατε για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma

Τα OCZ, Τhermaltake και Fortron τί λένε; Αξίζει κάποιο από αυτές τις εταιρίες ή πάμε στα κλασσικά Enermaz, Seasonic;

Για το setup που δίνεις τα 3 πρώτα είναι μια χαρά. Καλύτερα όμως να πας σε Seasonic π.χ.

Αν δεν αλλάξεις κάρτα γραφικών, και το 550άρι θα σου φτάσει. Αν αλλάξεις, πάρε το 650.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα καινούργιο υπολογιστή και όλα μια χαρά με το hardware. Έχω όμως ένα πρόβλημα με τα Windows (XP Professional SP2 English). Πέρασα όλα τα drivers από το cd της μητρικής και ενώ στη διαχείρηση συσκευών δε μου βγάζει κανένα ερωτηματικό (ότι κάποια συσκευή έχει πρόβλημα), δεν έχω ήχο.

Μου βγάζει το εικονίδιο του ήχου στο tray αλλά όχι το συνηθισμένο των windows (ένα με λίγο διαφορετικά χρώματα που είναι λόγω της μητρικής). Όταν το ανοίγω, βλέπω τις επιλογές κανονικά, αλλά δε μου βγάζει να επιλέξω συσκευή ήχου. Σε κάποια φάση μου λέει ότι δεν έχει οριστεί Audio Mixer και να πάω από τον Πίνακα Ελέγχου -> Εκτυπωτές & ’λλο Υλικό -> Προσθήκη Υλικού και να βάλω από εκεί κάποια συσκευή. Εν τω μεταξύ εκεί όποια συσκευή του συστήματος και να διάλεξα μου λέει ότι λειτουργεί σωστά. Αν πατήσω από το εικονίδιο του ήχου να κάνει τα τεστ του, ακούγονται ήχοι από τα ηχεία, αλλιώς δεν ακούω τίποτα. Ούτε ήχο όταν μπαίνουν τα windows, ούτε τα κλικ που κάνει όταν πηγαίνεις μπροστά - πίσω σε ένα φάκελο. Τίποτα, απόλυτη σιωπή. Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

Μητρική είναι η Gigabyte GA-P35DQ6. Όσοι έχετε την ίδια αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma [Χθες, στις 18:10]

Έφτιαξα καινούργιο υπολογιστή και όλα μια χαρά με το hardware. Έχω όμως ένα πρόβλημα με τα Windows (XP Professional SP2 English). Πέρασα όλα τα drivers από το cd της μητρικής και ενώ στη διαχείρηση συσκευών δε μου βγάζει κανένα ερωτηματικό (ότι κάποια συσκευή έχει πρόβλημα), δεν έχω ήχο.

Μου βγάζει το εικονίδιο του ήχου στο tray αλλά όχι το συνηθισμένο των windows (ένα με λίγο διαφορετικά χρώματα που είναι λόγω της μητρικής). Όταν το ανοίγω, βλέπω τις επιλογές κανονικά, αλλά δε μου βγάζει να επιλέξω συσκευή ήχου. Σε κάποια φάση μου λέει ότι δεν έχει οριστεί Audio Mixer και να πάω από τον Πίνακα Ελέγχου -> Εκτυπωτές & ’λλο Υλικό -> Προσθήκη Υλικού και να βάλω από εκεί κάποια συσκευή. Εν τω μεταξύ εκεί όποια συσκευή του συστήματος και να διάλεξα μου λέει ότι λειτουργεί σωστά. Αν πατήσω από το εικονίδιο του ήχου να κάνει τα τεστ του, ακούγονται ήχοι από τα ηχεία, αλλιώς δεν ακούω τίποτα. Ούτε ήχο όταν μπαίνουν τα windows, ούτε τα κλικ που κάνει όταν πηγαίνεις μπροστά - πίσω σε ένα φάκελο. Τίποτα, απόλυτη σιωπή. Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

Μητρική είναι η Gigabyte GA-P35DQ6. Όσοι έχετε την ίδια αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ...:)

Έχω την ίδια χωρίς κανένα πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen [Σήμερα, στις 00:53]

Έχω την ίδια χωρίς κανένα πρόβλημα.....

Τί να πώ; Δεν ξέρω και δενέχω ακούσει κάποιος άλλος να έχει παρόμοιο πρόβλημα..

Έχω συνδέσει στη μητρική και τα καλώδια που είχε το κουτί μου για να μπορείς να συνδέσεις συσκευές και μπροστά..

Από το bios είναι ενεργοποιημένο το HD Audio και η σύνδεση που έκανα πάνω στη μητρική για το front panel του κουτιού είναι επίσης High Definition Audio (Azalia)

Το πρόβλημα που μου βγάζει στα windows είναι ότι δε βρίσκει audio mixer... Έχεις ενεργοποιήσει το high definition audio από το bios ή είσαι με το AC97; Τα drivers πώς τα πέρασες; Εγώ την πρώτη φορά έκανα Xpress Install και μετά που έκανα πάλι format τα περνούσα ένα - ένα χειροκίνητα και πάλι τίποτα...

Όποια βοήθεια, ευπρόσδεκτη.. :) Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.