Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Λοιπόν λίγο άσχετο αλλά θα το αναφέρω εδώ.

Χθες γύρισα από 10ήμερο ταξίδι στην Ιταλία. Εκτός από pizza και μακαρονάδες, ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΩ την περιβόητη ΙΤΑΛΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα ουτε τις πιτσες και τις μακαροναδες που φτιαχνουν οι Ιταλοι θα φτιαξουμε ποτε.

Βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο αν αρεσουν σε καποιον ή οχι.

Προσωπικα, πιτσες σαν την Ιταλια (Ρωμη) δεν ξαναφαγα και μεχρι να ξαναπαω δεν νομιζω να φαω ποτε....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα ουτε τις πιτσες και τις μακαροναδες που φτιαχνουν οι Ιταλοι θα φτιαξουμε ποτε.

Βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο αν αρεσουν σε καποιον ή οχι.

Προσωπικά, πιτσες σαν την Ιταλια (Ρωμη) δεν ξαναφαγα και μεχρι να ξαναπαω δεν νομιζω να φαω ποτε....

κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που διαπιστωσα

οτι παιζουν και δω μαγαζακια που τις φτιαχνουν εξισου καλα...

ψαξιμο θελει μονο

και ορεξη για να τα απολαυσεις ;)

και τις πιτσες

και τα μαγειρευτα

και τα ζυμαρικα

και τα ορεκτικα

και τα παγωτα

και τα γλυκα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσπαθώ να βρίσκω να ιταλικά στα οποία εργάζονται άνθρωποι που έζησαν στην ιταλία. Ειδικά ένα που ξέρω φέρνει τα πάντα από Ιταλία (τα κριτσίνια στα δίνει στη συσκευασία τους), και ειλικρινά καλύτερη μοτσαρέλα από γάλα βουβάλας δεν έχω ξαναβρεί και ας έχω δοκιμάσει τις περισσότερες μοτσαρέλες που κυκλοφορούν ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δηλαδή η μοτσαρέλα να είναι καλύτερη απο την φέτα; Γιατί η caprese να είναι καλύτερη από την χωριάτικη; Και γιατί η bistecca Φλωρεντίας (ναι έφαγα και αυτό το ΩΜΟ τερατούργημα πάχους 2.5cm - γαρνιρισμένο με ένα κοτσάνάκι ΣΕΛΙΝΟΥ παρακαλώ-) να είναι καλύτερη από το μπριζολίδι του κυρ θανάση στην ταβέρνα του χωριού...?

Αϊντε....με τους......Ε***πέους μας...

Σορρυ αλλα ουτε τις πιτσες και τις μακαροναδες που φτιαχνουν οι Ιταλοι θα φτιαξουμε ποτε.

Βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο αν αρεσουν σε καποιον ή οχι.

Προσωπικα, πιτσες σαν την Ιταλια (Ρωμη) δεν ξαναφαγα και μεχρι να ξαναπαω δεν νομιζω να φαω ποτε....

Γιατί θα φτιάξουν αυτοί γεμιστές πιπεριές ή ψητή μελιτζάνα με το σκορδάκι της στην άκρη;

OT πάλι τώρα:

Εγώ πάντως ΙΤΑΛΙΑ πήγα, έβγαλα 2000 φωτογραφίες από μνημεία και πέτρες, διαπίστωσα και απο κοντά τον πλούτο της εκκλησίας, είδα ότι ο τουρισμός τους φτάνει σε τρελά επίπεδα συγκρινόμενα με εμάς αλλά και κατάλαβα το γιατί έρχονται οι τουρίστες στην Ελλάδα. ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ -ύπνος,φαγητό, ρέκλα-. Καλά τα μνημεία αλλά δεν πας να τα ξαναδείς. Την θάλασσα και το ΔΩΡΕΑΝ, συγκρινόμενο με άλλες χώρες, φαγητό όμως τα επισκέπτεσαι πάλι. (ΠΡΟΣΟΧΗ - Αναφέρομαι σε εστιατόρια - έτοιμο φαγητό. Όχι σε τιμές super market που εκεί είναι πολύ πιο φτηνά). Άσχετα βέβαια αν πολλοί από τους δικούς μας εδώ κάνουν τα αδύνατα δυνατά να διώχνουν τους τουρίστες....

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε χώρα έχει και τα δικά της φαγιά,και η ελλάδα έχει καλές συνταγές και η ιταλία κτλ,απλά στην ιταλία και πχ στην γαλλία έχουν κάποια καλύτερα φαγιά και κάποια τα φτιάχνουν καλύτερα επειδή έχουν ασχοληθεί πιο πολύ από τους έλληνες στο μαγείρεμα και παράλληλα όταν πας σε ένα μαγαζί σου έρχεται ο γκαρσόνης παίρνει παραγγελία ευγενικά και επιστρέφει με με ένα πιάτο που και το πιο άσχημο φαί να έχει μέσα το απολαμβάνεις από σερβίρισμα,ενώ το μπριζολίδι του κυρ θανάση ναι μεν νόστιμο αλλά θα στο πασάρει με τέτοιο τρόπο που θα νομίζεις ότι ήθελε να το πετάξει.

Δεν είναι μόνο η bistecca και η caprice συνταγές.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δηλαδή η μοτσαρέλα να είναι καλύτερη απο την φέτα; Γιατί η caprese να είναι καλύτερη από την χωριάτικη; Και γιατί η bistecca Φλωρεντίας (ναι έφαγα και αυτό το ΩΜΟ τερατούργημα πάχους 2.5cm - γαρνιρισμένο με ένα κοτσάνάκι ΣΕΛΙΝΟΥ παρακαλώ-) να είναι καλύτερη από το μπριζολίδι του κυρ θανάση στην ταβέρνα του χωριού...?

Αϊντε....με τους......Ε***πέους μας...

περι ορέξεως κολοκυθοζαμπονοτυρόπιτα Snips.

συγγνώμη που μερικοί από μας δοκιμάζουμε και άλλες κουζίνες εκτός της Ελληνικής.:look:

Link to comment
Share on other sites

Καλά...κλασσικά ότι νά ναι.

Μόνο που αν κατάλαβες πριν γράψω γι αυτές, τις δοκίμασα και εγώ, και χωρίς να τρώω καθημερινά τα χαζό-ψητά τα δικά μας τα οποία σε στέλνουν σε φάρμακα για στομάχια πριν καν μπεις στα 30.

Δεκτή η συγνώμη.

Και αυτό με το σερβίρισμα ρε john... καλό δεν λεώ...άλλα να χορταίνεις κιόλας. ΑΝ είναι να έχω την πιατάρα με το σιρόπι και 3 πηρουνιές σε κυρίως πιάτο...άστο. Φαίνεται από εκεί πήραν και οι δικοί μας

"γκουρού" τις εμφανίσεις των πιάτων στις γνωστές μαγαζάρες εντυπωσιασμού ε;

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε σεις δεν παιζουμε υπερ ατου

να κερδιζει η caprese Tην χωριατικη

και η bistecca το σπαλομπριζολο

αλλο το ενα φαγητο αλλο το αλλο

αλλη η ωρα για μπριζολα και αλλη για οσομπουκο...

το καθενα με τις χαρες του

οσο αφορα την ποικιλια

οπως εχουμε και εμεις εδω τοπικες σπεσιαλιτε ετσι εχουν κι αυτοι

και οπως και εδω δεν θα τις βρεις στην Πλακα και στο θησειο

ετσι κι εκει δεν θα τις βρεις στα δεκαδες μαγαζακια στους κεντρικους δρομους στα τουριστικα θερετρα

αλλα στα πιο στενα και μικρα και μετα απο ψαξιμο ή με συγκεκριμενες οδηγιες

δεν βγαζει κανεις σωστα συμπερασματα με αυτο τον τροπο για την κουζινα μιας χωρας

οσο για την ποσοτητα

μην ξεχνας οτι γι αυτους η πιτσα ειναι ορεκτικο, το σπαγγετι πρωτο πιατο και γι'αυτο το κυριως πιατο με κρεας

ειναι σε μικροτερη ποσοτητα συγκριτικα...

ειναι αλλη φιλοσοφια

δεν ειναι σαν το δικο μας συνδυασμο χωριατικη (πληρες γευμα) και μισοκιλη μπριζολα με τηγανητη πατατα

και χορτασαμε για ολη την ημερα

να μου συγκρινεις το μπριζολακι του Τελη με του Μπαμπη ναι

αλλα συγκρισεις στο φαι διαφορετικων χωρων δεν εχουν κανενα νοημα

περαν του γενικου και υποκειμενικου "μ'αρεσει -δεν μαρεσει"

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

H κουζίνα και η γεύση είναι τελειώς υποκειμενικό κριτήριο.

Σε άλλους αρέσει η ταιλανδέζικη, σε άλλους ιταλική και σε άλλους η μεσογειακή.

Έχει κανείς εντρυφήσει στην ελληνική κουζίνα να δείτε πόσο διαφέρει η κουζίνα της Στερεάς με της Θράκής πχ.... Η φιλοσοφία της κουζίνας αναπτύσσεται με τις παραδόσεις του κάθε τόπου και τα υλικά που είναι σε αφθονία εκεί...

Τώρα για τα μαγαζιά. Υπάρχουν άπειρα καλά μαγαζιά στην ΑΘήνα (να μην πω για επαρχία) αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν έχουν φωτείνη ταμπελιτσά και δεν είναι σε κεντρικό δρόμο. Τα καλά μέρη για φαγητό τα ανακαλύπτεις στα πιο απίθανα σημεία.

Χωμένα εκεί που άνθρωποι με πραγματικό μεράκι για τη γεύση σου προσφέρουν ένα κομμάτι από τη ψυχή τους (είτε είναι ελληνική κουζίνα είτε βιετναμέζικη είτε ότι άλλο θέλετε).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα φτιάξουν αυτοί γεμιστές πιπεριές ή ψητή μελιτζάνα με το σκορδάκι της στην άκρη;

Ειδες πουθενα να κανω συγκριση της Ελληνικης κουζινας με την Ιταλικη?

Ειπα οτι σε σχεση με τους Ιταλους, πιτσες και μακαροναδες ιδιες δεν προκειται να φτιαξουμε ποτε.... Ιταλικα δηλαδη φαγητα....

Υ.Γ. Τωρα τελευταια εχω την εντυπωση οτι εισαι μεσα στα νευρα........

Link to comment
Share on other sites

Το αν μ'αρέσει όμως ο ιταλικός ή ο ελληνικός τρόπος είναι καθαρά δικό μου θέμα...Δοκίμασα και δεν μου άρεσαν ούτε η μοτσαρέλα ούτε το προσούτο ούτε οι πίτσες τους και έτσι την απέριψα την ιταλική κουζίνα...Κάπου είχαν δείξει σε ξένους πως φτιάχναν την χωριάτικη....όταν τους άφησαν μόνους να την ξαναφιάξουν πήγαν και εβαλαν την ντομάτα στο 1/4 του μπολ, το αγγούρι στο άλλο 1/4, τα κρεμμύδια και πιπεριές στο 1/4 και αντί για φέτα έβαλαν κάποιο κίτρινο τυρί στο υπόλοιπο 1/4 και λάδι μια σταλιά ... ελιές δεν έβαλαν αφού είχαν βάλει λάδι (λένε). Αυτό δεν είναι χωριάτικη ομως.

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ορίστε η συνταγή που ζήτησε ο μερακλής!

http://www.gone-ta-pott.com/British_yorkshire_pudding_day.html έχει διάφορα εδώ

λογικά θα σε δυσκολέψει το bun και το gravy sauce

τα άλλα πιστεύω είναι απλά

για περισσότερο googling, βάλε yorkshire sausage in a bun

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.