Jump to content



Μετά την Dell και η Lenovo στο παιχνίδι του Linux,


gdp77

Recommended Posts

Η lenovo ανακοίνωσε ότι θα δίνει την "T-series" επαγγελματικών thinkpads με Suse Linux Enterprise Edition. Γίνεται έτσι ο δεύτερος μεγάλος κατασκευαστής μετά την Dell που παρέχει ουσιαστική υποστήριξη Linux, ενώ αναμένονται να ακολουθήσουν εταιρείες όπως η HP και άλλες.

Τα νέα είναι πολύ σημαντικά όσον αφορά στην εξάπλωση του Linux. Όταν μεγάλες εταιρείες παρέχουν μηχανήματα με προεγκατεστημένο λειτουργικό Linux, ο δρόμος ανοίγει διάπλατα για την περαιτέρω εξάπλωση του πιο ισχυρού λειτουργικού συστήματος της εποχής μας στις μάζες.

Όλοι οι άλλοι ας βολευτούν με ME II :D

Πηγή : Linux desktop revolution

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το linux θα αποτελει ενναλακτικη επιλογη σε σχεση με τα win.

Και παλι δεν νομιζω οτι εγινε και τιποτα σημαντικο.Δεν εχω δει ποτε κανεναν να παραγγελνει laptop με linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Δεν εχω δει ποτε κανεναν να παραγγελνει laptop με linux.

Ακριβώς... Καθαρά εμπορικό τρυκ των εταιριών είναι, για να τους έρχεται το laptop 100$ φθηνότερα... Τίποτα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει ποτε κανεναν να παραγγελνει laptop με linux.

Και ούτε θα δεις στο άμεσο μέλλον , αφού στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε Dell, ούτε Lenovo με προεγκατεστημένο Linux.

Ακριβώς... Καθαρά εμπορικό τρυκ των εταιριών είναι, για να τους έρχεται το laptop 100$ φθηνότερα... Τίποτα παραπάνω...

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Υπάρχει εταιρεία που δε θέλει να κερδίζει όσο περισσότερο γίνεται; Φυσικά για να κάνει κάτι μια εταιρεία, την τσέπη της θα σκεφτεί. Το θέμα είναι ότι μέσα από τέτοιες κινήσεις, το Linux μπορεί να αποκτήσει μια κρίσιμη εγκατεστημένη βάση, ώστε να δοθεί περαιτέρω ώθηση στην ανάπτυξή του. 1-2 game developers να κάνουν την κίνηση να βγάλουν δυο καλούς τίτλους για linux (αν δουν μια κρίσιμη μάζα χρηστών) θα δεις το "εμπορικό τρικ" να γίνεται τσουνάμι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.