Jump to content


πως διαβάζω σκληρό άλλου υπολογιστή χωρις φορματ


theo_mich

Recommended Posts

εχω το σκληρό από ενα αλλο υπολογιστή αλλα όταν το συνδέω στο δικό μου δεν μπορώ να τον ανοίξω. στο βιος φένεται κανονικα και στη διαχείριση συσκευών αλλά για να ανοίξει θέλει φορματ .υπάρχει άλλος τρόπος χωρις φορματ φυσικά εννοείται ? ( τα δεδομένα που περιεχει είναι ζήτημα ζωής λαι θανάτου).

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ My Computer -> Manage -> Disk Management -> και πρέπει να τον βλέπεις εκει μέσα.

Πώς φαίνεται? Βλέπεις Unpartitioned space ή κάποιο partition? Τι χρώμα έχει το partition?

Αν δεν βλέπεις τιποτα σαν partition κάνε δεξί κλικ στο όνομα του και Import foreign disk και θα στον φέρει κανονικά:T:

Δοκίμασε και πες μας

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσεις προγράμματα ανάκτησης δεδομένων, όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, μήπως κάποιο δουλέψει.

Αλλιώς δοκίμασε να τον βάλεις σε άλλον υπολογιστή και έλεγξε καλού κακού και τα τζαμπεράκια του σκληρού μην είναι σε λάθος θέση.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι να πάρεις ένα linux live cd και να εκκινησεις το σύστημα σου από εκεί (δηλ από το cd-rom) και έτσι θα μπορέσεις να δεις τα αρχεία σου.

Με λίγα λόγια αυτό είναι ένα λειτουργικό που θα τρέχει από το cd και όχι από το σκληρό (δεν κάνει εγκατάσταση τπτ).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως φαίνεται ο δίσκος.....δεν νομίζω να βγεί άκρη. Not good τα πράγματα.

Να σου πω...τι λειτουργικό και file system είχε αυτός πριν?

Κάνε και την καλή με το USB, ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.