Jump to content



E4300 & Asus Blitz Formula


Vatos_locos

Recommended Posts

καλημέρες παιδιά :) λοιπόν μπαίνω στο ψητό μια και η μητρική μου η έβγα που είχα μου έμεινε στα χερια μάλλον γιατί τις έσπασα το chipset από το πολύ σφίξιμο του WΒ πήγα και πήρα καινούριες μνήμες και από δευτερα θα πάω και για την μητρική :) θέλω αν την έχει κανένας να μου πει γνώμες και ποσο περίπου θα ανεβάσει τον 4300

με την evga 650i Ultra και τις team elite πήγαινα σταθερά 3600Mhz και 1000Mhz τις μνήμες

τώρα το σύστημα θα είναι το εξής

Asus Blitz Formula

E4300

Muskin Xp2-6400 (D9GMH)

7900Gs Vmoded @ 700/1000

αυτό που με εδιαφέρει είναι αν θα καταφέρω να τον πάω πάνω από 3600Mhz ο cpu έχει να βγάλει κιάλα γιατί στην evga 650i Ultra τα κακάρωνε η μητρική πρώτη :(

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι θα πας περιπου στα ιδια γιατι νομιζω οτι το οριο ειναι της CPU και οχι της μητρικης.Το ιδιο FSB wall θα βρεις και στην blitz ωραια θα ητανε να επενδυσεις και σε μια καινουρια G0 CPU......

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είχε wall ο 4300 μου στα 3600 καθώς και με multi 6 πάλι η μητρική το ίδιο fsb σήκωνε για αυτό λέω να πάρω καλύτερη μέσα στα σχέδια ιάνει και καινούργιος επεξεργαστής αλλα πολύ αργότερα με τα 45 μικρά τώρα δεν αλλάζω τίποτα άλλο έδωσα 574 ευρώ για κουτί μνήμες και μητρική και δεν έχω ευρώ παραπάνω δηλαδή λες ότι δεν πρόκειται να βγάλω παραπάνω Mhz τόσο γκαντέμης να είμια πια :(

Link to comment
Share on other sites

μα άλλο λέω πως γίνετε η μητρική να μην πηγαίνει παραπάνω από 400 Mhz το fsb τις αφού αν δεν είχε wall η μητρική με multi 6x400 δεν θα έμενε στα 2400Mhz ο Cpu ενώ με multi 9 ο cpu πάει 3600Mhz το θέμα είναι δηλαδή ότι η EVGA δεν σήκωνε πάνω από 400 Mhz ούτε κατά διάνοια το fsb τις γιατί δεν έχει να δώσει από κάπου τάσεις και ούτος η άλλος δεν αλλάζω board μονο και μονο για να πάω πιο ψιλά τον 4300 αλλα και γιατί η άλλη μου έμεινε στα χερια τώρα δεν είναι σίγουρο αν την έκανα εγώ την ******* η όχι :p

πάντως το wall το είχε σίγουρα η παλιά μητρική γιατί post έκανε και με παραπάνω από 3600 απλά δεν μπορούσε να είναι σταθερή με τίποτα μετά

Link to comment
Share on other sites

Το FSB wall είναι fsb όχι multi*fsb. Αν ένας επεξεργαστής έχει fsb wall 400 τότε 395*9 παίζει να είναι σταθερός και 401*6 δεν μπουτάρει το pc με τίποτα. Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι επεξεργαστής παρά μητρική. Αλλά ότι και να ήταν η blitz είναι μια απίστευτη μητρική. Απλά είναι ακριβή για να βάλεις ένα 4300 πάνω.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι ο cpu έκανε boot και στα 3700 αλλα win με καμια παναγια να έμπαινε δεν έχει wall οποτε στα 400 έτσι όπως τον είδα εγώ αλλα και wall να έχει είναι το λιγότερο που με καεί τώρα για την μητρική ήθελα να μάθω τίποτα αλλου το κατέληξα :hehe: ούτος η άλλος αργότερα θα πάρω κάποιον άλλο cpu οποτε μια η άλλη στο board θα γίνει η επένδυση τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν τα εδωσες τσαμπα τα λεφτα. . Οι 4300 εκει πανε στα 3600mhz καλα ειναι. . Με τα κομματια που εχεις εισαι ready για 45nm cpu οταν βγουν, την οποια και θα μπορεις ανετα να κλοκαρεις με αυτο το hardware. . ! ;):D

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αν καθοταν με οτι ειχε και επαιρνε mobo οταν εβγαιναν οι 45nm,τοτε θα ειχε περισσοτερες επιλογες,αναμεσα σε φτηνοτερα mobos και θα γλιτωνε λεφτα..

βεβαια ο καθενας τα λεφτα του τα κανει οτι θελει...

εγω δεν θα εδινα τοσα για νεα mobo+ram για να κερδισω 100-200 μιζια...(που χλωμο να κερδισεις,διοτι πανω απο 100% ο/c σε 4300 δεν ειναι κ οτι πιο ευκολο..)

Link to comment
Share on other sites

δες μια γιατί ήθελα να αλλάξω μητρική πρώτα ;) anyway από τότε που είναι αυτό το thread εγώ αγόρασα την striker extreme την πούλησα και τώρα είμαι με την Abit IP35 Pro

Link to comment
Share on other sites

ειδα πως πηγαινες για πανακριβη mobo στο 1ο ποστ,ενω με αρκετα φτηνοτερη μπορουσες ευκολα να ξεζουμισεις τον 4300..εκει ηταν η ενσταση μου..

**επισης τωρα ειδα οτι το thread το ξεθαψε ο anthis μετα απο 3 μηνες κ απαντησα κ εγω καπακι χωρις να δω ημερομηνιες...**

η abit ip35 μοιαζει μια χαρα επιλογη απο ολες τις αποψεις...!

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.