Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Από την στιγμή που έσπασα το πόδι μου, εκτίμησα πραγματικά την χρησιμότητα των ελαστικών αντίστασης. Μπορεί να μην προσφέρουν μυικό όγκο, αλλά είναι ιδανικά για συντήρηση και μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τρόπους που δεν φανταζόμουν όταν μπορούσα να σταθώ όρθιος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις μια αναλιτικη στα γρηγορα; γιατι θελω να παρω και εγω... την πηρες απο το ιντερνετ η απο μαγαζί? και ναι απο ποιο site η απο ποιο μαγαζι; και ποια πρωτείνη πήρες..

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ. Στοχο εννοω στο θεμα γυμναστικης...

Λοιπόν φιλε μου MOD εχω σκοπο να φτασω στα 3/4, τι εννοω με αυτο; να μην γινω ντουρεκι αλλα να κανω κατι.. κ ποιο πολυ βαρος στο να κανω καλο σωμα... το καλο σωμα πες ειναι ο στόχος μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλε μου MOD εχω σκοπο να φτασω στα 3/4, τι εννοω με αυτο; να μην γινω ντουρεκι αλλα να κανω κατι.. κ ποιο πολυ βαρος στο να κανω καλο σωμα... το καλο σωμα πες ειναι ο στόχος μου!

Συνδύασε το με μία απαιτητική πολεμική τέχνη και θα κάνεις σώμα λαμπάδα, ντούκι να γίνεις αλλά να μην είσαι και φούσκας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες καμια 20αρια κιλα καθαρό μυη?

Και εγω παρόμοιο στόχο εχω.

Να ξέρεις οτι θα σου παρει κάμποσα χρόνια πάντως...

Λοιπον κανω εναν προχειρο υπολογισμο : 20 μυικα κιλα , ας υποθεσουμε οτι καποιος ειναι φετες σαν τα περιοδικα με 10% ποσοστο λιπους.

Βγαζουμε 10% του βαρους απο κοκαλα κτλ , απο το υπολοιπο 90% που μενει το 70% ειναι νερο και το 10% λιπος.

Αρα χονδρικα το 18% του βαρους να ειναι καθαρα μυικα.

Αυτο μας κανει 111 κιλα με κοιλιακους φετες σαν τα μοντελα , καλη τυχη χωρις φαρμακα. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω στο ευατο μου με αυτόν τον τρόπο:

Είμαι τώρα 75 κιλά με 9-10% λίπος και θέλω να βάλω αλλα 20 κιλα καθαρό μυ,δηλαδή να φτάσω τα 95-100 κιλά καθαρά...διόρθωσε με αν λέω κατι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω στο ευατο μου με αυτόν τον τρόπο:

Είμαι τώρα 75 κιλά με 9-10% λίπος και θέλω να βάλω αλλα 20 κιλα καθαρό μυ,δηλαδή να φτάσω τα 95-100 κιλά καθαρά...διόρθωσε με αν λέω κατι λάθος.

20 κιλα καθαρά...θέλει θυσίες απίστευτες, διατροφή ρολόι, γυμναστική all the year και steroids σε βαθμό κακουργήματος.

Link to comment
Share on other sites

20 κιλα καθαρά...θέλει θυσίες απίστευτες, διατροφή ρολόι, γυμναστική all the year και steroids σε βαθμό κακουργήματος.

Δεν σκοπευω να βαλω τοσο πολυ μαζα σε 2-3 χρόνια ετσι αυτό εννοείται μιλάμε για μια ζωη προπόνησης(5-10 χρονια+)

Γυμνάζομαι απο παιδί και τα τελευταία 2 χρόνια το εχω παρει πολύ σοβαρά just so you know...

Με τόσα που έχω δει πάντως αυτο που εχω καταλάβει ειναι οτι δεν υπάρχουν όρια,αλλά και 80-90 να φτάσω πάλι χαρούμενος θα ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

τα 75kg από τα 80kg έχουνε μια τεράστια διαφορά για καθαρά

και εγώ ήμουν 75kg τέρμα γράμμωση αλλά όταν ήθελα να πάρω όγκο δεν γινότανε να τα πάρω καθαρά γτ θα ήθελα 2 χρόνια για 2kg πχ, πολεμούσα πολεμούσα τπτ, οπότε έβαλα και λίπος

όγκος άμεσα χωρίς λίπος δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που λενε μερικοι "ειμαι βαρυ-κοκαλος" ειναι μεγαλη φιδια/αγνοια απο μερος τους.

Προπερσι τον Ιουλιο ειχα παει να κανω τεστ διατροφικης δυσανεξιας (πολυ σημαντικο για την γραμμωση, δεν παιζει ρολο μονο τι βαζεις στο στομα σου αλλα και πως το χωνευεις ! ) Εκανα λοιπον και μια συσταση σωματος για να δω τι παιζει, πληροφοριακα ειμαι 1.75 και αρκετα γεροδεμενος απο την φυση μου.

Απο τα 89,1 κιλα που ανελυσε τα μηχανημα, τα 71,4 ητανε μυικη μαζα, τα 14,3 λιπος και τα υπολοιπα 3,4 κοκαλα !

Πλεον εχω σταματησει να κανω βαρη ή/και να μετραω θερμιδες πανω απο 1μιση χρονο(shit happens :( ), οποτε εχω παει στα 92 κιλα, υπολογιζω προχειρα οτι εχω παρει 7-8 κιλα σε λιπος εχοντας χασει ταυτοχρονα 3-4 κιλα πολυτιμης μυικης μαζας.

Η ταπεινη μου αποψη για τον ογκο, ειναι οτι πρεπει ( εφοσον εχεις ηδη χαμηλο ποσοστο λιπους στο σωμα ) να παιρνεις ~ 3.000 θερμιδες απο το φαγητο καθε μερα, σπαστες σε 5-6 γευματα.

Οταν λεω φαγητο εννοω ΚΑΛΟ φαγητο, οσο το δυνατον λιγοτερο τυποποιημενο και με υψηλη βιολογικη αξια, ο Venuto πχ προτεινει σε φαση ογκου αυτες οι θερμιδες να εχουν αναλογια 50% υδατανθρακες 30% πρωτεινη 20% λιπαρα.

οπου υδατανθρακες : βρωμη - κινοα - αναποφλοιωτο ρυζι - ψωμι εσσαιων - πατατες βραστες/ψητες - πλιγουρι - φακες

οπου πρωτεινη : ψαρια - κοκκινο κρεας (οσο το δυνατον πιο απαχο ) - κοτοπουλο/γαλοπουλα - γαλοκτοκομικα με χαμηλα λιπαρα και φυσικα whey

οπου λιπαρα : αψητοι ξηροι καρποι - λιπαρα ψαρια - ελαιολαδο

Απο συμπληρωματα διατροφης και οχι φαρμακα χρειαζονται οπωςδηποτε μια πολυβιταμινη γιατι ειναι πρακτικα αδυνατο να παιρνεις ολα οσα χρειαζεσαι ακομα και οταν καταναλωνεις 3-4 μεριδες φρουτων και λαχανικων καθε μερα + μια καθαρη πρωτεινη.

Οταν εχεις πιασει "ταβανι" στα κιλα που μπορεις να σηκωσεις, τοτε επιβαλεται η χρηση μια καλης κρεατινης.

Συνηθως προτεινονται οι μονουδρικες γιατι ειναι οι πιο παλιες και οι πιο δοκιμασμενες, εγω ομως οταν αποφασισα να παρω ΔΕΝ ηθελα να κραταω υγρα οποτε το εψαξα λιγο παραπανω και πηρα την krealkalyn της EFX.

Εδωσα προσφατα μισο μπουκαλι σε ενα φιλο μου και τα ειδε ολα, εβγαλε ολο το προγραμμα τις βδομαδας με +3 επαναληψεις και +5 κιλα απο αυτα που ειχε συνηθισει, ακομα τριβει τα ματια του :hehe:

Η δοσολογια ητανε η προτεινομενη με βαση τo βαρος του, δηλαδη 1 καψουλα (1.5g ) πριν την προπονηση και αλλη μια αμεσως μετα. Τις ημερες που δεν πηγαινε γυμναστηριο επαιρνε και τις 2 μαζι με το πρωινο του, ουτε "φορτωμα" ουτε τιποτα :)

Ενδεικτικα αναφερω οτι το 1 κιλο ωμου βοειου κρεατος περιεχει λιγοτερο απο 5 γραμμαρια κρεατινης. Οποτε πολυ καλη-τελεια διατροφη χωρις συμπληρωματα πολυ απλα δεν γινεται ! Εκτος αμα εχει ο μπαμπας καφετερια στο Κωλονακι :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε και τι θα κάνεις :hehe:

γτ αν το ρίξεις στα αναβολικά τότε θα πας εν τόπο χλοερό εν τόπο αναπαύσεως τότε έχει σημασία το αποτέλεσμα:hehe:

αλλά και εκεί να μην πας μετά στο τέλος που θα πέσεις και θα τα χάσεις όλα πάλι θα έχει σημασία το αποτέλεσμα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν ξέρω πολλά (50% beer και λίπος είμαι), αλλά [MENTION=18621]digitaltiger[/MENTION] πόσο ύψος έχεις; Μου φαίνονται paranormal 100 κιλά για έναν μέσου ύψους, γύρω στα 1.75 ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.