Jump to content



Βοήθεια για νέο pc


azsx

Recommended Posts

Αφού κατέληξα στα βασικά.

Κουτί το lian li

τροφοδοτικό το s12

κάρτα hd 2600 xt

σκληρό τον 160wd

Λοιπόν αρχικά για επεξεργαστή έλεγα για κάποιον brisbane αλλά διαβάζοντας κάποια reviews στα γνωστά ξένα sites και αφού σε λίγο καιρό θα έρθουν οι phenom και ΑΜ3 κατέληξα ότι αυτη την εποχή (δυστυχώς) που πρέπει να πάρω το pc καλύτερη λύση είναι ο Ε6750 ή ο Ε6550. Θέλω τη βοήθειά σας στα,

1. Σε κανονική χρήση θα καταλάβω διαφορά ανάμεσα στους 2. Έχουν διαφορά σε θερμοκρασίες και κατανάλωση?

2. Να προτιμήσω έκδοση tray και να βάλω άλλη ψύκτρα ή να πάρω έκδοση BOX; Θα είναι οκ με την stock ψύκτρα? (Θερμοκρασίες και θόρυβο?)

3. Επιλογή μητρικής.Για τον επεξεργαστή συτό πρέπει να πάρω Ρ35 αναγκαστικά;

4. Μνήμες πρέπει να πάω τώρα στα 1066 για καλύτερες επιδόσεις ή δεν θα δω μεγάλη διαφορά από τις 800άρες.

5. Αν δεν τα πάρω όλα από ένα μαγαζί, για να μην χάσω κάποια εγγύηση πως πρέπει να γίνει;(Μήπως δηλ. είναι καλύτερα να πάρω τροφοδοτικό,κουτί,μητρική και επεξεργαστή από ένα μαγαζί για να τα συνδέσουν κιόλας)

Κάνοντας ένα πρόχειρο υπολογισμό με 17'' lg L1753 είμαι γύρω στα 1100.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από azsx [Σήμερα, στις 14:21]

Αφού κατέληξα στα βασικά.

Κουτί το lian li

τροφοδοτικό το s12

κάρτα hd 2600 xt

σκληρό τον 160wd

Λοιπόν αρχικά για επεξεργαστή έλεγα για κάποιον brisbane αλλά διαβάζοντας κάποια reviews στα γνωστά ξένα sites και αφού σε λίγο καιρό θα έρθουν οι phenom και ΑΜ3 κατέληξα ότι αυτη την εποχή (δυστυχώς) που πρέπει να πάρω το pc καλύτερη λύση είναι ο Ε6750 ή ο Ε6550. Θέλω τη βοήθειά σας στα,

1. Σε κανονική χρήση θα καταλάβω διαφορά ανάμεσα στους 2. Έχουν διαφορά σε θερμοκρασίες και κατανάλωση?

2. Να προτιμήσω έκδοση tray και να βάλω άλλη ψύκτρα ή να πάρω έκδοση BOX; Θα είναι οκ με την stock ψύκτρα? (Θερμοκρασίες και θόρυβο?)

3. Επιλογή μητρικής.Για τον επεξεργαστή συτό πρέπει να πάρω Ρ35 αναγκαστικά;

4. Μνήμες πρέπει να πάω τώρα στα 1066 για καλύτερες επιδόσεις ή δεν θα δω μεγάλη διαφορά από τις 800άρες.

5. Αν δεν τα πάρω όλα από ένα μαγαζί, για να μην χάσω κάποια εγγύηση πως πρέπει να γίνει;(Μήπως δηλ. είναι καλύτερα να πάρω τροφοδοτικό,κουτί,μητρική και επεξεργαστή από ένα μαγαζί για να τα συνδέσουν κιόλας)

Κάνοντας ένα πρόχειρο υπολογισμό με 17'' lg L1753 είμαι γύρω στα 1100.

Εγώ έχω τον 6550 και είμαι κατευχαρηστημένος.Ο Ε6750 είναι καλύτερος.Εντάξει ρε οι διαφορές ειναι οτι ο 6750 εχει μεγαλύτερο πολλαπλασιαστή απο τον 6550....

Όσο για τις μνήμες θα σου έλεγα κάποιες καλές 800αρες....

Όσο για την μητρική, θα πρέπει αυτή(για τους επεξεργαστές που σηζητάμε)να υποστηρίζει επεξεργαστές με 1333fsb(ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) οπότε θα πας μάλλον σε P35.

Για ρίξε μια ματιά σε αυτές εδά....

link1

link2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 18:46]

2) Overclocking θα κάνεις;

3) Ο προϋπολογισμός σου ποιος είναι;

4) Κατά πόσο σε ενοχλεί ο θόρυβος του Η/Υ;

Για μητρική http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=973521

και μια aftermarket ψυκτρα για αθορυβη λειτουργια και καλυτερη ψυξη της Scythe ή Thermalright ή Noctua .

RAM -> http://www.memoryc.com/products/description/2GB_CellShock_DDR2_PC2_8500_1066MHz-5_5_5_15-Dual_Channel_kit/index.html

2GB CellShock DDR2 PC2-8500 1066MHz

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 18:46]

2) Overclocking θα κάνεις;

Αρχικά όχι γιατί δεν θα έχω χρόνο για να ασχοληθώ. Αντε να ανεβάσω κάνα fsb ελάχιστα έτσι για να αποκτώ εμπειρία. Στο celeron που έχω μόνο το multy άλλαζα μέχρι να κολήσει.

3) Ο προϋπολογισμός σου ποιος είναι;

1000 - 1200 max

4) Κατά πόσο σε ενοχλεί ο θόρυβος του Η/Υ;

Επειδή ασχολούμαι πολλές ώρες το θέλω όσο γίνεται αθόρυβο και απροβλημάτιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Για μητρική http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=973521

και μια aftermarket ψυκτρα για αθορυβη λειτουργια και καλυτερη ψυξη της Scythe ή Thermalright ή Noctua .

RAM -> http://www.memoryc.com/products/description/2GB_CellShock_DDR2_PC2_8500_1066MHz-5_5_5_15-Dual_Channel_kit/index.html

2GB CellShock DDR2 PC2-8500 1066MHz

Η μητρική αυτή στο link λέει RAM 4 x DDR2 533/667/800 MHz ενώ η μνήμη είναι στα 1066. Δεν είναι καλύτερα να υποστηρίζει η μητρική 1066 ή να πάω για 800άρες μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από azsx [Σήμερα, στις 19:08]

Η μητρική αυτή στο link λέει RAM 4 x DDR2 533/667/800 MHz ενώ η μνήμη είναι στα 1066. Δεν είναι καλύτερα να υποστηρίζει η μητρική 1066 ή να πάω για 800άρες μνήμες?

Αυτές που λένε μεχρι 800 μπορουν να παίξουν και παραπάνω χωρίς προβλημα.

Απλά πάιζεις με τους διαιρετες. Παίζει ρόλο και το fsb του επεξεργαστή που θα πάρεις.

Aς πουμε ότι παιρνεις τον Q6600 (αυτόν θα έπαιρνα εγώ, τώρα) αυτός έχει 266 fsb. και multi μεχρι 9.

Αν πάρεις 800MHz μνημες βάζεις διαιρετη τον 1/1,5 δηλ. (1,5 x 266) x 2 = 798MHz

(default ρυθμισεις)

Aν πάρεις παραπάνω MHz στην μνήμη μπορείς να πάιξεις και με αλλους διαιρέτες.

δηλ. πχ. τον 1/1,66 και έχουμε (1,66 x 266) x 2 = 883MHz

απο εκει και πέρα έχεις πολυ "αέρα" να ανεβάσεις το fsb του cpu, πχ μεχρι 300 (2,7Ghz) χωρίς να πιεσεις τις μνήμες που τώρα θα πάιζουν στα 1000MHz.

ή

να βάλεις τον 1/2 διαιρετη να αφησεις ακλοκαριστο τον cpu και να παίξεις τις μνημες στα 1064MHz. Δηλαδή στην ονομαστική τους.

(default ρυθμισεις)

Τα 800MHz και 1000MHz στην πράξη δεν έχουν διαφορές στις επιδόσεις.

Τα περισσότερα δεν κάνουν κακό καθώς σου δινουν και άνεση για ευκολοτερο και περισσοτερο overclock του fsb.

Eπίσης και οι 800MHz μπορουν να παίξουν ψηλότερα αλλά ανάλογα με το μοντελο και τον συνδιασμό του chipset θα χρειαστει να δώσεις λιγότερο ή περισσοτερο τάση σε αυτές ή στο chipset της m/b για να τις σταθεροποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

DEM και οι υπόλοιποι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μητρική λέω να πάρω την giabyte dq6 επεισή υποστηρίζει 1000 μνήμες και απ'ότι διάβασα ψάχνοντας εχθές είναι σχετικά πιο κρύα. Όσο για τα διάφορα test που βρήκα δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άλλοι να βγάζουν μια κάρτα καλύτερη από μια άλλη και αλλού σε άλλα test να είναι πολύ χειρότερη από αυτές που ήταν καλύτερη πριν. Μπερδεύτηκα χειρότερα και το μόνο που συμφωνούσαν μερικοί ήταν το παραπάνω.

Για μνήμες λέω http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=981435&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC4AC528B9F2A710CFB619580807922A3D17AEBAECE072858761017FF2C15B3A744578E24B4FE6D5BABA0AC770A8B3F62E75EE4A8EDF94CD29EF63A99552EC99D130251EC4B6DD46C7CA80449FA385FC61BB15B4B3A0B47000980599BC4BD270F7A90CE491F8269E7DCDBF9A18C3A695CBB

οπότε είμαι σχεδόν έτοιμος.

1 Το μόνο που μένει είναι να διαλέξω Box η tray. Αυτές οι ψύκτρες είναι τεράστιες ρε παιδιά και έχουν βάρος και επιπλέον κοστίζουν. Μήπως δημιουργήσουν πρόβλημα στον επεξεργαστή μαχροχρόνια λογω βάρους?

Αν τώρα έχω πρόβλημα με θερμοκρασία με τον box θα μπορέσω να βάλω κάποια ψύκτρα μόνος μου αργότερα ή είναι δύσκολο και χάνω εγγύηση?

2 Πρέπει να τους πω να βάλουν πάστα?. Απ'οτι έχω δει στο φόρουν πολλοί αλλάζουν την πάστα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέψου το εξής για τις μεγάλες ψήκτρες:

Τί μπορεί να κάνει κακό μακρόχρονα στην CPU?

1. Το βάρος? (που ουσιαστικά δεν είναι στην CPU αλλά στην motherboard)

2. Η αυξημένη θερμοκρασία?

Και στην τελική, όταν λες μακρόχρονα, τί εννοείς? Σε 3 χρόνια π.χ.? Πραγματικά πιστεύεις ότι σε 3 χρόνια θα σε νοιάζει? (άσχετα που δεν θα έχει πάθει τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Βασικά σκέψου το εξής για τις μεγάλες ψήκτρες:

Τί μπορεί να κάνει κακό μακρόχρονα στην CPU?

1. Το βάρος? (που ουσιαστικά δεν είναι στην CPU αλλά στην motherboard)

2. Η αυξημένη θερμοκρασία?

Και στην τελική, όταν λες μακρόχρονα, τί εννοείς? Σε 3 χρόνια π.χ.? Πραγματικά πιστεύεις ότι σε 3 χρόνια θα σε νοιάζει? (άσχετα που δεν θα έχει πάθει τίποτα)

Δεν ξέρω γι'αυτό και ρωτάω. Βασικά για το βάρος ρώταγα.

Όσο για το μακροχρόνια, με το ρυθμό που αλλάζω εγώ pc είναι 5αετία Minimum :-)

Link to comment
Share on other sites

Σε cpu κατεληξες?

Πάρε ψύκτρα αξίζει, η Scythe Infinity έχει 38 ευρω, μόνο και μόνο για τον θορυβο.

Με το βάρος δεν υπάρχει κανενα προβλημα. Αν θελεις να μεταφερεις το pc θα το βαζεις οριζοντια και τέλος. (και πόσο να μετακινεις ένα destop pc?) Aν και σου λέω δεν υπάρχει προβλημα.

βεβαίως και θα σου βάλουν πάστα, αν θελεις πες να σου βάλουν την Α. Silver.

Οι μνημες που διαλεξες νομιζω είναι καλες, ψάξε στην αναζητηση του thelab, σιγουρα έχει γινει θεμα. Aν και οι άλλες που σου είπα είναι καλυτερες. Αλλά οκ απο οτι καταλαβα δεν θα εξαντλησεις και τα ορια της στο overclock.

Αρχική απάντηση από azsx [Σήμερα, στις 14:19]

Μητρική λέω να πάρω την giabyte dq6 επεισή υποστηρίζει 1000 μνήμες

Αν είσαι στο όριο χρηματων με αυτή, καλυτερα πάρε μια πιο φθηνη (και αυτες που λενε 4 x DDR2 533/667/800 δεν έχουν προβλημα με τα παραπάνω mhz στη ram) και τα υπολοιπα σε μια ψυκτρα.

- και συμπληρωσε ακομα λιγα και πάρε quad.

Έτσι θα έκανα εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Σε cpu κατεληξες?

Πάρε ψύκτρα αξίζει, η Scythe Infinity έχει 38 ευρω, μόνο και μόνο για τον θορυβο.

Με το βάρος δεν υπάρχει κανενα προβλημα. Αν θελεις να μεταφερεις το pc θα το βαζεις οριζοντια και τέλος. (και πόσο να μετακινεις ένα destop pc?) Aν και σου λέω δεν υπάρχει προβλημα.

βεβαίως και θα σου βάλουν πάστα, αν θελεις πες να σου βάλουν την Α. Silver.

Οι μνημες που διαλεξες νομιζω είναι καλες, ψάξε στην αναζητηση του thelab, σιγουρα έχει γινει θεμα. Aν και οι άλλες που σου είπα είναι καλυτερες. Αλλά οκ απο οτι καταλαβα δεν θα εξαντλησεις και τα ορια της στο overclock.

Επεξεργαστής Ε6750.

Όσο για ψύκτρα αυτή είχα κάτά νου αλλά μόλις είδα το μέγεθος ,έχει φωτό εδώ

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2937&p=2

και δεν είδα εκεί που έχει της μητρικές να λέει για gigabyte

http://www.scythe-usa.com/product/cpu/024/scinf1000.html

σε midi κουτί(Lian li) θα είναι οκ με τη τους 2 ανεμιστήρες?

Link to comment
Share on other sites

Με τα 2fan του κουτιου δεν θα εχεις προβλημα. Με το πλαινο δεν ξέρω...αλλά

οι διαστασεις του κουτιου ειναι 210 x 450 x 490 mm και τις ψυκτρας ειναι 116(L) X 125(W) X 160(H)mm απο οτι βλεπω οποτε λογικά δεν έχεις πρβλημα.

Βέβαια αυτή η gigabyte έχει και γομαρια παθητικες ψυκτρες που μπορει να ακουμπανε στην ψυκτρα.

Ρωτησε και αυτούς που θα στο συνθεσουν. Ή ας μας πει κανεις που έχει το κουτί ή την μητρική για την ψυκτρα, αν και νομιζω έχει γινει θεμα, δες αναζητηση.

....επιμένω για quad πάντως, ειδικά για σενα που θα κρατησεις το pc για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Με τα 2fan του κουτιου δεν θα εχεις προβλημα. Με το πλαινο δεν ξέρω...αλλά

οι διαστασεις του κουτιου ειναι 210 x 450 x 490 mm και τις ψυκτρας ειναι 116(L) X 125(W) X 160(H)mm απο οτι βλεπω οποτε λογικά δεν έχεις πρβλημα. Ρωτησε και αυτούς που θα στο συνθεσουν. Ή ας μας πει κανεις που έχει το κουτί.

....επιμένω για quad πάντως, ειδικά για σενα που θα κρατησεις το pc για καιρό.

O quad είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή για μακροχρόνια χρήση αλλά έχει μεγάλη κατανάλωση και επίσης θα λυπάμαι να βλέπω ένα πράγμα αναξιοποίητο. Στο μέλλον αν χρειαστεί θα μπορώ να βάλω έναν 45nm πιστεύω με κόστος αναλογικά όσο παίρνεις σήμερα έναν απλό διπύρηνο. Για τις δουλειές που τον θέλω (Java προγραμματάκια και ψιλο multimedia εφαρμογές που τρέχουν άνετα τώρα σε PIII) θα πάει χαμένος.

Πάντως μέχρι τέλος Αυγούστου αφού έχω καταλήξει σε όλα τα άλλα δεν αποκλείω τίιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πήγαινε για την DQ6 και τις Xtreme...πολύ καλές επιλογές.....όχι μονο δεν θα ζορίζοντε τα μηχανήματα(εχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να αντέξουν σε βάθος χρόνου) αλλά όποτε σου @αυλώσει πετάς και άγριο ο/c.....

Αυτά από μένα...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen

Φίλε πήγαινε για την DQ6 και τις Xtreme...πολύ καλές επιλογές.....όχι μονο δεν θα ζορίζοντε τα μηχανήματα(εχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να αντέξουν σε βάθος χρόνου) αλλά όποτε σου @αυλώσει πετάς και άγριο ο/c.....

Αυτά από μένα...;)

Παιδιά για τη συγκεκριμένη μητρική όταν βγαίνει bios update είναι εύκολο να γίνει ή είναι όπως παλιά που μπορεί και να γινόταν ζημιά με το flash.

Τι ψύκτρες τις έχετε βάλει για Ε6750?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από azsx [Σήμερα, στις 18:03]

Παιδιά για τη συγκεκριμένη μητρική όταν βγαίνει bios update είναι εύκολο να γίνει ή είναι όπως παλιά που μπορεί και να γινόταν ζημιά με το flash.

Τι ψύκτρες τις έχετε βάλει για Ε6750?

Αυτη έχει dual-bios οπότε δεν έχεις να φοβάσε τπτ....

Για ψύκτρα πήγαινε για καμια Scythe infinity ή καμιά Thermalright ultra 120

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.