Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

να αλλαξει ο τιτλος να βγουν οι χημειες , νατουραλ μονο και οποιος αντεξει.

οταν σκοτωνε δεινοσαυρους ο ανθρωπος πριν κατι εκατομμυρια χρονια νομιζετε επαιρνε καθαρη whey , γλουταμινη και κρεατινη ?

φλωριες :p

Σκοτωνε τους δυνοσαυρους για να επιβιωσει και γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη....δεν ειναι ολα ιδια ρε σεις....

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να βγάλεις γκόμενα, χτύπα την με ροπαλο, γιατι ετσι εκαναν παλια οι δεινοσαυρομαμαουα άνθρωποι :p

Το χω σκεφτει αλλα με φρεναρουνε οι νομικες συνεπειες. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ενας κουβας καθαρη προτεινη (whey) ποσο εχει και ποσο καιρο κραταει-σε βγαζει?

Τελικα τι συμφερει?

προσεχε μην παρεις τεραστια ποσοτητα απο μαρκα/γευση που δεν εχεις δοκιμασει στο παρελθον , και πεταξεις κανα πεντακιλο/δεκακιλο τσaμπα λεφτα. :p

αμα θες οικονομια αγορασε απο site του εξωτερικου ( δεν ξερω συγκεκριμενο να σου πω γιατι δεν κανω συχνη χρηση συμπληρωματων).

αμα παρεις απο ελλαδα οι τιμες κυμαινονται περιπου ( με +/-) WHEY PROTEIN 4545g (OPTIMUM) | Πρωτεΐνες

1 δοση ειναι 30 γραμμαρια , αναλογα ποση σκοπευεις να παιρνεις τη μερα κανεις την διαιρεση ποσο θα σου κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Ενας κουβας καθαρη προτεινη (whey) ποσο εχει και ποσο καιρο κραταει-σε βγαζει?

Τελικα τι συμφερει?

Παίρνεις άγευστη και πρσοθέτεις εσυ οτι γευση θες. Σκετη αγευστη σε γαλα δινει μια γευση συμπυκνωμένου. Υπάρχουν και πρόσθετα γευσης.

Προσωπικα, οταν εκανα βαρια χρηση συμπληρωματων, ακολουθουσα την παραπανω τακτικη γιατι ηταν η πιο οικονομικη και ηξερα ακριβως τί παιρνω. Απο εξωτερικο πάντα η αγορα, εδω κυκλοφορουν απλα υπερκοστολογημενοι αλητες που με μια γνωστοποιηση στον ΕΟΦ νομιζουν οτι εχουν το δικαιωμα να χρεώνουν χρυσάφι.

Αν η μεση ημερησια δόση ειναι ~2 scoop (60γρ) ενα πεντόκιλο σε βγάζει άνετα ενα 3μηνο. Κόστος ~80€ (παιζει και 5% εκπτωση, αν θες τα περαιτερω σε πμ)

Συμφέρει ΠΟΛΥ αν παρεις σε ποσοτητα ωστε να επιμεριστουν τα μεταφορικα. Δηλαδη ~80€/5Κg ~130/10Kg κοκ

myprotein.com

Αγγλικο site και το χρησιμοποιω χρόνια με αψογο customer service (εντος ημερας/ων περιμενω να παραλαβω :p)

Link to comment
Share on other sites

Επισεις πολυ καλο και φτηνο το PROZIS.

Απο εκει παιρνω τον τελευταιο καιρο με 50 ευρω δωρεαν μεταφορικα και ερχονται σε 1-2 μαξ μερες απο Πορτογαλια.

Το myprotein.com ξερουμε τι χρεωνει σε μεταφορικα ? @narta

Link to comment
Share on other sites

Επισεις πολυ καλο και φτηνο το PROZIS.

Απο εκει παιρνω τον τελευταιο καιρο με 50 ευρω δωρεαν μεταφορικα και ερχονται σε 1-2 μαξ μερες απο Πορτογαλια.

Το myprotein.com ξερουμε τι χρεωνει σε μεταφορικα ? @narta

15 λιρες απο 1γρ εως 20kg πακετο

Αν δεν παρεις ποσοτητα δεν συμφερει τοσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξεκινησα crossfit πριν 2 εβδομαδες. Περα απο το γεγονος οτι ειμαι πιασμενος απο τα νυχια μεχρι τα μαλλια, νοιωθω καταπληκτικα. Και πρωτη φορα κανω μια μορφη γυμναστικης που μου αρεσει τοσο πολυ (Εχωντας δοκιμασει γυμναστηρια, spinning, tangsudo, πιλατες)...

Μιλωντας με τον coach, μου προτεινε την παρακατω. Προφανως δεν παω για ογκο κλπ, αλλα απλα να γινβ πιο fit (αμα μου το λεγατε πριν 6-7 χρονια, θα επεφτε γελιο. Οι παλιοι εδω ξερουν...)

COMPLETE WHEY 1000gr (WARRIORLAB) | Πρωτεΐνες

Link to comment
Share on other sites

θα σε βαλει ο κόουτς σε κύκλους ή απλα για να παιρνεις μετα απο προπονηση κτλπ;

ειναι λιγο υπερβολη αν δεν κανεις ογκο. καμια πολυβιταμινη εφοσον εισαι πιασμενος και

κουραζεσαι θα ταν ισως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτεϊνη δεν είναι υπερβολή εφόσον κάνεις πραγματικά δυναμική άθληση.

Ο καλύτερος τρόπος όμως λήψης πρωτεϊνης είναι απο τη διατροφή, εαν η διατροφή σου είναι

σωστή, ισορροπημένη και περιέχει αρκετή πρωτεϊνη τότε το συμπλήρωμα είναι ανούσιο...

Εαν καταλήξεις σε συμπλήρωμα θα σε συμβούλευα να μην αγοράσεις απο Ελλάδα καθώς είναι πανάκριβα και να προτιμήσεις πχ prozis.com

Εφόσον θες απλά να γίνεις πιο fit παίρνεις μια 100% whey, όπως πχ την Gold της Optimum και με δοσολογία αστεία, 1 scoop μετά την προπόνηση, αντε και 1 με το πρωινό, την επομένη της προπόνησης.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενός θέματος υγείας, το σώμα μου χρειάζεται παραπάνω στοιχεία από έναν οποιονδήποτε άλλον. Μου είπε είναι καλό για αποθεραπεία των μυών και για συμπλήρωση σε πρωτεΐνες και λοιπά στοιχεία.

Μου προτείνει μια δόση απλά μετά από την προπόνηση (3-4) φορές ανα βδομάδα δηλαδή.

Sent from my Samsung S3, using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενός θέματος υγείας, το σώμα μου χρειάζεται παραπάνω στοιχεία από έναν οποιονδήποτε άλλον. Μου είπε είναι καλό για αποθεραπεία των μυών και για συμπλήρωση σε πρωτεΐνες και λοιπά στοιχεία.

Μου προτείνει μια δόση απλά μετά από την προπόνηση (3-4) φορές ανα βδομάδα δηλαδή.

Το θέμα είναι ποια στοιχεια. Αν χρειάζεσαι "απ'όλα" τότε πρέπει να κάνεις πολύ σωστή διατροφή.

Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης περιέχουν γλουταμίνη η οποία βοηθάει πολύ στην γρήγορη ανάρρωση των μυών.

Δεν ξέρω τι προπόνηση κάνεις ακριβώς αλλα να συμπεριλάβεις σίγουρα το τρέξιμο στις δραστηριότητες σου, έστω 40 λεπτά αν μια μέρα γιατί καλά τα γυμναστήρια, crossfit, pilates αλλα αν θες να είσαι πραγματικά fit το τρέξιμο είναι must!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα crossfit πριν 2 εβδομαδες. Περα απο το γεγονος οτι ειμαι πιασμενος απο τα νυχια μεχρι τα μαλλια, νοιωθω καταπληκτικα. Και πρωτη φορα κανω μια μορφη γυμναστικης που μου αρεσει τοσο πολυ (Εχωντας δοκιμασει γυμναστηρια, spinning, tangsudo, πιλατες)...

Μιλωντας με τον coach, μου προτεινε την παρακατω. Προφανως δεν παω για ογκο κλπ, αλλα απλα να γινβ πιο fit (αμα μου το λεγατε πριν 6-7 χρονια, θα επεφτε γελιο. Οι παλιοι εδω ξερουν...)

COMPLETE WHEY 1000gr (WARRIORLAB) | Πρωτεΐνες

Απλή 80αρα πρωτείνη ειναι δοκιμασε την. Απο γευσεις δεν ξερω τι παιζει. Αλλα οκ φαινεται για τα λεφτα της (αν και υπαρχουν φθηνοτερες)

Για αποθεραπεια/πιασιμο προτεινω contrast showers aka σκωτσέζικα ντους σε εναλλαγη με ζεστο. 30" παγωμενο/'2 ζεστο/"30 παγωμενο/'2 ζεστο 2/3 κυκλους και την αλλη μερα θα πονας ΠΟΛΥ λιγοτερο. Επισης μια ασπιρινη ή καλυτερα advil αν πονας ΤΟΣΟ πολυ.

Καλη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης περιέχουν γλουταμίνη η οποία βοηθάει πολύ στην γρήγορη ανάρρωση των μυών.

Nope.

Για αναρωση του στομαχικου υμενα ισως, των μυων δεν παιζει. Δεν φτανει εκει ποτε.

Για αναρωση μυων Λευκινη (κυρια - mTOR pathway)/ Ισολευκινη/Βαλινη (δευτερευώντος)

Link to comment
Share on other sites

Απλή 80αρα πρωτείνη ειναι δοκιμασε την. Απο γευσεις δεν ξερω τι παιζει. Αλλα οκ φαινεται για τα λεφτα της (αν και υπαρχουν φθηνοτερες)

32 ευρώ για 1 κιλό δε τη θεωρώ καθόλου καλή τιμή... Είτε μιλάμε για Ελλάδα είτε όχι είναι καθαρό κλέψιμο.

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] αν θες σου δίνω μια Dymatize Elite Whey 2κιλη σε καλή τιμή (κλειστή συσκευασία εννοείται) επειδή μπαίνω φαντάρος τον Μάρτη και θα μου είναι άχρηστη...

Link to comment
Share on other sites

32 ευρώ για 1 κιλό δε τη θεωρώ καθόλου καλή τιμή... Είτε μιλάμε για Ελλάδα είτε όχι είναι καθαρό κλέψιμο.

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] αν θες σου δίνω μια Dymatize Elite Whey 2κιλη σε καλή τιμή (κλειστή συσκευασία εννοείται) επειδή μπαίνω φαντάρος τον Μάρτη και θα μου είναι άχρηστη...

lol τωρα ειδαι οτι ειναι 1kg νομιζα ειναι η κλασικη 5lbs

#FAIL τιμη

Link to comment
Share on other sites

32 ευρώ για 1 κιλό δε τη θεωρώ καθόλου καλή τιμή... Είτε μιλάμε για Ελλάδα είτε όχι είναι καθαρό κλέψιμο.

@YDinopoulos αν θες σου δίνω μια Dymatize Elite Whey 2κιλη σε καλή τιμή (κλειστή συσκευασία εννοείται) επειδή μπαίνω φαντάρος τον Μάρτη και θα μου είναι άχρηστη...

γενικα τι εχεις δοκιμασει απο πρωτεινες και κατεληξες στην dymatize? πληροφοριακα ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.