Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Πάω να φάω το γιαουρτάκι μου... :hang2:

τι το κακό έχει το γιαουρτάκι βρε συ.

Σούπερ είναι είτε με ζάχαρη είτε με ωραίο φυσικο μέλι από το χωριό ( εδώ το καλό Καρπενησιώτικο μέλι! )

εγω θα φάω το γιαουρτάκι μου αργότερα, βλέποντας τους Celtics να ξεκ*λιάζουνε τους Miami Shit και τον LeFlop James :D

Link to comment
Share on other sites

για δωσε ενα πλανο πως το κανεις

παρε π.χ ενα κιλο χοιρινο λαιμο ολοκληρο κομματι.....το ψηνεις οπως ειναι ολοκληρο στον φουρνο σε δυνατη φωτια για 20-30 λεπτα,να παρει ωραιο χρωμα....Μεσα ειναι ωμο...dont worry.....Χρειαζεσαι καλο μαχαιρι τον κοβεις πολυ μικρα φετακια οπως τον γυρο,τον στρωνεις σε ταψακι,αλατι ,πιπερι,μουσταρδα,κρεμμυδι σε φετες ψιλες,ριγανη,ισως κοκκινο πιπερι να σου αρεσει......γενικα εδω βαζεις οτι αρεσει σε εσενα + λιγες σταγονες ελαιολαδο για ποιο γλυκο ψησιμο,αφου ο λαιμος εχει ηδη πολυ λιπος. Τα ανακατευεις ολα μαζι και στον φουρνο που ειναι ηδη πολυ ζεστος 250 + γκριλ ολα αναμενα ψηνεις για 10 λεπτακια το πολυ.....για να βγει καλος ειναι σημαντικο να ξερωψηθει σε αυτα τα 10 λεπτα και οχι να βρασει,αλλιως βραστο λιπος κρεας αηδια,ξεροψημενο...:neo:

Σερβιρουμε αμεσως......:p

Link to comment
Share on other sites

Καλη η συνταγη σου και σε ευχαριστουμε.

Μεχρι να αξιωθω να τη φτιαξω βολευομαι και με μια καπως πιο ευκολη λυση : Τηλεφωνο ή βολτα απο εκει στο πικαντικο στη παραλια της Χωρας Ναξου οποτε μου δοθει η ευκαιρια να ειμαι στο νησι.

Καθαρο μαγαζι, ντοπιο κρεας και καλος ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

τι το κακό έχει το γιαουρτάκι βρε συ.

Σούπερ είναι είτε με ζάχαρη είτε με ωραίο φυσικο μέλι από το χωριό ( εδώ το καλό Καρπενησιώτικο μέλι! )

εγω θα φάω το γιαουρτάκι μου αργότερα, βλέποντας τους Celtics να ξεκ*λιάζουνε τους Miami Shit και τον LeFlop James :D

Eλπίζω να διασκέδασες τουλάχιστον... :upside:

Στα δικά μας τώρα, το γιαουρτάκι, που λες, μια χαρά είναι. Το πρόβλημα έρχεται όταν σε υποχρεώνουν να το φας με το ζόρι αντί για τους λουκουμάδες, τις καρμπονάρες και τα σουβλάκια που γουστάρεις, όπως εμένα που κάνω δίαιτα... :spell:

Link to comment
Share on other sites

τι το κακό έχει το γιαουρτάκι βρε συ.

Σούπερ είναι είτε με ζάχαρη είτε με ωραίο φυσικο μέλι από το χωριό ( εδώ το καλό Καρπενησιώτικο μέλι! )

εγω θα φάω το γιαουρτάκι μου αργότερα, βλέποντας τους Celtics να ξεκ*λιάζουνε τους Miami Shit και τον LeFlop James :D

Ειδικά αν φας στραγγιστό γιαούρτι με μέλι και κανά καρύδι, είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάμια βδομάδα που είχα πάει διακοπές είχα φάει τα απίστευτα μπιφτέκια με σος παρμεζάνας

Δλδ η παρμεζάνα έξω από το μπιφτέκι και όχι μέσα γεμιστό.

Το έφτιαξα σήμερα σπίτι ...

Μάμησεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνταγή or ban ?? :p

Λοιπόν τα μπιφτέκια σχάρας .. όπως τα ψήνει ο καθείς.. άλλοι καμένα άλλοι κανονικά .. :p

Αυτά που είχα φάει ήταν ζουμερά και Ελάχιστα...ροζ μέσα. Δεν καταλάβαινες τπτ αίμα κλπ έτσι.. οριακά ροζ για να κρατήσει ζουμί μέσα.

Έψαχνα ιντερνετ να δω πως φτιάχνεται με την παρμεζάνα ..

Βασικά κρέμα γάλακτος με παρμεζάνα είναι.

Απλά πρέπει να τριφτεί πολύ η παρμεζάνα για να λιώσει τελείως, χωρίς να μείνουν κομματάκια που δεν έχουν λιώσει. Δεν θέλει όμως υψηλή θερμοκρασία.

Εγώ τα έφτιαξα με 6/9 στο μάτι της κουζίνας μου.

Η αναλογία διαφέρει.

Αρχικά ξεκίνησα να το κάνω 2 μέρη κρέμα, 1 μέρος παρμεζάνας.

Αλλά δεν είχε έντονη γεύση την παρμεζάνα ..οπότε έπαιξα 60%κρέμα γάλακτος 40% παρμεζάνα. 200ml κρέμα γάλακτος 15% λιπαρά, και περίπου 130-150γρ τριμμένη παρμεζάνα.

τα ζεσταίνεις και θέλει κάνα 10λεπτο για να λιώσει με μέτρια φωτιά.

Κάτι σημαντικό είναι ότι δεν πρέπει να βάλουμε πολύ αλάτι στα μπιφτέκια αφού η παρμεζάνα ρίναι αλμυρή και μπόλικη.

Τα σέρβιρα με ρύζι, όπως και στο μαγαζί.

Αναμιγνύεις λίγο σος παρμεζάνας με το ρύζι και γίνεται τζιτζί και αυτό.

ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΕΨΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ :D

αλλίως θα φαγωθεί το βράδυ με μια Paulaner Weisse 500ml & F1 που έχει το βράδυ..

Άσχετο : Μπυροθρέντ έχουμε δω χάμω?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.