Jump to content


Asus P4S800D-X + Celeron 2.4 Overclocking help


Blue shark

Recommended Posts

Καλημερα,Εχω την asus p4s800d x με ενα celeron 2.4 kai 2*512 kingston(400)!

Μετα απο ψαξιμο στο φορουμ αρχισα να προσπαθω να τον κλοκαρω.Μεχρι τωρα καταφερα να τον παω 2.90 και ειναι αρκετα σταθερος(παει και 2,91 αλλα..)Το μονο που εω αλλαξει ειναι την συχνοτητα του επεξεργαστη απο 133 σε 161 και μονο.Τις μνημες τις εχω στο auto και απο οτι βλεπω στο cpuz απο 200 εχουν ανεβει στο 233 (δεν θυμαμαι σιγουρα) αλλα εχουν ανεβει και τα timings ομως.Μετα εψαχνα να αυξησω λιγο το Vcore αλλα δεν το εβρισκα πουθενα!Το θεμα ομως ειναι οτι υποτιθεται σε αυτη την μητρικη μπορεις να το ρυθμισεις

http://www.asus.com/products4.aspx?modelmenu=2&model=407&l1=3&l2=12&l3=45&l4=0

Εχεις κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Ρευματάκι δεν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω στον επεξεργαστή για να πάει πιο πάνω;

Για της μνήμες δεν λέει κάπου για frequency ή κάτι τέτοιο; Μήπως έχεις αφήσει το config των μνημών by SPD?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 10:02]

Ρευματάκι δεν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω στον επεξεργαστή για να πάει πιο πάνω;

Για της μνήμες δεν λέει κάπου για frequency ή κάτι τέτοιο; Μήπως έχεις αφήσει το config των μνημών by SPD?

Μα αυτο ειναι το προβλημα μου οτι στο bios Δεν μπορω καπου να πειραξω το ρευμα, και γιαυτο αλλωστε σας λεω τον πονο μου!Η μητρικη θεωρητικα μπορει!Ναι εχει επιλογη auto καποιες τιμες που δνε θυμαμαι τωρα π.χ266 κλπ Ta timings δνε τα εχω πειραξει τα εχω αφησει οπως ειναι by SPD.Τις μνημες να τις βαλω manual?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που λέει το 266 θα έχει και άλλες επιλογές για τα ρολόγια στις μνήμες.

Επίσης, το site μπορεί να λέει, αλλά εσύ να έχεις πιο παλιό bios. Το έχεις αλλάξει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Εκεί που λέει το 266 θα έχει και άλλες επιλογές για τα ρολόγια στις μνήμες.

Επίσης, το site μπορεί να λέει, αλλά εσύ να έχεις πιο παλιό bios. Το έχεις αλλάξει ποτέ;

Ναι εχεις και αλλαες αλλα ποια να βαλω?Οχι εγω bios δεν εχω αλλαξει αλλα ψιλοφοβαμαι.Αν αλλαξω λες να φτιαξει?υπαρχει κανενα how to στα ελληνικα για ασυς

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την παρασκευη επεσα στα χερια μου μια p5n32se sli deluxe.Αλλα παρα ολα αυτα ειπα να πειραματιστω λιγο ακομα με τον π4 πριν πεσω στα βαθια.Μεχρι τωρα ειχα καταφερει να τον παω 2,9 με ολα ayto.Ετσι λοιπον,ειπα να παιξω με τις μνημες.Κατ'αρχας εχω δυο kingston kvr400 512 η μια εχει kingston τσιπακια και η αλλη νανια η καπως ετσι.Λοιπον αλλαξα τις μνημες απο το ayto και τις εβαλα στο 400,μετα ομως δεν ξεκιναγε,καθολου.Βγαζω μνημες τις ξαναβαζω τιποτα.βαζω μονη της μια κινγκστον και ξεκιναει.μετα χωρις να με ενδιαφερει η αλλη πειραματιζομουν,ετσι λοιπον με ταχυτητα στις μνημες 400(η οποια ανεβαινε οσο ανεβαζα τον επεξεργαστη)καταφερα να τον παω περιπου 3150,οπου και η μνημη εφτασε 258 νομιζω περιπου(δεν τα θυμαμαι ακριβως και δεν τα εω μπτοστα μου).Μετα απο αυτο απολυτα ικονοποιημενος τον γυρισα στα κανονικα του 2.4 και ειπα να δω τι παιζει με την δευτερη μνημη!Εδω ειχα προβλημα μετα απο,μεσα εξω επαιξε,αλλα ο υπολογιστης δεν μπορουσε να φτασει εκει που ηταν πριν δηλαδη 2,9(160*18) με ta panta auto,μετα το 150 οταν ξεκιναγε ελεγε οτι το μπιος χαλάσε και δεν βρισκει στη δικσκετα το καταλληλο αρχειο.Μετα εβαλα τις μνημες στο 333 και τοτε αρχισε να αναιβενει και εφτασε μεχρι και 3287 αλλα με το εμπενε win και ανοιγα το cpuz εκανε restart.TO Θεμα ειναι ομως τι επαθε η μνημη και δεν φτανει εκει που εφτανε πριν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.