Jump to content



Ενδείξεις cpuz, coretemp και 3Dmark


Recommended Posts

Λοιπον έχω κλοκάρει τον Q6600 στα 3.6 κατεβαζοντας τον multiplier στο 8 και ανεβάζοντας το FSB στα 450... τωρα δηλαδή είναι στα 8Χ450= 3.6...Το σύστημα ειναι stabilaρισμένο, όλα μια χαρά και απο θερμοκρασίες και απο σταθερότητα...

Το πρόβλημα ειναι οι ενδειξεις που αναφέρουν τα 2 απο τα 3 προγράμματα... δηλαδη coretemp και 3Dmark...αντι των 3.6 που τρέχει ο quad αναφέρουν ως συχνότητα τα 4,05GHz (506.26Χ8)... μόνο το cpuz τα λεει σωστά...

2003311040405058431_rs.jpg

Ειναι πρόβλημα αυτό Η να το γράψω κανονικά?? Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το bench ή ακόμα και το system? Και btw το σκορ θεωρείται έγκυρο ή ειναι μούφα??

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν εχει να κανει μόνο με το δικό μου σύστημα... και τοσο καιρό που είχα τον conroe δεν ετυχε να κανω αυτό το config και γι αυτο με παραξένεψε τώρα...

Με το 3dmark τωρα τι κάνω μου λες?? Αντε και ανεβάζω ένα σκορ... τι frequency να δηλώσω...του 3mark ή αυτήν που έχω βάλει? δεν ειναι λίγο cheating?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν σου έδειχνε 3.6 αντί για 4.0GHz να πω πειρασμός είναι, ας το σκεφτόσουν.

Να σηκώσεις όμως 06 που να σε δείχνει στα 4.0 με ίδιο σκορ με τους 3.6ρηδες θα σε κράζουν όλοι επειδή θα νομίζουν ότι το τρέχεις στα Vista...:p

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που έχουν αυτό το πρόβλημα, κάνουν το εξής:

- Διαβάζουν το fsb (450)

- Διαβάζουν το CpuID (Q6600) και τσιμπάνε από κει τον default multiplier (9)

- Στη συνέχεια πολλαπλασιάζουν το fsb που βρήκανε (450) επί τον default multiplier (9) και βγάζουν την συχνότητα (4050)

- Και μετά για κάποιον ακόμα πιο αψυχολόγητο λόγο, διαιρούν την τελική συχνότητα που βρήκανε (4050) με τον τρέχων πολλαπλασιαστή (8) και σου δίνουν την δική τους ερμηνεία για το fsb (506.26)

duh...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψιλοκόλλαγα να ανεβάσω σκορ στα 4G με επδόσεις των 3.6 γιατί θα ήταν και ειρωνικό....

Περα όμως απο το 3dmark και τα σκορ απο την στιγμή που το πρόβλημα είναι στα προγράμματα και οχι στο σύστημα όλα ΟΚ λοιπόν...

Ευχαριστώ ρε guys!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.