Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Πρώτη προσπάθεια για κρέπες.. Μπορώ να πω ότι απέτυχα λιγότερο από όσο περίμενα οπότε yay!

Απλά απέτυχα στο μείγμα και μου σβόλιασε . Σ' αυτό φταίει το ανακάτεμα (π.χ ήθελε δυνατό mixer ) ή ήθελε παραπάνω γάλα ?

IMAG0036.jpg

post-17303-1416077930,6956_thumb.jpg

post-17303-1416077930,7661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απέτυχα? :p

Λίγο λίγο την επόμενη φορά :)

Λεπόν δοκίμασα και εγώ τη συνταγή για τα ψωμάκια. Από εμφάνιση καλά είναι μένει να δοκιμάσω βέβαια.

Απλά δε περίμενα τις ώρες που λέει.

Οπότε τιπ

Οταν πλέον αφήσετε τη ζύμη για να φουσκώσει βάλτε όπως λέει το αλουμινόχαρτο και απο πάνω μία πετσέτα. Ο φούρνος στους 50 και μόλις σβήσει λαμπάκι, σβήνουμε φούρνο και βάζουμε μέσα τη λεκάνη με τη ζύμη.

Σε 20 λεπτά είναι τούμπανο.

Χωρίς να ξανανάψετε φούρνο αφού τα πλάσετε και βάλετε τη μεμβράνη απο πάνω ή την πετσέτα (εγώ έβαλα πετσέτα) πάλι φούρνο με τη θερμοκρασία που έχει κρατήσει. Σε 10 λεπτά είναι πάλι τούμπανο.

Αυγό και σησάμι και έτοιμα :)

1 ωρίτσα σύνολο

pb260950-10309.jpg

pb260951-10310.jpg

pb260952-10311.jpg

pb260954-10312.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κακώς. Αν ετοιμάζεσαι να φας καλά, πρέπει να έχεις κάνει προπόνηση. :p

Όχι, δε σκόπευα να φάω καλά, σκόπευα να φάω όσο υγιεινά θα μου επέτρεπε το μενού, μια σαλάτα, (όχι Ρώσικη:hehe:) ένα καλαμάκι με αρνίσια κομμάτια και μια φέτα από πολύ νόστιμο ψωμί τους. Οι άλλοι ξέρω ότι θα παίρνανε και βραστά ζυμαρικά με γέμιση μέσα αλλά δε θα έτρωγα.

Τελικά δεν πήγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.