Jump to content



Overclocking σε E8500 E0 - can u help? :D


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

πρόσφατα άλλαξα τον Ε4500 που είχα με έναν Ε8500.

Όσο αφορά τις γνώσεις μου πάνω στο overclocking, είναι απλά στοιχειώδης.

Έτσι αλλάζοντας μόνο το fsb από 333 ->455, άφηνοντας το cpu ratio στο 9,5 και απενεργοποιώντας το cpu spread spectrum τον έφτασα στα 4,3 όπoυ και διαπίστωσα πως είναι σταθερός εφόσον έτρεξα prime95 για ~3 ώρες και intel burntest - 20 passes.

Με τα settings στο auto πιο πάνω δεν πήγαινε..ή μάλλον πήγαινε μέχρι 4,4 αλλά είχαμε μπλε οθόνες. :p

Έτσι λοιπόν το έψαξα λίγο και έκανα τις εξής αλλαγές:

Fsb: 475MHz

LLC: Enabled (από Auto)

Vcore: 1,42V

NB Vcore: 1,35V

Mε αποτέλεσμα να φτάσω τα 4,5GHz και να έιναι stable(νομίζω-έτρεξα prime για ~1ώρα και linx για 10 passes)με το fsb στο 475.

Το bios post έδινε 4,53 αλλά 9,5x475 μας δίνουν ~4,51 :p

1042010100807pm.th.png

(οι θερμοκρασίες στην παραπάνω photo δεν είναι σωστές - απλά είχε μόλις τελειώσει το rendering και δείχνει 43 :D)

Eπίσης κάποιος μου είπε να ανεβάσω λιγάκι και το VTT...το συγκεκριμένο δνε το βρήκα στο bios αλλά από από έψαξα σημαίνει Voltage Termination...το μόνο σχετικό που βρήκα στο bios ήταν το "FSB Termination Voltage".

Το θέμα όμως είναι αν πρέπει να το ανεβάσω και γιατί.

Από ότι εψαξα είδα ότι δεν υπάρχει μία στάνταρ απάντηση και εξαρτάται από σύστημα σε σύστημα...τώρα απο forums κλπ που έψαξα, αλλοι μου έλεγαν, ανεβασε το, θα βοηθήσει να έχει υψηλότερα ρολόγια και να είναι και πιο σταθερός, άλλοι έλεγαν άστο στο auto αν θες αν θες να μην καέι ο cpu.

Στο θέμα μας τώρα, αυτό που θέλω να κάνω είναι να τον ανεβάσω όσο περισσότερο μπορώ κι αν καταφέρω να φτάσω και τα 5GHz.

Εννοείται πως δεν προσπαθώ να το φτάσω τόσο ψηλά και να το χρησιμοποιώ 24/7 :D

Θέλω να το φτάσω εκεί μόνο και μόνο για να τρέξω κάποια benchmarks όπως 3dmark ή cinebench(όχι stability tools/linx,prime,κλπ)

Το σύστημα αποτελείται από:

Mobo: Asus maximus ii gene (P45)

Ram: 2x2GB Corsair ddr2 xms2 series(@800MHz/5-5-5-18)

Gpu: Sparkle GTX 275

Psu: Thermaltake Purepower 460w blue light(για την gtx 275 χρησιμοποιώ ένα 2ο, Premier στα 450w μέχρι να πάρω κάτι μεγαλύτερο :p

Cooling System: Thermaltake Bigwater 780e(από το ίδιο ψύχονται οι cpu και NB)

Κουτί: thermaltake armor + lcs

Επίσης πιστεύω θα βοηθαγε να ανεβάσω κάποιες photo με τί options υπάρχουν στο tweaker του bios..

dsc03098t.th.jpg

dsc03099m.th.jpg

dsc03100r.th.jpg

dsc03101qv.th.jpg

Να πω επίσης ότι δοκίμασα να ανεβάσω την τάση στις ραμ ορίζοντας το dram voltage=1,9V και όρισα το fsb στο 480 αλλά έπρεπε να κάνω reset το bios :(

Δοκίμασα να βάλω το fsb στο 480 και χωρίς να πειράξω την τάση στις ραμ(με τις ρυθμίσεις στα 4,51GHz)

Ότι πειράματα και να έκανα, όποτε το έβαζα στο 480, δεν έδινε σήμα στο monitor χωρίς να κάνω hardreset τα settings :(

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :D

Edit:

Eπίσης ο cpu έχει stepping E0 το οποίο θα βοηθήσει να τον ανεβάσω λίγο περισσότερο από κάποιους E8500 με παλαιότερο revision από ότι έψαξα :D

Link to comment
Share on other sites

Για σου Soap.

Πολυ auto βλεπω και δε μαρεσει :p

Αρκετα μπορεις να πειραξεις και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα 480 δεν ειναι το maximum. 2-3 που βλεπω για αρχη ειναι:

FSB strap τι επιλογες εχεις?

CPU clock skew τι επιλογες εχεις?

Timmings στις μνημες auto??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώγια τις απαντήσεις.

@unseen

dsc03103t.jpg

dsc03102b.jpg

Τώρα στους χρονισμούς της μνήμης έχει πολύ πράμα :p

dsc03104b.jpg

@xrist

Οκ θα το δοκιμάσω με τα settings που είχα ορίσει και είχα φτάσει 4,51GHz..

Μήπως όμως πρέπει να ορίσω και συγκεκριμένους χρονισμούς στις μνήμες?

Σκεφτόμουν ή να το βάλω στο manual και να το αφήσω όπως έχει(δλδ, 5-5-5-18) ή να το έβαζα στο 6-6-6-18...

Κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει, οι μνήμες όσο μικρότερους χρονισμούς έχουν τόσο πιο "γρήγορες" είναι αν δεν κάνω λάθος.Στο bios μόνο μεγαλύτερους από 5-5-5-18 μπορείς να ορίσεις...άρα ουσιαστικά με μεγαλύτερους χρονισμούς, δεν θα είναι και πιο "αργές" οι μνήμες?

Ή αν ανεβάσουμε τους χρονισμούς θα ανεβάσουμε και την συχνότητα(πιθανώς και την τάση) στις μνήμες?

Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλα γιατί έχω δει ότι πολλές μνήμες που είναι σε υψηλή συχνότητα(πχ στις ddr3 στα 2000MHz), συνήθως οι χρονισμοί είναι υψηλοί(9-9-9-24) σε αντίθεση με κάποιες άλλες στα 1600MHz που μπορεί να έχουν 7-7-7-20.

Επίσης αν βγάλω κάποια options από το auto(στο bios), έχει κι εκεί πολλαπλές-λεπτομερείς επιλογές,

dsc03105oc.jpg

(ότι επιλογές υπάρχουν για το "Cpu GTL reference(0), υπάρχουν ακριβώς και για τα 4 παρακάτω(έως και το NB GTL Reference)

dsc03106y.jpg

(Οι ίδιες επιλογές ισχύουν και για τα 2 παρακάτω - έως και North Bridge ddr reference)

*Ξαναλέω πως το northbridge είναι κι αυτό στο νερό, και γενικά οι θερμοκρασίες που πιάνει είναι κάτω από 40°C πάντα...οπότε νομίζω μπορώ να δοκιμάσω να βάλω το NB vcore παραπάνω από 1,35...πχ έως 1,45.

Edited:

Έριξα μια ματιά και εδώ

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?2809-e8500

αλλά ο φίλος εχει ραμ στα 1066MHz, με άλλες τάσεις κλπ και στοχέυει σε χαμηλότερες συχνότητες cpu από ότι εγώ.

Θα μπορούσα να δοκιμάσω να πάρω κάποια settings από εκεί και να τα εφαρμόσω στο δικό μου bios(αν και η giga έχει award ενώ η asus ami, και δεν ξέρω αν θα δουλέψουν τα συγκεκριμένα settings...ίσως αν πάρω κάποια settings από την gigabyte του φίλου παραπάνω και να τα ανεβάσω λιγάκι εφόσον θέλω να πιάσω μεγλύτερες συχνότητες?

Αλλά στις ραμ που έχω δεν ξέρω τι ρυθμίσεις να σετάρω, πφφφ. :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τις ραμ τις αφήνω στο auto?

Κάτι άλλο...εδώ οι μνήμες που χρησιμοποίησες, πόσα MHz ήταν στοκ?

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?2193-E8400-E0-monster!

Έχω ελπίδες για κάτι τέτοιο(5+)? :D

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, θα ήταν καλύτερο να κάνω τις δοκιμές έχοντας πάνω στο σύστημαέναν απλό σκληρό?

Έχω raid0 2 σπινΠοιντ εφ3 τώρα και ρωτάω μήπως θα ήταν καλύτερα να τους βγάλω προς το παρόν για να πειραματιστώ...(?)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα:

cpu ratio:9.5

fsb:800MHz

cpu skew:300ps

fsbstrap:400MHz

llc:enabled

cpu vcore:1.4V

fsb VT: 1.25

NB vcore: 1.35

όλα τα άλλα στο auto.

result=αποτυχία ->δεν υπήρχε συνέχεια μετά το bios post

έκανα reset το cmos, όρισα όλα τα παραπάνω κι απλά έριξα το fsb στο 479,478,477,476,475...αποτυχία και πάλι.

Κρατώντας τις παραπάνωρυθμίσεις και ανεβάζοντας την τάση του cpu στο 1,425, πάλι δεν έγινε τίποτα.

θα δοκιμάσω τώρα να ανεβάσω το dram frequency στο 900κάτι που έχει σαν επιλογή(μετά πάει 1000+) κρατώντας τα παραπάνω settings

Θα δοκιμάσω να ανβάσω λίγο την τάση στον cpu(1,45), το NB(1,4), fsb VT(1,3) και σας λέω σε λίγο αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Ο

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, θα ήταν καλύτερο να κάνω τις δοκιμές έχοντας πάνω στο σύστημα έναν απλό σκληρό?

Έχω raid0 2 σπινΠοιντ εφ3 τώρα και ρωτάω μήπως θα ήταν καλύτερα να τους βγάλω προς το παρόν για να πειραματιστώ...(?)

Καλύτερα με έναν δίσκο και light λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

να κατεβασεις το dram frequency οχι να το ανεβασεις.

κάτσε, στοκ είναι 1,8v, να το πάω πόσο...1,7?

με τα timmings τι κάνω...τα αφήνω στο auto?

δηλαδή να δοκιμάσω με τα εξής settings? :

fsb=480

cpu skew=300ps

fsb strap=400mhz

llc=enabled

cpu vcore=1,42 ή να το πάω στο 1,45??

fsb VTT=1,25 ή να δοκιμάσω και περισσότερο(1,35πχ)?

NB core=1,35 ή κι αυτό πιο πάνω??

κι όλα τα άλλα τα αθήνω στο auto?

να μην πειράξω καθόλου τα:

NB clock skew?

cpu pll voltage?

guys sorry που ρωτάω συνέχεια απλά φοβάμαι μην κάνω τίποτα λάθος και καεί τίποτα...

και μόνο που ακούω το απότομο κλείσιμο και το τσαφ που κάνει όταν αλλάζω τα settings και κάνω save & exit, μου φεύγουν τσισάκια :D:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι η ταση στις μνημες. Εγω λεω να κατεβασεις την ταχυτητα των μνημων επειδη λες αυτο

θα δοκιμάσω τώρα να ανεβάσω το dram frequency στο 900κάτι που έχει σαν επιλογή(μετά πάει 1000+) κρατώντας τα παραπάνω settings

Μην φοβασαι δεν καιγεται τιποτα. Με τη ψυξη εισαι by the way?

Link to comment
Share on other sites

Υδρόψυξη.

Βασικά έτοιμο κιτ είναι της thermaltake και ψύχω και τον E8500 και το NB

http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1160&ID=1615

EDit:

Τσέκαρα την συχνοτητα στις ραμ και δεν υπάρχει κάτι λιγότερο από 800.

υπάρχει auto, 900κάτι, 1000κάτι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.