Jump to content



Ποιες RDBMS σε multi user environment?


mariosalice

Recommended Posts

Η μεγαλύτερη και σπουδαιότερη εφαρμογή στους υπολογιστές είναι κατά τη γνώμη μου οι βάσεις δεδομένων.

Μια βάση δεδομένων θα ήθελα να προγραμματίζεται εύκολα, να δέχεται multimedia, να υποστηρίζει ταυτόχρονη εισαγωγή δεδομένων από πολλούς χρήστες και να είναι 64bit.

Υπάρχει κάποια βάση με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Ποια RDBMS χρησιμοποιείτε σε concurrent multi user environment?

Τι ρυθμίσεις κάνετε στο λειτουργικό?

Ότι πληροφορία ή εμπειρία έχετε πάνα σε βάσεις δεδομένων, παρακαλώ μοιραστείτε τη μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη δική μου εμπειρία στις βάσεις δεδομένων ξεκίνησε την εποχή του DOS.

Υπήρχε τότε ένα παραθυρικό λειτουργικό, το GEM, που καθόταν πάνω στο DOS.

Τα Windows ήταν στην έκδοση 1, που δεν τα ήξερε κανείς και ήταν άχρηστα.

Στο GEM εμφανίστηκε ένα πρόγραμμα για βάσεις δεδομένων, η SuperBase που δεχόταν και εμφάνιζε στις φόρμες φωτογραφίες και ήχο και υποστήριζε Ελληνικά.

Αργότερα η superbase υποστήριξε και τα Windows 3.

Στα Windows, καλή βάση ήταν κατά τη γνώμη μου και η foxpro, αλλά προτίμησα την Sbase4.

Το καλό ήταν ότι όλα τα δεδομένα και τα προγράμματα που είχα φτιάξει για την GEM έκδοση, μεταφέρθηκαν εύκολα στην Sbase4.

Επιπλέον είχε τη δυνατότητα να φτιάχνει exe αρχεία με ενσωματωμένο το βασικό πρόγραμμα.

Μόνο που έπρεπε να πληρώσει κανείς πολλά λεφτά για να έχει τη δυνατότητα αυτή.

Έκτοτε μέχρι και τα Windows XP, αυτή τη 16bit βάση δεδομένων χρησιμοποιώ, χωρίς αλλαγές.

Υποστηρίζει ταυτόχρονες εγγραφές από πολλούς χρήστες και multimedia.

Όσο όμως πέρναγαν τα χρόνια, έγινε εμφανής η γήρανση, με έλλειψη 32bit υποστήριξης, unicode, USB και ethernet δικτυακών εκτυπωτών.

Το χειρότερο όμως είναι ότι έμεινα πίσω στις νέες τεχνολογίες για βάσεις δεδομένων.

Τα τελευταία δέκα χρόνια βλέπω τους περισσότερους δυναμικούς χρήστες να βολεύονται με την access.

Αλλά δεν μου άρεσε.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω office, αλλά OpenOffice.

H Base του OOO όμως, δεν υποστηρίζει πολλούς χρήστες και νομίζω ότι υστερεί ακόμα περισσότερο από την Access.

Μακάρι να υπήρχε κάποια 64bit σχεσιακή βάση δεδομένων που να έχει τις δυνατότητες που συνήθισα τόσα χρόνια.

Να ενσωματώνει (με path) σε κάθε εγγραφή και να εμφανίζει σε κάθε φόρμα, εξωτερικά multimedia αρχεία,

να μπορεί να γίνει ταυτόχρονη εισαγωγή δεδομένων από πολλούς δικτυακούς χρήστες,

να επιτρέπει τη δημιουργία εκτελέσιμης εφαρμογής,

να μην έχει περιορισμούς στο μέγεθος ενός αρχείου,

να είναι σχεσιακή η βάση δεδομένων,

να υποστηρίζει Vista 64 και

να μη χρειάζεται πολύπλοκες εγκαταστάσεις και αλλαγές στο λειτουργικό.

Ξεκίνησα λοιπόν ξανά το ψάξιμο για κάποια καλή βάση δεδομένων, από τη Superbase φυσικά ...

http://www.superbase.com/sb_version_comparison.htm

Δυστυχώς δεν υποστηρίζει Vista64.

Ότι πληροφορία έχετε για το κόστος κάθε εφαρμογής, για τον τρόπο εγκατάστασης και ρύθμισης, για τις δυνατότητες και για τον τρόπο λειτουργίας, γράψτε τη.

Οι βάσεις δεδομένων είναι η σημαντικότερη εφαρμογή στους υπολογιστές.

Ας έχουμε λοιπόν και ένα thread για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.