Jump to content



ακυρωση για check disk!!!!!!!


ennia

Recommended Posts

Ρε παιδια στο pc που εχω στο γραφειο καθε φορα που θα κανω reset απο το κουμπακι κανει check disk....... πως μπορω να το απενεργηοποιησω αυτο? μετα το reset να ανοιγει κανονικα, να μην περιμενω 10 ωρες!!!!!:banging: :banging: :banging: :banging:

Link to comment
Share on other sites

κανω reset διοτι το pc κολλαει οταν μπαινω στο νετ, μετα απο λιγο. το pc δεν ειναι δικο μου. δουλευω σε λογογιστικο γραφειο.. μαλλον εχει ιο ή ιους. δεν μπορω να κανω format για να το καθαρισω. επισης οταν του εβαλα να τρεξει ενα spyware παλι κολλησε... καμια ιδεα να το καθαρισω τουλαχιστον.......................

Link to comment
Share on other sites

αυτος πρεπει να εχει το avira αλλα δεν το εχω σε εκτιμηση. θα δω τι μπορω να κανω αυριο το πρωι. ειναι 5 pc σε δικτυο. δεν πιστευω να επιρρεασει τους αλλους. και να εχουμε προβλημα.???

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και το nod32. Δυο μερες το εχω και εχω βρει την υγεια μου. Την πρωτη ωρα μου ξετρυπωσε 2 μικρους ιους που δεν τους ειχε βρει το προηγουμενο αντιιοικο μου και ειμαι ησυχος. Καλου κακου ομως κανε και κανα backup. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα χτυπησει το οτιδηποτε. Σε λογιστικο γραφειο εισαι. Δεν εισαι στην παιχνιδομηχανη σου !!!!! Φιλικα. :D

Link to comment
Share on other sites

σε λογιστικο ειμαι. δουλευω τα καλολαιρια. για πιο λογο να μην πω πως ειμαι στη παιχνιδομηχανη μου? εχω βαλει ποσα θεματα για προβληματα που εχω στο δικο μου. γιατι να μην βαλω αλλο ενα?:hmm: :fight:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το PC έχει FAT32 σύστημα και σε FAT δεν είναι καλό να κάνεις reset. Τα αρχεία σου μπορεί να χτυπήσουν για πλάκα. Σε καμία περίπτωση μην ακυρώνεις το chkdsk γιατί σε fat έχει πολλές πιθανότητες να σε σώσει.

Αν θέλεις να το καθαρίσεις από ιούς κλπ, ακολούθησε τον οδηγό στην υπογραφή μου.

Κατ' εμέ, τρόμαξε το αφεντικό ότι μπορεί να χάσει δουλειές αν πάθει κάτι και πάρτε ένα τεχνικό να σας το φτιάξει. Όχι τίποτα άλλο, αλλά εφ'όσον είναι επαγγελματικός χώρος, καλύτερα να μην παίρνεις πολλές ευθύνες :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Προφανώς το PC έχει FAT32 σύστημα και σε FAT δεν είναι καλό να κάνεις reset. Τα αρχεία σου μπορεί να χτυπήσουν για πλάκα. Σε καμία περίπτωση μην ακυρώνεις το chkdsk γιατί σε fat έχει πολλές πιθανότητες να σε σώσει.

Αν θέλεις να το καθαρίσεις από ιούς κλπ, ακολούθησε τον οδηγό στην υπογραφή μου.

Κατ' εμέ, τρόμαξε το αφεντικό ότι μπορεί να χάσει δουλειές αν πάθει κάτι και πάρτε ένα τεχνικό να σας το φτιάξει. Όχι τίποτα άλλο, αλλά εφ'όσον είναι επαγγελματικός χώρος, καλύτερα να μην παίρνεις πολλές ευθύνες :T:

αυτο θα κανω μαλλον γιατι δεν σκαναρει τιποτα τα κολλαει ολα...... spyware, antivirus κλπ

Link to comment
Share on other sites

Edit : επειδη το χα κανει καιρο πριν εκανα λαθος στην οδηγια που εγραψα δες στο link το method 1.

Εκανα ομως την υποθεση οτι εχεις ntfs διαμορφωση στον σκληρο σου δισκο.

ΥΓ Δεν συμβαινει μονο σε fat32 απλα εκει εχει περισοτερες πιθανοτητες να συμβει απο οτι εχω καταλαβει.

Δες και εδω

http://www.geocities.com/kilian0072002/Autochk.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ennia [Χθες, στις 11:59]

απο τα windows δεν υπαρχει τροπος να το ακυρωσω τελειως? μπορει να ξεχαστω ή να μην προλαβω...... και κανει κανα τεταρτο μεχρι να το ολοκληρωσει

πρεπει να βρεις το αρχειο boot και να κανεις διορθωση στον τροπο εκινησης των xp

Link to comment
Share on other sites

θα πας στο: Σύστημα ,για προχωρημένους ,εκινηση και αποκατασταση,ρυθμισεις ,εκινηση συστηματος, επεξεργασια. Θα σου ανοιξη ενα σημειιοματαριο με ονομασια boot ,σε μενα ειναι αυτο:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.