Jump to content



Προτάσεις αναβάθμισης ως 300 �


Antonisjk

Recommended Posts

Έχω τον παρακάτω υπολογιστή:

CPU: AMD Athlon FX 3800+

Motherboard: Gigabyte K8NF9

Μνήμη: 4Χ500Μb (2Gb σύνολο)

VGA: Saphire ATI Radeon 1300 PCI-e

Σκληρός: 1Χ120Gb, 1X180Gb Western Digitals

DVD: 1XNEC DVD DL wrighter, 1XSamsung DVD player

Σκέφτομαι για μικρή αναβάθμιση... Προτάσεις;

Σκεφτομαι κυρίως στη κάρτα γραφικών, αλλά θέλω να ακούσω και για μητρικη-cpu

Τα games που παίζω είναι Lord Of The Rings Online και World Of Warcraft.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν διόρθωσε τον τίτλο σου σε "Προτάσεις για αναβάθμιση μέχρι xx.xx €".

Μετά πες μας και τι παίζεις για να καταλάβουμε τις απαιτήσεις σου.

Αναμένω και τα συζητάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορείς να χτυπήσεις άλλη αξιοπρεπή πλατφόρμα, δεδομένου ότι έχεις DDR και ότι όλοι οι C2D παίζουν με DDR2, που σημαίνει ότι θα χρειαστείς και μνήμες.

Οπότε καλύτερα να χτυπήσεις μια 8800 GTS που θα σου δώσει και περισσότερες επιδόσεις απ'ότι αν αλλάξεις απλώς πλατφόρμα και κρατήσεις την Χ1300.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως για αυτα που παιζει ο φιλος μας,παει πολυ η 8800.Καλυτερα μια 1950Pro και με τα ρεστα ενα καλο δισκο(πχ raptor η εναν Seagate 320 SataII)και θα δει τεραστια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rommel.Gr

Πιστευω πως για αυτα που παιζει ο φιλος μας,παει πολυ η 8800.Καλυτερα μια 1950Pro και με τα ρεστα ενα καλο δισκο(πχ raptor η εναν Seagate 320 SataII)και θα δει τεραστια διαφορα.

Και αυτό σωστό, τώρα είδα ότι έχεις αρχαίους δίσκους. Εν ολίγοις, τα bottlenecks σου αυτή τη στιγμή, είναι η Χ1300 και οι παλιοί/αργοί δίσκοι. Χτύπα μια 8600/1950 και έναν Raptor 74Gb και θα στρώσει το μηχανάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα κόιταγα πολύ την αγορά των μεταχειρισμένων. Τελευταία έχω πάψει να παίρνω καινούργιο hardware και ειλικρινά όσον αφορά στον επεξεργαστή και στη μνήμη δεν την έχω πατήσει ακόμα και έχω πάρει πολύ καλά υλικά στο 60-70% της τιμής τους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ...

Λοιπόν νομίζω ότι από το pc σου @Topic Starter λείπει μια X1950Pro 256MB http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510552 η οποία με μόλις 122ε σου έρχεται κουτί ;) Εναλλακτικά δες και μία X1950GT 512MB η οποία με λίγα κλόκια πλησιάζει την Pro σε επιδόσεις ... ;)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510603 :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τι οθόνη έχεις ? Γνώμη μου ότι μέχρι τις 19 ίντσες όποια και να πάρεις είναι το ίδιο. Θα πρότεινα την 8600 για να ρισκάρεις μήπως και την ψιλοπαλεύει στο DX10. Επίσης ο επεξεργαστής σου είναι μονοπύρηνος ή διπύρηνος ?

Link to comment
Share on other sites

Aντί για 4200+ συμφωνώ με τον Winters, καλύτερο ένα Opteroni ;) Όπως και τα παιδιά προτείνω πρώτα αλλαγή της cpu και μετά τα υπόλοιπα ;) Όσο για το Raptor, μου φαίνεται κάπως υπερβολικός ... Τέλος αναφορικά με την κάρτα γραφικών, να σημειώσω ότι παρόλο που οι 8600GT έχουν κάποιου επιπέδου ο/c potential, η συγκεκριμένη Sparkle σύμφωνα με τον Vatos, δεν ανεβαίνει ούτε 10MHz ... :(

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και γώ την γνώμη μου...αποτί είχα διαβάσει σε ενά περιοδικό η 8600GT εχεί παρόμοιες επιδόσεις με μιά 7600 GT(Μήν πετάξετε Ντομάτες!) και οτι το DX 10 ανεβάζει την τιμή. Εάν είναι αλήθεια τότε προτείνω την Χ1950 GT/Pro πού ειναι πολύ κάλη ακόμα και στην ανάλυση 1280Χ1024! με τα περισσότερα Effects on! επίσης έχουν πολύ κάλο ο/c potential! οπότε Go for it!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.