Jump to content



Φθηνό general purpose PC μέχρι 300 Ευρώ


TifoziF1

Recommended Posts

Ένας φίλος μου ζήτησε ένα PC γενικής χρήσης (και λίγο gaming σε 1024χ768) μέχρι 300 Ευρώ και σκέφτομαι κάτι τέτοιο :

(το κουτί έχει 420Watt τροφοδοτικό)

Γνώμες - προτάσεις ?

post-4796-1416073174,9045_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bannedteam -> ανετα

αν και εγω θα εβαζα core duo και μητρικη intel φυσικα.Στα ιδια λεφτα θα σου βγει και παλι.

Μπορει και φθηνότερα

για δωσε links από CPU + MoBo με τιμές ???
Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=924857

Mobo 49E -- εχω την ίδια μητρικη και παει μια χαρα ;)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=976326

CPU 72E

53+50(AMD) - 49+72(intel)= diafora 18E πανω

εδω και ενα συγκριτικο http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/pentium-e2160_8.html#sect0

ο ιντελ ειναι αρκετα καλύτερος-ιδιως σε εφαρμογες γραφειου..

Link to comment
Share on other sites

18 + Ψήκτρα (κάνα 20άρη ευρώ) + το VIA = ευχαριστώ δεν θα πάρω

Σχετικά με το συγκριτικό οι 775 δούλεψαν πάνω σε Ρ5Κ και όχι σε VIA και τα αποτελέσματα (έστω και έτσι) είναι πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

και με αυτο το κουτι ο AMD θα χτυπαει 60αρια.ο ιντελ ισως οχι.

Δεν καταλαβα απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα. Το κουτι αυτο αν και χαμηλη κατηγορια δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο εχει αρκετα καλο σχεδιασμο και αρκετα καλη ροη. Δεν μπορουμε να την συγκρινουμε με ροη ανωτερων λυσεων αλλα ειναι αρκετα καλο με τους 2χ12αρηδες ανεμιστηρες που εχει.

Επισης δεν νομιζω ποτε εχω ακουσει ενα non-overclocked συστημα με επεξεργαστη amd αυτης της γενιας(ακα 64bit) να εχει προβλημα θερμοκρασιας, ουτε βεβαια εχω ακουσει κατι τετοιο και απο intel. Ενα ομως σημειο που θα ηθελα να τονισω ειναι οτι απο amd ειχα τρεις επεξεργαστες και ειχαν και οι τρεις ψυκτρες διαφορετικες μεταξυ τους(καθε μια εστιασμενη στις αναγκες του επεξεργαστη) ενω απο την αλλη στην intel ενας prescott και ενας e6600 που εχω τωρα και οι δυο εχουν την ιδια ψυκτρα. Οποτε +1 στην amd.

Επισης ειναι δεδομενο οτι το chipset που εχει το albatron ειναι καλο και ολοι ξερουμε τι εκανε σε 939 αρα εγω προσωπικα το προτυμω σε σχεση με ενα entry-lvl via.

Επισης γενικα ειναι γνωστο οτι χωρις overclock οι επεξεργαστες της amd υπερτερουν ελαφρα αυτων της intel(βεβαια οταν κανει καποιος overclock εκει χανει την μπαλα η amd λογω χειροτερου scaling). Μιλαω παντα για στοκ κατασταση.

Ετσι θεωρω καλυτερο να πας σε λιγο πιο παλιες αλλα σιγουρα καλες λυσεις απο το να πας σε μια λυση με entry-lvl τα παντα απλα και μονο για να πας σε intel. Σε αυτη την κατηγορια παιζει και η amd.

Link to comment
Share on other sites

+1 Για το συστηματάκι..

Αν και εγώ θα έβαζα 1x1GB RAM στα ίδια λεφτά(πχ),και μετά από λίγο καιρό άλλο ένα..Νομίζω ότι το κιτ των 2x512 περιορίζει..

Το κουτάκι αρκετά καλό...για τα λεφτά του...;)

Αν υπάρχει και άλλο ''λιλι'' αλλάζει το πραγμα...:T:

Αρχική απάντηση από bsakel

ενω απο την αλλη στην intel ενας prescott και ενας e6600 που εχω τωρα και οι δυο εχουν την ιδια ψυκτρα.

Καμία σχέση όμως..

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση όμως..

Σορρυ δεν καταλαβα αν λες οτι κανω λαθος η οχι(βασικα ισως να κανω λαθος αλλα η ψυκτρα φαινεται ιδια σε μεγεθος σε βαρος στο οτι εχει βαση απο χαλκο).

Βασικα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι γενικα παρολο που θεωρω οτι εχει κανει πολυ καλη δουλεια στους conroe η intel γενικα δεν ειναι μια εταιρια που επενδυει πανω research, κατι που θεωρω οτι κανει η amd. Αυτος πιστευω ειναι και ο λογος που καθε καποιο χρονικο διαστημα βλεπουμε ενα πολυ καλο προιον απο την amd με πραγματικες καινοτομιες. Αυτο ολο το σκεπτικο αντικατοπτριζεται και στις ψυκτρες που εχουν μαζι τους. Αυτο που λεω ειναι προσωπικη αποψη και δεν προκυπτει απο καποια επιστημονικη αναλυση η απο τεραστια εμπειρια αλλα απλα απο τα παραδειγματα που εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ -> Αν και εγώ θα έβαζα 1x1GB RAM στα ίδια λεφτά(πχ),και μετά από λίγο καιρό άλλο ένα..Νομίζω ότι το κιτ των 2x512 περιορίζει..

Είναι για άνθρωπο που θα το πάρει θα το δουλέψει όπως είναι και σε 3-4 χρόνια θα με πάρει πάρει τηλέφωνο για νέο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 16:32]

Είναι για άνθρωπο που θα το πάρει θα το δουλέψει όπως είναι και σε 3-4 χρόνια θα με πάρει πάρει τηλέφωνο για νέο.

Προχωρα αφοβα στην αγορα του λοιπον,εχεις κανει πολυ καλες επιλογες(ισως μονο να εβαζες ενα στικακι 1gb αντι για 2χ512).:T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης της ποιότητας της ψύκτρας μεταξύ των εταιριών. Ανάθεμα αν είπε κανείς καλά λόγια για αυτά τα "κλιπάκια".

Μήπως μια μητρική ASUS με το amd 690g θα ήταν καλύτερα; Ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιηθεί η onboard vga είναι asus-amd......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel [Σήμερα, στις 20:15]

Παιδιά δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης της ποιότητας της ψύκτρας μεταξύ των εταιριών. Ανάθεμα αν είπε κανείς καλά λόγια για αυτά τα "κλιπάκια".

Μήπως μια μητρική ASUS με το amd 690g θα ήταν καλύτερα; Ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιηθεί η onboard vga είναι asus-amd......

Αφου δεν φτάνουν τα $$..αν είχε παραπάνω σίγουρα τον επαιρνε να πάει Intela μεριά..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.