Jump to content



Oblivion - Shivering Isles


sstav

Recommended Posts

Μετά από ένα χρόνο και κάτι μήνες είπα να εγκαταστήσω το Oblivion και το expansion Shivering Ιsles και να βυθιστώ στον αχανή κόσμο του. Δεν ξέρω πόσοι έχουν ασχοληθεί στο the lab.gr εκτενώς με το κορυφαίο RPG κατά την γνώμη μου ως τώρα αλλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Εγκατέστησα με την σειρα Oblivion->Shivering Isles->patch 1.2.416 for Shivering Isles. (το patch για το Oblivion 1.2.416 δεν παιρνούσε αφού είχα εγκαταστήσει το shivering Isles. ανοίγωντας τα data files ήταν επιλεγμένο μόνο το DLCShiveringIsle.esp και όχι το MainOblivion.esm αρχείο... Το παιχνίδι ξεκινούσε κανονικά από την φύλακή, φυγαδεύεται ο Βασιλιάς κτλ,κτλ. Θα πρέπει να έχω επιλεγμένα και τα δύο αρχεία ή το mainoblivion.esm φορτώνει αυτόματα; Ρωτάω για να μην τυχόν δημιουργείται πρόβλημα αργότερα στο παιχνίδι (και έχουν περάσει οι 100 ωρες από τις 200+)

2) Θέλω πριν ξεκινήσω να βάλω κάποια mods που το αλλάζουν δραστικά προς το καλύτερο τόσο από πλευράς εμφάνισης όσο και gameplay. Τα δύο site που έχω βρει είναι τα www.tessource.net & www.planetelderscrolls.com. Υπάρχουν διάφοροι τύποι αρχείων που μπαίνουν στο datafiles του oblivion (meshes/textures κτλ) αλλά όταν μπουν 20-30 mods κάπου χάνεται η μπάλα....Διαβασα ότι μπορείς κάθε αρχείο mod από rar μορφή (με esp. & textures/meshes) μπορείς να το κάνεις τύπου omod με το πρόγραμμα OblivionModManager οπότε μπορείς να φορτώνεις μόνο το omod. Είναι έτσι τα πράγματα; Σκεφτόμουν απλά ότι εαν ήταν έτσι γιατι τα mods δεν βγαίνουν από την αρχή σε omod type file;

3) Kάποια mods Που αλλάζουν τα textures (qarls mod) είναι πραγματικά τεράστια (2GB!!!!). Kάποια άλλα (ΟΟΟ) αλλάζουν το Gameplay ενώ άλλα (Franscesco Overhaul) προσθέτουν πληθώρα αντικειμένων και αναβαθμίσεις όσο ανεβαίνεις επίπεδο. Αξίζουν;;

4) Τι mods έχετε βάλει; Από το tessource υπάρχουν άπειρα mods για όπλα/πανοπλίες/User Interface/Textures/Companions/Buildings

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν ξέρω

2) Κάπως έτσι είναι, γενικά με ορισμένα mod υπάρχει τρελό μπάχαλο

3) ΠΟΛΥ

4) ΟΟΟ, Qarls. Με το ΟΟΟ αλλάζει το παιχνίδι αρκετά και γίνεται επιτέλους, κλασικό Elder Scrolls Game. Γιατί αυτό το παιχνίδι είναι imo για 14χρονα, hack n slash first person rpg είναι. Ντροπιάζει όλα τα προηγούμενα Elder Scrolls λόγω του ότι απλά, το βγάλαν και για το ΧΒΟΧ και "έπρεπε" να το απλοποιήσουν.

Just my thoughts.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.