Jump to content



=/> 20'' PVA/IPS panel + απο που?


ea6gka

Recommended Posts

εαν βρεις την NEC 20WGX2 που παιζει κοντα στα 450 ευρω πλεον θα εχεις το ποιοτικοτερο S-IPS πανελ της αγορας.

μια εχω εγω....μια ο RootX και μια ο Κοπριτης........

περιττο να σου πω οτι αν και την εχουμε κοντα 1μιση-2χρονια ακομα δεν υπαρχει οθονη που να την ξεπερναει σε ποιοτητα.

παρατηρηση:εχει opticlear δηλαδη γυαλιστερη επιστρωση.....με σωστο φωτισμο απλα οτι καλυτερο...με ασχημο φωτισμο απλα καταστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=943770&tab=specs

Και χάρισε μου αυτήν που έχεις:D

ωραια , τωρα πες μου που κανουν πιατσα οι "κοπελες" στη ξανθη να παω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

απο 20 μεχρι 24 δεν ειναι μονο οι 4 ιντσες διαφορα!

Ισως παιξεις και σε διπλα λεφτα μονο για οθονη!

Και πες αντε πηρες την 24αρα!

Παιχνιδια?Δεν γεμιζει ευκολα με fps τετοιο πανελ..

Αν δεν πολυπαιζεις κατι παει και ερχεται ...αλλα δεν πας ετσι απλα απο 20(22) σε 24 ιντσες απλα και μονο επειδη ειναι μεγαλυτερη η οθονη (λεω οθονη τωρα ..οχι αναλυση).

Καλα πανελ (αλλα και οθονες)

1η και καλυτερη η nec 200gx ..(ειμαι φαν της glossy επιστρωσης...δεν με ενοχλει)

Αλλες οθονες με sips ειναι η dell 2007 και η HP2065 (εχει review το prad.de) και η οποια δεν ειναι wide...εχει αναλυση 1600χ1200..(4-3 δλδ)

σε φτηνη και καλη 24αρα η lg245 ..την εχει τον πλαισιο 600κατι €..p-mva ..(η m-pva.....δεν θυμαμαι)

Tην εχει παρει/δειξει ο dubber αν θες πιο πολλες πληροφοριες..

Σε κατι μεγαλυτερο απο 20' ειναι η samsung 215T ..με s-pva εχει λιγουλακι input lag αν παιζεις παιχνιδια..(φανατικα)

Αν μου ερθει κανενα αλλο 8α επιστρεψω..

Link to comment
Share on other sites

το overclockers.co.uk φαιρνει οθονες στην ελλαδα?εκει η dell 2007WFP ειναι στα ~370 ευρω με "a 4yr on-site next business day warranty service"...

εχει παραγγειλει κανεις οθονη απο εκει ποτε?αν ναι τι εξοδα αποστολης παιζουν για οθονες?

Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα εχθες την samsung 215TW και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο την οθονη. Καταρχην ανακουφιστηκα που δεν ειχε κανενα καμμενο/κολλημενο πιξελ και επειτα η οθονη παιζει πολυ καλα DVD αλλα και DivX Video με ζωντανα χρωματα και ποιοτητα σχεδον εφαμιλη με την 22αρα CRT Mitsubishi Diamontron που εβαλα στην ακρη απο χθες (ασχετο : οποιος την θελει ας ριξει πμ). Τα μονα προβληματακια που εχω διακρινει μεχρι τωρα ειναι το backlight bleeding αλλα διακρινετε μονο οταν εχεις βαλει προφιλ Video και εισαι σε καποια φαση της ταινιας που η οθονη γινει ολη μαυρη για αρκετα δευτερολεπτα ή αν βγεις στο desktop και εχεις σκουρο μονοχρωμο φοντο (εγω εχω σκουρο μπλε). Το δευτερο προβληματακι που διεκρινα αφορα την τεχνολογια TFT γενικα και εχει να κανει με τις γωνιες θεασης οπου αν βλεπεις κυριως ταινια και εισαι σε γωνια μεγαλυτερη απο 120 μοιρες η εικονα ξεθωριαζει αρκετα. Γενικα παντως εχοντας δει διαφορες TFT στις εταιρειες που εχω εργαστει μεχρι τωρα πρεπει να πω οτι η ποιοτητα απεικονησης ειναι η καλυτερη που εχω δει σε TFT. Τωρα οσον αφορα το input lag που λενε σε δοκιμες με το παιχνιδι Tranformers που ειναι σχετικα γρηγορο παιχνιδι δεν παρατηρησα κατι ενοχλητικο και το κυριοτερο δεν ειδα ghosting. Τελος να πω οτι η οθονη μου στοιχισε 373 ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο Γερμανια (34 ευρω) και εκανε μια εβδομαδα να ερθει. Απο οτι γνωριζω παντως αυτη ειναι και η τελευταια οθονη με S-PVA overdrive panel που βγηκε και η Samsung σταματησε την παραγωγη της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.