Jump to content



Πρόβλημα sharpness - LG L22WTQ


Fandom

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, έχω ένα πρόβλημα με το sharpness στις γραματοσειρές μου με την νέα LG L22WTQ (φαίνονται με ένα πολύ ελαφρό άσπρο περίγραμμα τα μαύρα γράμματα). Το έριξα στο 4 (αντί για 5 default) αλλά δεν είδα διαφορά. ’μα πάω στο 3 τότε 'θολώνει'.

Καμιά ιδέα μήπως με brightness/contrast adjust βοηθειέται; Έχει κανείς μειώσει το gamma παρεπιπτόντως;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το cleartype το μισούσα παλία αλλά τώρα μου δίνει το πιο καλό αποτέλεσμα. Χωρίς standar font smoothing είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα αλλά πάλι άσχημα.

Είναι συνδεδεμένο στη DVI. Δεν πιστεύω η d-sub να είναι καλύτερη; :boxed:

Έχω και backlight bleeding, στο στύλ της 17'' LG που είχα αγοράσει προ τετραετίας.. τώρα αυτό πως να το παλέψω, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα (μιας και θα αλλάξω περιβάλλον 'εργασίας' σύντομα). Όποιο tip ευπρόσδεκτο.

edit: άλλαξα γνώμη, ουστ clearfont -.-

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

Το cleartype ήταν ο μοναδικός λόγος που πέρασα από τα Windows 2000 στα XP. Δοκίμασε να του ρυθμίσεις την αντίθεση γιατί προεπιλεγμένως είναι όντως λίγο θολό.

Δεν είναι θέμα ρύθμισης (εξάλλου δεν θυμάμαι να έχει καμία ρύθμιση - υποθέτω στην αντίθεση της οθόνης αναφέρεσαι) αλλά αρχής:

Πάει να δημιουργήσει pixel εκει που δεν υπαρχουν με αποτελεσμα να καταστρεφει την πεμπτουσία των TFT που ειναι η crystal clear απεικονιση / 1:1 pixel mapping.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

Η πεμπτουσία των TFT είναι 3:1 pixel mapping και ακριβώς αυτό εκμεταλλεύεται η cleartype: βάζει το κατάλληλο subpixel στην σωστή θεωρητική θέση που προσδιορίζει το διάνυσμα της γραμματοσειράς.

Προσθήκη: υπάρχει ρύθμιση. Εκτός από ένα εργαλείο που προσφέρει η Microsoft, μπορείς να ρυθμίσεις το παρακάτω με regedit...

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"FontSmoothingGamma"=dword:000004a0

και κάνε ένα reboot για να δεις τα αποτελέσματα.

Ενδιαφέρον, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

Η πεμπτουσία των TFT είναι 3:1 pixel mapping και ακριβώς αυτό εκμεταλλεύεται η cleartype: βάζει το κατάλληλο subpixel στην σωστή θεωρητική θέση που προσδιορίζει το διάνυσμα της γραμματοσειράς.

Προσθήκη: υπάρχει ρύθμιση. Εκτός από ένα εργαλείο που προσφέρει η Microsoft, μπορείς να ρυθμίσεις το παρακάτω με regedit...

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"FontSmoothingGamma"=2

και κάνε ένα reboot για να δεις τα αποτελέσματα.

το δοκιμασα

μηδαμινη διαφορα

η θολουρα παραμενει

γενικοτερα ειμαι υπερ των ''καθαρων'' λυσεων

την συγκεκριμενη την θεωρω (εκ του αποτελεσματος) ''μπαλωμα'' και ενα ακομα marketing trick για απαιδευτα ματια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.