Jump to content


SATA and INSTALL XP


amgamer

Recommended Posts

gigabyte 945 ME s2...

και σκληρος κατι σε samsung.

προσφερθηκα να ωοηθησω ενα φιλαρακι..τι το θελα?εχω κατεβασει ολες τις εικονες κατω .

να πω οτι η σελιδα της gigabyte ειναι ΑΘΛΙΑ σε περιπτωση που χασεις το cd δεν εχει να κατεβασεις τα κωλο sata drivers..

τελος καλο ολα καλα βρισκω το cd

περναω χωρις καμια οδηγια τα drivers που θελει (πρεπει να σαι μαντης για να δεις ποιοι ειναι ενα γαμοmanual δεν μπορεσαν να βαλουν)

ολα καλα...

παω παταω φ6...φορτωνω ...

παω στην εγκατασταση...

βρισκει το δισκο..

αλλα λεει οτι εχει 0 used k 0 free

τον αναγνωριζει σαν 80αρι..σαν μαρκα...

απο κει κ επειτα λεει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΣΚΟΣ...

χωρια οτι ειμαι νευριασμενος κ για αλλους λογους..οτι το pc ειναι απο τα πακετα με τις προσφορες ουτε floppy μεσα..

για να φτασω ως εκει επρεπε να περασω φλοπι..

να βρω απο το bios τι του φταιγε κ αλλα χιλια δυο.

τελικα τι αλλο πρεπει να κανει ενα καψερος με αυτη τη μητρικη για να περασει τα xp??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ξεμείνει κανένα jumperάκι στο δίσκο που δεν πρέπει ή μήπως το καλώδιο SATA δεν έχει μπει στη σωστή SATA θέση ;

Εάν έχεις οποιοδήποτε device jumper στη θέση «cable-select» πρέπει όλα τα άλλα jumper devices να έχουν το ίδιο setting.

Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο Service Pack 1 για να χρησιμοποιήσεις SATA δίσκο.

Για ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι οδηγοι που περνας με f6 δεν ειναι οι σωστοι?

Παντως σχεδον κανενας πια δεν βαζει floppy μεσα.Αν οταν κανεις boot from cd αντι του λειτουργικου βαλεις το cd του motherboard σου ανοιγει menu για να φτιαξεις floppy.

Link to comment
Share on other sites

θα το ψαξω αυτο με το δισκακι..δεν το σκεφτηκα πανω στη τρελα.

λογικα τους σωστους εβαζα..αλλα ασε να το κανει μονο του αυτοματα.

ευχαριστω ολους σας.

το συστημα δεν ειναι δικο μου.ενος φιλου..κ ουτε μιλαω για εγκατασταση μεσα στο λειτουργικο..

μιλαω για εγκατασταση του ιδιου του λειτουργικου σε αδειο σκληρο.. μονο ο bindy kai o nick με πιασαν..

ισως να μη το διατυπωσα καλα.

ευχαριστω ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

ουτε με το cd γινεται κατι :p

μονο backup κανει..

ειναι για κλωτσιες...

τελικα για να τελιωνω , του προτεινα εναν ide και τον sata σαν 2ο..

εεε μα!θα κατσω να γινω engineer της gigabyte?επειδη αυτοι ειναι ανιδεοι??

αν και δεν πρεπει να τα ακουει η μητρικη..αλλα ο σκληρος,γιατι αυτος ευθυνεαι που δεν ειναι αναγνωρισιμος οπως αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει αυτο το site που λεει ο τυπος οτι εχει φτιαξει πακετα με ολους τους drivers. Ο τροπος που δουλευουν αυτα τα πακετα ειναι, βεβαια, λιγο παραξενος. Βασικα αυτο ειναι για να βαλεις ολους τους drivers μεσα στο cd των winxp που εχεις.

Με αυτο το εργαλειο θα αντιγραψεις το περιεχομενο του cd των xp στο δισκο σου. Μετα θα περασεις το sp2 απο το nlite παλι. Μετα κλεισε το nlite ανοιξε το driverpacks και ρυθμισε το να βαλει τους drivers στο φακελλο στο δισκο σου που ειναι το cd των xp. Μετα απο αυτο ανοιξε παλι το nlite και συνεχισε την διαδικασια που αφησες πριν(ολα δηλαδη εκτος του rip και του sp2). Τελος μεσα απο το nlite μπορεις να γραψεις και το cd που εχει τους drivers.

Απ'οτι λεει δουλευει χωρις να χρειαζεται το f6. Εγω η μονη εμπειρια που εχω απο αυτο το εργαλειο ειναι οτι εκανα μια εγκατασταση χωρις να βαλω μετα την εγκατασταση κανενα driver. Ετσι στο πρωτο boot ολες οι συσκευες δουλευαν.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

ο σκληρος φαινεται να χει προβλημα.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις καταρχας.

πηρα ενα 80αρι ide..του περασα xp ολα ωραια.

συνδεσα τον σατα τον βρισκει και σε bios και στα win..

πατας πανω του που ναι σαν D:

και λεει δεν ειναι διαμορφωμενος..παταω διαμορφωση και λεει

τα win δεν ηταν δυνατο να κανουν τη διαμορφωση.

samsung σκληρος τι περιμενεις ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.