Jump to content



National's LM4562MA Op-amp


nickstamat

Recommended Posts

Έχω φάει τον κόσμο, έχω ρωτήσει και σε άλλα forums, αλλά δεν βρήκα πουθενά εδώ το συγκεκριμένο θαυματουργό ημιαγωγό (http://www.national.com/pf/LM/LM4562.html)

Στο site της National, βρήκα δύο αντιπροσωπείες που είναι στην Ελλάδα: την Arrow και την EBV Elektronik. Στην πρώτη μου τα μασάγανε, δεν ξέρανε τι είναι, μου έλεγαν ότι φέρνουν μόνο συγκεκριμένα προϊόντα της National και άλλα τέτοια. Η δεύτερη μου έδωσε τηλέφωνο ενός ηλεκτρονικάδικου στον Ταύρο, με το οποίο συνεργάζεται, όπου ρώτησα και είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν. Καμία απάντηση, όμως, για περίπου 2 εβδομάδες (μάλλον με γράψανε... σου λέει, γιατί να ασχοληθώ με τόσο μικρές ποσότητες?)...

Θέλω γύρω στα 5-6 κομμάτια μόνο... Επίσης, παραγγελίες από εξωτερικό απορρίπτονται γιατί είμαι ανήλικος και δεν παίζει πιστωτική...

Ακόμη και δωρεάν samples αν ζητήσω από την National, θέλουν πληρωμή για shipping και πάλι με πιστωτική...

Καμιά ιδέα ρε παίδες? :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

1. Περιμένεις να ενηλικιωθείς :hehe:

2. Ξαναπάρε τηλέφωνο, γιατί μην το θυμούνται...

1. Ναι δε λέω... Είναι καλή λύση, αλλά γιατί να περιμένω ένα χρόνο για πέντε goddamn op-amps που δεν είμαστε άξιοι να εισάγουμε?

2. Αυτό θα το αφήσω ως τελευταία λύση... Αν δεν ειπωθεί εδώ κάτι καλύτερο, θα τους ξαναπάρω να δούμε τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Για την X-Fi τα θέλω... Έχει αναφερθεί κάπου το mod που μπορεί να γίνει στα τελικά στάδια της κάρτας...

Αρχική απάντηση από spc

Γιατί κάτι ετοιμάζεται γενικά για παραγγελια op amps

Λεπτομέρειες? MSN αν δεν θες εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από A-T

Πες τους γονεις σου να την αγορασουν με την πιστωτικη τους και πληρωσε τους τα εξοδα!

LoL, θα έρθεις εσύ να ψήσεις τον πατέρα μου ότι οι αγορές μέσω ίντερνετ είναι ασφαλείς και ότι η σελίδα έχει και SSL-128bit και μπλα μπλα μπλα? Εγώ προσπάθησα πάντως... ;)

Link to comment
Share on other sites

prepaid cards? Attica GiftCard Visa κλπ? Για αυτές δε χρειάζεται (νομίζω) καν να είσαι ενήλιξ. Πας στην τράπεζα με ένα ποσό και τους ζητάς να βγάλεις την κάρτα στο όνομά σου

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, επίσης, η αγορά από εξωτερικό έχει κι άλλο ένα πρόβλημα: τον εκτελωνισμό εδώ. Δεν ξέρω καν τι ισχύει, αλλά γνωστοί έχουνε πληρώσει και 160 Ευρώ για εκτελωνισμό κάποιων samples που παρήγγειλαν online... Αν δεν υπήρχε αυτό το σκοτεινό σημείο, θα το σκεφτόμουν καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω, αλλά ξέρω ότι οι εταιρείες δίνουνε συνήθως μέχρι 5-6 τεμάχια από το κάθε είδος για samples, ανάλογα και με το προϊόν...

Όμως, ας το αφήσουμε τώρα αυτό, μιας και η αγορά από εξωτερικό είναι η έσχατη λύση. Ψάχνω για κάπου εδώ τώρα και οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 15:35]

LoL, θα έρθεις εσύ να ψήσεις τον πατέρα μου ότι οι αγορές μέσω ίντερνετ είναι ασφαλείς και ότι η σελίδα έχει και SSL-128bit και μπλα μπλα μπλα? Εγώ προσπάθησα πάντως... ;)

Στην μάνα σου το'πες;;;

(χωρίς παρεξήγηση):p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Πληρωμή για shipping σε samples; Λίγο κουλό μου φαίνεται!!! Τελοσπάντων όταν πάω σπίτι θα ρίξω μια ματιά. Κάτι θα κάνουμε... :)

Thanks μαν! Κάνε ό,τι μπορείς! :)

Αρχική απάντηση από apostglen46

Αν τα παρεις απο Ευρωπη δεν εχει Τελωνειο.........

Εχω αγορασει ολοκληρη οθόνη...........

Αυτά όμως έρχονται από Αμερική (νομίζω)...

Αρχική απάντηση από sstav

Στην μάνα σου το'πες;;;

(χωρίς παρεξήγηση):p

LooooL! :p

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος ειναι απευθειας αγορα απο τη national. Προσοχη να ειναι τα τσιπακια soic για να ταιριαζουν σωστα. Αν δεν θες απευθειας απο τη national, ψαξε σε μαγαζια που ασχολουνται με diy ηχο. Και να μην εχουν θα σου βρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιληφθεί ακριβώς τη διαφορά του LME4986 από το LM4562... Λένε ότι είναι λίγο ανώτερο. Στο site η μόνη διαφορά που παρατήρησα είναι το Power Supply Voltage Range, που για το 4562 είναι ±2.5V to ±17V και για το 4986 ±2.5V to ±22V... Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να επηρεάζει αυτό...

Για το AD8599, έχω δει καλά λογάκια, αλλά λένε ότι πραγματικά το LM4562 είναι κορυφαίο opamp...

Link to comment
Share on other sites

ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα, τι αρεσει ακουστικα στον καθενα. Οπως παρατηρησες το supply range ειναι η ταση που πρεπει να τροφοδοτηται για να λειτουργει. Επειδη τα chip της national ειναι καλα και εχουν μεγαλο range παιζουν παντου και γι' αυτο ειναι τοσο διαδεδομενα.

Στην ουσια ολα αυτα ειναι καλα, απλα ακουγονται διαφορετικα μεταξυ τους. Αυτο ειναι αναμενομενο, χρωματιζουν οπως ολοι οι ενισχυτες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.