Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

[ATTACH]60885[/ATTACH] είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έχω τρέξει και πραγματικά έλιωσα. Μένουν 8 μήνες μέχρι το μαραθώνιο οπότε ίσως έχουμε ελπίδες

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετα απο προετοιμασια 3 μηνων για να τρεξω στα 5 χλμ πηγαινα καπως ετσι (σημειωση το max speed οφειλεται στο αρχικο κολλημα του δεκτη gps). Μπορουσα να κανω 10χλμ (συνολικο χρονο υπολογιζα γυρω στα 55λεπτα), αλλα ο επιστατης εκλεισε τους προβολεις και το σταματησα.

Παντως, εχεις αρκετο καιρο μπροστα σου για προετοιμασια. Και εγω το σκεφτομαι για 10χλμ και σταδιακα να ανεβαζω αποστασεις.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]60885[/ATTACH] είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έχω τρέξει και πραγματικά έλιωσα. Μένουν 8 μήνες μέχρι το μαραθώνιο οπότε ίσως έχουμε ελπίδες

Ο διάδρομος δυστυχώς για προετοιμασία δε θα σε βοηθήσει, εφόσον είσαι αρχάριος.

Χίλιες φορές να προτιμήσεις κάποιο στάδιο ή διαδρομή. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο,

στον διάδρομο χοροπηδάς στην ουσία, στο τρέξιμο κουβαλάς το βάρος σου!

Δεν θέλω να σε γειώσω αλλα είναι κριμα να τρέφεις "αυταπάτες".

Πρέπει να τρέξεις σε στάδιο ή κάτι παρόμοιο, να κάνεις tempo run, διαλειμματικές, 400αρια, 1000αρια κλπ κλπ

Κυριώς τους πρώτους μήνες να κοιτάξεις να βελτιώσεις την μυϊκή αντοχή σου!

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
Link to comment
Share on other sites

CrossFit forum…

Τραυματισμοί VS επιτυχίες

1010085_10152232938631530_1348014432_n.jpg

Θα το ονόμαζα "γενική άγνοια". O οποιοσδήποτε τρόπος εκγύμνασης είναι επικίνδυνος όταν οι προπονητές δεν είναι σωστά καταρτισμένοι και οι προπονούμενοι δεν γνωρίζουν πως τα σώματα που βλέπουν στα περιοδικά δεν έχουν χτιστεί σε μία νύκτα αλλά με κόπο και ιδρώτα (και με αρκετά βοηθήματα διατροφής).

Link to comment
Share on other sites

Θα το ονόμαζα "γενική άγνοια". O οποιοσδήποτε τρόπος εκγύμνασης είναι επικίνδυνος όταν οι προπονητές δεν είναι σωστά καταρτισμένοι και οι προπονούμενοι δεν γνωρίζουν πως τα σώματα που βλέπουν στα περιοδικά δεν έχουν χτιστεί σε μία νύκτα αλλά με κόπο και ιδρώτα (και με αρκετά βοηθήματα διατροφής).

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο η άγνοια όσο ο παράγων χρόνος.

Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες: "Όποιος βιάζετε σκοντάφτει"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο η άγνοια όσο ο παράγων χρόνος.

Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες: "Όποιος βιάζετε σκοντάφτει"

Αυτό! Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνει καινούριος αγύμναστος να κάνει crossfit και τον βάζουν να κάνει snaches ή clean and jerks. Που να τα κάνει χωρίς σωστή ισορροπία και γερό κορμό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό! Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνει καινούριος αγύμναστος να κάνει crossfit και τον βάζουν να κάνει snaches ή clean and jerks. Που να τα κάνει χωρίς σωστή ισορροπία και γερό κορμό.

Και παλι παμε πισω στο θεμα προπονητή. Ο σωστός δεν θα αφησει αρχαριο να πιασει ουτε 8αρα μπαρα, μέχρι να ειναι σίγουρος οτι η τεχνική του είναι αν οχι 100% σωστη, πολυ κοντά σε αυτήν.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και παλι παμε πισω στο θεμα προπονητή. Ο σωστός δεν θα αφησει αρχαριο να πιασει ουτε 8αρα μπαρα, μέχρι να ειναι σίγουρος οτι η τεχνική του είναι αν οχι 100% σωστη, πολυ κοντά σε αυτήν.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

true story!

Ενιωθα σαν γκόμενα στο γυμναστήριο γιατι τους 2 πρώτους μήνες έκανα με πλαστική μπάρα αχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αθλήματα έχουν ένα ζητούμενο σε ότι αφορά τις επιδόσεις ενώ το CrossFit δυο. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες τραυματισμού.

Κορυφαίοι αρσιβαρίστες στον κόσμο αποτυγχάνουν ακόμα και τρεις φορές σε ένα βάρος που έχουν σηκώσει επανειλημμένα. Προσθέστε τώρα και το χρόνο στην επίδοση...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζητουμενο έχει κ το crossfit, αναλογα το τι ζητηται. Παντα στους αγώνες ολοι εχουν τα ιδια βάρη.

Και οι κορυφαίοι αρσιβαριστες, ξεκινανε απο τα 13 τους με ξύλινες στεκες κ με μαξ κιλα τα 20,μεχρι να μάθουν σωστη τεχνική. (λογια Χρηστου Ιακώβου). Μην ειστε χεητερς χωρις να εχετε παει σε μερικες προπονήσεις. Μπορεί να εχει γινει λιγο μοδα τωρα τελευταία, αλλα για κάποιον που δεν πάει για πρωτιες σε αγωνες, είναι ενας πολύ καλός τρόπος γυμναστικής.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαινε για σένα συγκεκριμένα Γιαγκο. Προς Θεού ( [MENTION=9387]victor[/MENTION]) :D

Οπως καθε αθλημα εχει τους στοχους ετσι κ το crossfit να δειξει ποιος/α αθλητης εχει την καλύτερη επιδοση, ειτε σε θεμα χρονου (με ιδια κιλα σε ολους, το τονιζω).

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του οποιουδήποτε τρόπου άσκησης. Τρέξιμο, βάρη, ενόργανη, TaeKwonDo, Crossfit, μπάσκετ κ.α. Επειδή έχω παιδιά, η λογική μου είναι πως δεν με νοιάζει να γίνουν υπεραθλητές ή Ολυμπιονίκες. Την κάθε φορά όμως που θα προτιμήσουν να πάνε για μπάσκετ πχ. από το να την αράξουν σε μια καφετέρια θα την θεωρήσω κέρδος.

Σε όλα τα αθλήματα, η λανθασμένη εκτέλεση θα οδηγήσει σε τραυματισμό. Πόσοι πχ (κι εμού μέσα) δεν έχουν πάθει τενοντίτιδα από τα βάρη? Τραυματισμός στο στροφικό πέταλο (=τενοντίτιδα υπερακανθίου), νόσος των τενιστών (=επικονδυλίτιδα αγκώνα), ρήξη χιαστών κλπ. είναι σύνηθες κουσούρια που αφήνει πίσω της η λάθος νοοτροπία σε οποιοδήποτε άθλημα. Τόσο των προπονητών όσο και των αθλούμενων.

Μπες σ΄ένα γυμναστήριο και ρώτα τι είναι ταχυδύναμη, τι είναι αντοχή στην δύναμη, μέγιστη δύναμη? Σιγά μην ξέρει κανείς να σου πει. Όποιο άθλημα λοιπόν κι αν κάνεις, θα τραυματιστείς. Οι πιο παλιοί θα θυμούνται την έκρηξη στο bodybuilding και τα διάσημα Golden Gym. Όλοι έτρεχαν να γίνουν Arnie και Franco Columbu και μετά ανακάλυπταν πως δεν είναι κάτι απλό. Πως πρέπει να μάθεις τεχνική για να σηκώσεις βάρη. Πως θέλει την πρωτεϊνη του (να μην μιλήσω γι άλλα) για να γεμίσει το μπράτσο. Κάτι τέτοιο είναι το Crossfit. Αν κάποιος νομίζει πως θα γίνει φέτες έτσι απλά και γρήγορα, θα απογοητευθεί και θα τραυματιστεί.

Οπότε γυρνάμε πίσω στο θέμα της επιμόρφωσης. Ο αδαής αθλούμενος πηγαίνει στο Χψ γυμναστήριο για να γίνει φέτες σε χρόνο dt. Είναι σαν το αρνί στο σφαγείο. Ο προπονητής όμως είναι ο δάσκαλος, ο υπεύθυνος να καθοδηγήσει. Όσο μεγαλύτερη η άγνοια του αθλούμενου, τόσο αυξάνει η ευθύνη του γυμναστή απέναντί του. Αν ζούμε μόνο για να στηρίζουμε την αθλητική βιομηχανία ως μια μηχανή γρήγορου κέρδους, θα έχουμε και αμέτρητα θύματα τραυματισμών. Οι γυμναστές θα πρέπει να γίνουν και παιδοτρίφτες (αρχαίος όρος) και να προσδοκούν στην ποιότητα της προπόνησης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.