Jump to content



Βοήθεια για overclocking!


pusher

Recommended Posts

Η μητρική μου είναι η P5AD2-E Premium και ο επεξεργαστής μου ο Intel Pentium 4 630 στα 3,00 GHz. H CPU ψύχεται με τη stock ψύκτρα, ενώ υπάρχει και ένας 12cm - 60 CFM ανεμιστήρας στο κουτί.

Μπαίνοντας στο Bios και επιλέγοντας manual overclocking εμφανίζoνται οι παρακάτω ρυθμίσεις:

manualocyj0.jpg

Θα ήθελα να μου πείτε τι να βάλω στην καθεμία ώστε να πετύχω ένα αξιοπρεπές overclocking. Δε ζητάω φυσικά το καλύτερο δυνατό (μιας και είναι αδύνατον χωρίς testάρισμα), αλλά την επιλογή ασφαλών τιμών που θα μου δώσουν ένα αξιοπρεπές και ΑΚΙΝΔΥΝΟ overcloking.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 10:14]

’ρχισε το διάβασμα από εδώ

Το έχω κάνει ήδη. Δεν εξηγεί όμως όλες τις επιλογές! Εξάλλου θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη και μερικών έμπειρων overclockers! ;)

Link to comment
Share on other sites

..... από pusher [Σήμερα, στις 00:49]

...... Δε ζητάω φυσικά το καλύτερο δυνατό (μιας και είναι αδύνατον χωρίς testάρισμα), αλλά την επιλογή ασφαλών τιμών που θα μου δώσουν ένα αξιοπρεπές και ΑΚΙΝΔΥΝΟ overcloking.

Γεια χαρα pusher !

ΑΚΙΝΔΥΝΟ overcloking δεν υπάρχει. Πάντα ενέχει ρίσκο.

Τέλος πάντων πρέπει να πεις ακριβώς και τι μνήμες έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να δοκιμάσεις :

Πολλαπλασιαστής 15 (για 15 x 230 = 3450 MHz)

CPU freq : 230

DRAM freq : 575

Performance Mode : Standard

PCI Express freq : 100

PCI Clock Synch : 33

Speed Spectrum : disabled

Memory Voltage : 2.10V @ (5-5-5-15)

Chipset Core Voltage : auto

CPU Vcore Voltage : 1.40

FSB Termination Voltage : Auto (αν με auto δεν είναι σταθερό τότε 1.20V ή 1.30V)

Επίσης όλες οι Power Save ρυθμίσεις του bios που δεν εμφανίζονται στην εικόνα που ανέβασες νάναι disabled.

Αν έχει μεγάλο πρόβλημα σταθερότητας άλλαξε τα :

DRAM freq : 460

Memory Voltage : 1.80V @ (4-3-3-8)

Ρίξε και μια καλή ματιά στης Intel το Datasheet (pdf) για τον επεξεργαστή σου, να δεις τα όριά του σε τάση, θερμοκρασία κλπ.

Καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 15:33]

Βασικα crucial 800αρες θα ήταν ποιο καλύτερα ...μιας και μπορεις να τις πας στα ~1000mhz

Παίρνει 800άρες αυτή η μητρική; Για κοίτα τις προδιαγραφές της και πες μου. Link στο πρώτο post!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 12:59]

To performance mode τι είναι ακριβώς;

Ένα από τα πράγματα που κάνει, είναι να μεταβάλλει τους εσωτερικούς χρονισμούς του chipset.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 16:11]

Ένα από τα πράγματα που κάνει, είναι να μεταβάλλει τους εσωτερικούς χρονισμούς του chipset.

Ποια ρύθμιση του overclocking μπορεί να πειράξει τους σκληρούς;

Όσο για το οverclocking είπα να πάω από την αρχή σε λίγο υψηλότερες τιμές:

cpuqr7.jpg

spdvp0.jpg

Το σύστημα φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά με αυτές αλλά για ρίξτε μια ματιά κι εσείς... και πείτε μου τη γνώμη σας!

τάση για τη RAM έχω επιλέξει 1.9, αλλά δε ξέρω για ποιο λόγο, δείχνει 1.8.

edit: Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω τις μνήμες να δουλέψουν σε 1:1. Κερδίζω κάτι έτσι όπως τις έχω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Μια χαρά είναι τα πράγματα :T:

Μην ξεχνάς αυτό που ο ίδιος έγραψες στο πρώτο σου post σε αυτό το thread.

Για τους δίσκους να προσέχεις τα "PCI Express freq" και "PCI Clock Synch".

Το πρώτο το έβαλα στο 100 και το δεύτερο στο 33,33. Αυτές είναι οι default τιμές για τις PCI αρτηρίες;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζει θερμοκρασιες παντως αυτο το CPU. . Με 630 και μια scythe ninja δεν μπορεσα να πιασω τα 4ghz. . Και δεν εφταιγε τπτ αλλο παρα οι θερμοκρασιες του CPU που περνουσαν τους 70 και βαλε. . Αλλα στα 3.8ghz πηγαινε ανετα με πολυ λιγο ρευμα και σταθεροτατα. .

Δεν ειναι και ασχημο απο 3 στα 3.8 . ! Εχει διαφορα!!!

Παντως αν θες τρελλα κλοκια παρε 631. . :D Παει οπου θες!

Αλλα απο την αλλη ειναι αδυναμα πια αυτα τα single core. .

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κάποιους πειραματισμούς - ακόμη - έφτασα εδώ (με stock ψύκτρα για τη CPU και ένα 12 στο κουτί):

cpuuj0.jpg

ramsk3.jpg

Δε ξέρω αν έχω κάνει καλά που έχω το διαιρέτη στο 1:1 κι έτσι λειτουργώ τη μνήμη παρακάτω από την κανονική συχνότητα λειτουργίας της.

Και τώρα μερικές ερωτήσεις:

1. Πότε πρέπει να ρυθμίζουμε χειροκίνητα το Chipset Core Voltage και πως αποφασίζουμε σε ποια τιμή θα το θέσουμε;

2. Η ίδια ερώτηση με την 1 αλλά αυτή τη φορά για το FSB Termination Voltage.

3. Περιμένω τις γνώμες σας εδώ:

!!!!! Διαδικασία υπερχρονισμού μνήμης

Κυρίως των xTreme overclockers!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις απορίες του προηγούμενου μηνύματός μου προστέθηκε και άλλη μία. Ανέβασα λίγο ακόμη το FSB (στα 250 από 246) αλλά έπεσε ο πολλαπλασιαστής από 15x στα 14x. Τι το προκάλεσε αυτό; Τι πρέπει να κάνω; Περιμένω τη βοήθειά σας και σε αυτή την ερώτηση και στις ερωτήσεις του προηγούμενου μηνύματος! Ευχαριστώ!

ΥΓ. Μήπως για τον πολλαπλασιαστή φταίει η Intel SpeedStep Technology;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.