Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Δεν αμφισβητώ τις έρευνες και αυτά που διάβασα στο λινκ που έδωσες. ΑΛΛΑ αμά δε χρυσαφίσει η τηγανητή πατάτα δεν είναι πατάτα. Οπότε θα προτιμήσω να φάω βραστές πατάτες παρά πατάτες μπλουμ.

Αυτό που είπα στον Νίκο είναι ότι ειδικά η τριμμένη πατάτα όπως την έκανε δεν ήθελε νερό. Εχασε ότι άμυλο είχε και αρκετή απο τη γεύση της. Στοιχηματίζω ότι το νερό που πέταξε ήταν σα να είχε βάλει αλεύρι μέσα.

Τώρα αν είναι μια φορά στο τόσο που θα φάω τηγανιτή πατάτα να την αφήσω στο νερό, να χάσει ότι χάσει και να έχω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον καρκίνο και τις ουσίες, θα πεθάνω από το άγχος.

Προτιμώ να φάω αυτό που θέλω, όπως το θέλω και όταν και αν έρθει η ώρα να του πω καλώς όρισες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ποστάρει νομίζω φαγητό εδώ αλλά μιας και το τρέχον θέμα μας είναι τα γεμιστά, είπα να γιορτάσουμε πανηγυρικά την νίκη των γεμιστών χωρίς κιμά!

Η προετοιμασία:

Άδειασμα:

prin-to-gemisma-7789.jpg

Γέμιση:

gemisi-1-2-7790.jpg

Χωρίς κιμά!

gemisi-2-2-7791.jpg

Ντολμαδάκια:

ntolmades-7792.jpg

Τα οποία στρώνουμε:

strosimo-7793.jpg

Πριν μπουν στο φούρνο:

prin-7794.jpg

και έτοιμα:

meta-1-2-7796.jpg

meta-2-2-7795.jpg

post-4676-1416076643,0069_thumb.jpg

post-4676-1416076643,0596_thumb.jpg

post-4676-1416076643,0893_thumb.jpg

post-4676-1416076645,4601_thumb.jpg

post-4676-1416076645,8858_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν είναι μια φορά στο τόσο που θα φάω τηγανιτή πατάτα να την αφήσω στο νερό, να χάσει ότι χάσει και να έχω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον καρκίνο και τις ουσίες, θα πεθάνω από το άγχος.

Προτιμώ να φάω αυτό που θέλω, όπως το θέλω και όταν και αν έρθει η ώρα να του πω καλώς όρισες. :)

Sorry αλλα δεν ειναι λογικη αυτη. Περαν του οτι δεν χανει σε γευση (αν αυτο φοβασαι) μπορεις να φας μια φετα ψωμι παραπανω για να αναπληρωσεις το "χαμενο" αμυλο. Και μη το βαζεις λανθασμενα στην ιδια κατηγορια με το "ε τι θα παθω αν φαω λιγο παραπανω κατσικακι". Με την χοληστερινη, την παχυσαρκια, ακομα και με την πιεση μπορεις να παιξεις εως ενα βαθμο, με τον καρκινο οχι.

ΥΓ: Και δεν εχει κανενα αγχος, απλα καθαριζεις τις πατατες και τις πετας σε ενα μπολ με νερο ενα μισαωρο πριν το μαγειρεμα, simple as that.

ΥΓ2: Το αμυλο αν και υδατοδιαλυτο (γλυκοζη ειναι), μονο το νερο δεν του κανει και πολλα. Θελει και την αμυλαση (ενζυμο στο σαλιο κλπ) η οποια καταλυει την διασπαση του.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω ευαίσθητο ουρανίσκο τότε.:fun:

Καταλαβαίνω τη λογική σου αλλά έχω φάει πατάτα κομμένη που την πετάς απευθείας στο τηγάνι και έχω φάει και πατάτα που έχει μπει σε νερό και έχει τηγανιστεί. Προσωπικά έχω καταλάβει διαφορά και δεν μου άρεσε καθόλου.

Δε το βάζω σε καμία περίπτωση στο ίδιο καζάνι με το να φάω παραπάνω ποσότητα. Αυτό που είπα είναι ότι το θέλω το μαγειρευτό όπως πρέπει να είναι. Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Και την τηγανητή πατάτα την θέλω ροδισμένη.

Οπως πχ και τα γεμιστά που συζητούσαμε πριν, τα θέλω λίγο καμμένα απο πάνω. Είναι θέμα γούστου και προτίμησης του ουρανίσκου του καθενός. :)

Link to comment
Share on other sites

Aμα μπει η πατατα σε νερο, μετα στο καφτο λαδι δεν θα κανει ενα χαμο; εκτος αν τις αφησεις να στραγγιξουν καμια ωρα πρωτα. Δλδ θα θελεις περιπου 3 ωρες για μια τηγανια πατατες...:dots:

Link to comment
Share on other sites

Aμα μπει η πατατα σε νερο, μετα στο καφτο λαδι δεν θα κανει ενα χαμο; εκτος αν τις αφησεις να στραγγιξουν καμια ωρα πρωτα. Δλδ θα θελεις περιπου 3 ωρες για μια τηγανια πατατες...:dots:

Δε κάνει χαμό dont worry. Απλά σε ένα σουρωτό τη βάζεις μέχρι να ζεσταθεί το λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Το βάπτισμα της πατάτας για 30 λεπτά τουλάχιστον στο νερό καθώς και το μαγείρεμά της σε θερμοκρασία κάτω των 200 βαθμών, μειώνει σημαντικά την περιεκτικότητά της σε ακρυλαμίδιο (=ισχυρή καρκινογόνος ουσία)

:

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα δεν ειναι λογικη αυτη. Περαν του οτι δεν χανει σε γευση (αν αυτο φοβασαι) μπορεις να φας μια φετα ψωμι παραπανω για να αναπληρωσεις το "χαμενο" αμυλο. Και μη το βαζεις λανθασμενα στην ιδια κατηγορια με το "ε τι θα παθω αν φαω λιγο παραπανω κατσικακι". Με την χοληστερινη, την παχυσαρκια, ακομα και με την πιεση μπορεις να παιξεις εως ενα βαθμο, με τον καρκινο οχι.

ΥΓ: Και δεν εχει κανενα αγχος, απλα καθαριζεις τις πατατες και τις πετας σε ενα μπολ με νερο ενα μισαωρο πριν το μαγειρεμα, simple as that.

ΥΓ2: Το αμυλο αν και υδατοδιαλυτο (γλυκοζη ειναι), μονο το νερο δεν του κανει και πολλα. Θελει και την αμυλαση (ενζυμο στο σαλιο κλπ) η οποια καταλυει την διασπαση του.

Ερωτηση:

Η πατατα οταν την βαζουμε σε νερο που εμπεριεχει χλωριο (οπως της βρυσης) δεν εχει την ιδιοτητα να απορροφα ολο το χλωριο που βρισκεται εντος του νερου που την εχουμε ριξει;

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να φάω αυτό που θέλω, όπως το θέλω και όταν και αν έρθει η ώρα να του πω καλώς όρισες. :)

Συγνώμη που θα στο χαλάσω, αυτό που εύχεσαι το θέλουμε όλοι αλλά είναι σπάνιο.

Το σύνηθες είναι να σέρνεσαι στα νοσοκομεία ανάπηρος για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο ας το θέσω διαφορετικά.

Αγχωνόμαστε κάθε μέρα για το πως θα τα βγάλουμε πέρα.

Αγχωνόμαστε απλά επειδή ζούμε σε μία πόλη σα την Αθήνα με τους ρυθμούς ζωής που ζούμε.

Αναπνέουμε το καυσαέριο του αιώνα.

Για να πάμε για μπάνιο πρέπει πλέον να κοιτάξουμε χάρτη με καθαρές παραλίες και και και....

Ε την ριμάδα την ώρα του φαγητού θέλω να την απολαύσω. Δε λέω να φάω σκουπίδια, εξάλλου δεν είμαι άτομο που τρώει απο έξω. Ζήτημα να φάω απο έξω μια δυο φορές τον μήνα και αυτό ΕΑΝ. Αλλά το να βράσω νερό να βγάλω το χλώριο, το να μουλιάσω την πατάτα πριν την φάω δε το θέλω. Και όπως είπα και πιο πάνω μιλάω για μένα. Δεν είναι απαραίτητο να το ακολουθήσει κάποιος.

πιστεύω ότι χειρότερο κακό κάνουν όσα προανέφερα παρά μια μερίδα πατάτες. Θα μου πεις τα πρώτα δε μπορείς να τα αποφύγεις ενώ το δεύτερο μπορείς. Και πάλι δε διαφωνώ απλά δεν μπορώ να φάω με παραχωρήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο πιάτο φακές συνοδευόμενο από μπόλικη φέτα είναι ότι πρέπει. :)

και εμένα μου αρέσει πολύ αν και θεωρείται λάθος συνδυασμός :/

το ένα έχει ασβέστιο (φέτα) και το άλλο σίδηρο. Το ασβέστιο έχει την κακή συνήθεια να δεσμεύει το σίδηρο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η έννοια της υγιεινής στα τρόφιμα έχει αλλάξει ριζικά τα τελευταία χρόνια. Για παράδειγμα, κάποτε οι γονείς μας καθάριζαν σχολαστικά την φλούδα των φρούτων και των λαχανικών. Με τον καιρό μάθαμε πως αυτή η πρακτική ήταν λανθασμένη αφού η φλούδα ήταν και είναι πιο πλούσια σε θρεπτικά συστατικά. Πέρασε όμως πάλι ο καιρός και μάθαμε πως εξαιτίας της εκτεταμένης χρήσης φυτοφαρμάκων, ένα απλό πλύσιμο της φλούδας δεν επαρκεί και θα πρέπει να γίνεται βαθύ καθάρισμα (=φλούδα + μέρος της σάρκας) ειδικά σε τρόφιμα που η φλούδα τους παρακρατεί μεγάλη ποσότητα βλαβερών ουσιών. Αύριο μεθαύριο κάποιες άλλες έρευνες πιθανότατα να μας πείσουν ν' αρχίσουμε πάλι να καταναλώνουμε μανιωδώς την φλούδα.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως το όλο θέμα μεταβάλλεται συνεχώς και θα πρέπει ν' ακολουθούμε κάποιους κανόνες για να προστατευτούμε. Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε και εξαιρέσεις αλλά καλό είναι να θυμόμαστε πως με το πέρασμα των χρόνων ο οργανισμός μας εξαργυρώνει τις επιταγές που εμείς του δώσαμε. Αυτό μπορεί να είναι τσιγάρο, ποτό, ταχυφαγείο κλπ. Περί ορέξεως βέβαια...κολοκυθόπιτα (που δεν την φτιάχνει κανείς).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η έννοια της υγιεινής στα τρόφιμα έχει αλλάξει ριζικά τα τελευταία χρόνια. Για παράδειγμα, κάποτε οι γονείς μας καθάριζαν σχολαστικά την φλούδα των φρούτων και των λαχανικών. Με τον καιρό μάθαμε πως αυτή η πρακτική ήταν λανθασμένη αφού η φλούδα ήταν και είναι πιο πλούσια σε θρεπτικά συστατικά. Πέρασε όμως πάλι ο καιρός και μάθαμε πως εξαιτίας της εκτεταμένης χρήσης φυτοφαρμάκων, ένα απλό πλύσιμο της φλούδας δεν επαρκεί και θα πρέπει να γίνεται βαθύ καθάρισμα (=φλούδα + μέρος της σάρκας) ειδικά σε τρόφιμα που η φλούδα τους παρακρατεί μεγάλη ποσότητα βλαβερών ουσιών. Αύριο μεθαύριο κάποιες άλλες έρευνες πιθανότατα να μας πείσουν ν' αρχίσουμε πάλι να καταναλώνουμε μανιωδώς την φλούδα.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως το όλο θέμα μεταβάλλεται συνεχώς και θα πρέπει ν' ακολουθούμε κάποιους κανόνες για να προστατευτούμε. Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε και εξαιρέσεις αλλά καλό είναι να θυμόμαστε πως με το πέρασμα των χρόνων ο οργανισμός μας εξαργυρώνει τις επιταγές που εμείς του δώσαμε. Αυτό μπορεί να είναι τσιγάρο, ποτό, ταχυφαγείο κλπ. Περί ορέξεως βέβαια...κολοκυθόπιτα (που δεν την φτιάχνει κανείς).

τίποτε δεν έχει αλλάξει: οι φλούδες είναι υγιεινές αλλά λόγω φυτοφαρμάκων καλό ειναι να το αποφεύγουμε. Αν πάλι εμπιστεύεσαι την πηγή τρώς ελεύθερα. Η μόνη σταθερά είναι ότι οι φλούδες γενικά είναι πιο δύσπεπτες!

.... και η κολοκυθόπιτα τα σπάει

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που τον ενδιαφερει το θεμα του χλωριου να βαλει ενα καλο φιλτρο αποχλωριωσης στη βρυση της κουζινας και να τελειωσει εκει το θεμα.

Για καλυτερα αποτελεσματα μπορειτε να βαλετε φιλτρο κεντικης παροχης (κατω απο το νεροχυτη συνηθως που ειναι ο γενικος) και να φιλτραρει το νερο για ολο το σπιτι (γιατι ως γνωστο το χλωριο εισχωρει στον οργανισμο σε μεγαλυτερο βαθμο και οταν κανουμε μπανιο).

Ειναι χρηματα τα οποια θα αποτελεσουν επενδυση για την υγεια μας.

Αν καποιος ενδιαφερεται να ενημερωθει περι χλωριου ας κανει μια απλη αναζητηση στο νετ.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.