Jump to content



Επείγον: Ρακόρ AG1/4 για υδρόψυξη - Πού?


mariosalice

Recommended Posts

Πού μπορώ να βρω στην Αθήνα ρακόρ AG 1/4 σε μισή ίντσα με κούμπωμα ασφαλείας?

Πρόκειται για τα ρακόρ που ξεβιδώνουμε ένα δακτυλίδι, το περνάμε στο λάστιχο, κουμπώνουμε το λάστιχο στο ρακόρ και στη συνέχεια βιδώνουμε το δακτυλίδι πάνω στο ρακόρ και σφίγγει το λάστιχο.

Το σπείρωμα του ρακόρ είναι AG 1/4" ενώ στην άλλη άκρη του μπορούμε να κουμπώσουμε λάστιχα από 8 μέχρι 11χιλιοστά εσωτερική διάμετρο.

http://www.alphacool.de/product_info.php/info/p1107_ANS-Schraubanschluss-AG-1-4--auf-11-8mm.html

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο με τα ρακόρ που με ενδιαφέρουν.

Θα χρειαστώ διάφορες διαμέτρους σπειρώματος.

Θα προτιμούσα να είναι πλαστικά για να μην υπάρχουν διαφορετικά μέταλλα στο κύκλωμα.

Θα πάω στη Σ. Πάτση να δω τι έχει, αλλά αμφιβάλω ότι θα τα βρω έτσι όπως τα θέλω.

post-2226-1416073181,2736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σπύρου Πάτση.....ειδικα στα 2 γωνιακα προς την μερια της Καβαλας εχει τα παντα απο τετοια.

εαν δεν εχεις ροδα για να πας παρε το μετρο μπλε γραμμη και κατεβα σταση Κεραμεικος....σε αφηνει 100μετρα απο την διασταυρωση Σπυρου Πατση και Ιερας Οδου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 08:19]

Βασίλη ευχαριστώ .

Ήξερα για τη Σ. Πάτση, ότι έχει ρακόρ, αλλά δεν πήγα ποτέ και δεν ήξερα αν έχει τα συγκεκριμένα.

’ρα στη διασταυρωση Σπυρου Πατση και Ιερας Οδου :)

Παρακαλω Αντώνη:p

ακριβως εκει που λες....ξεκινα και ανεβαινε με τα ποδια προς την Καβαλας (Λεωφ,Αθηνων) και θα βρεις τα παντα:)

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε τώρα?

Τελικά είναι σε διάφορες διαμέτρους τα σπειρώματα που θέλω να αλλάξω.

Τα έβγαλα και θα τα πάρω μαζί μου.

Πρόκειται για το waterchill της Asetek.

Χάνουν αν λυγίσουν λίγο παραπάνω τα λάστιχα.

Όσο είναι ίσια δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν το διακινδυνεύω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα τα ρακόρ να είναι πλαστικά για να μην υπάρχουν διαφορετικά μέταλλα στο κύκλωμα.

Υπάρχουν πλαστικά ρακόρ ασφαλείας ή τσάμπα θα ψάχνω?

Τι ρακόρ είναι προτιμότερο να βάλω ?

Κατά σειρά προτεραιότητας θα προτιμούσα τα παρακάτω.

Πλαστικά ασφαλείας (όπως στη φωτογραφία).

Μεταλλικά ασφαλείας.

Κοινά πλαστικά ασφαλείας με σφιγκτήρα.

Κοινά μεταλλικά ασφαλείας με σφιγκτήρα.

Ξέρετε τι υπάρχει από αυτά?

Το κακό είναι ότι τα θέλω και σε διάφορες διαμέτρους.

Πίκρα.. :cry:

Χθες κάηκε το τροφοδοτικό, ένα Enermax, στο δεύτερο υπολογιστή μου.

Δεν ξέρω τι άλλο πήρε μαζί του.

Ούτε νομίζω ότι έφταιγε η υδρόψυξη, γιατί το τροφοδοτικό ήταν πάνω από την υδρόψυξη και δεν είδα διαρροή.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στα καλά καθούμενα βραχυκύκλωσε το τροφοδοτικό και μου ρίχνει την ασφάλεια.

Το είχα πίσω από ένα APC UPS που είναι εντάξει και δουλεύει, οπότε δεν παίζει τάση της ΔΕΗ ή διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 05:48]

Πού μπορώ να βρω στην Αθήνα ρακόρ AG 1/4 σε μισή ίντσα με κούμπωμα ασφαλείας?

Πρόκειται για τα ρακόρ που ξεβιδώνουμε ένα δακτυλίδι, το περνάμε στο λάστιχο, κουμπώνουμε το λάστιχο στο ρακόρ και στη συνέχεια βιδώνουμε το δακτυλίδι πάνω στο ρακόρ και σφίγγει το λάστιχο.

Το σπείρωμα του ρακόρ είναι AG 1/4" ενώ στην άλλη άκρη του μπορούμε να κουμπώσουμε λάστιχα από 8 μέχρι 11χιλιοστά εσωτερική διάμετρο.

http://www.alphacool.de/product_info.php/info/p1107_ANS-Schraubanschluss-AG-1-4--auf-11-8mm.html

Πάρε τηλέφωνο. Μάλλον έχει :

Διεύθυνση: Λ. Αθηνών 122 - Πάροδος Τριδήμα 15, Ακαδ. Πλάτωνος, 104 - 42 Αθήνα

Τηλέφωνα: +30-2105154551, +30-2105154457,+30-2105154228

FAX: +30-2105154581, +30-2105154229

....Το είχα πίσω από ένα APC UPS που είναι εντάξει και δουλεύει, οπότε δεν παίζει τάση της ΔΕΗ ή διακοπή.

Μήπως ανάμεσα στο UPS και το τροφοδοτικό, υπήρχε πολύμπριζο ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει πολύμπριζο ανάμεσα στο UPS και στο τροφοδοτικό.

Στο UPS είχα πάνω μόνο τον υπολογιστή και την οθόνη.

Από το τηλέφωνο δύσκολο να μου πουν αν έχουν αυτό που θέλω.

Μάλλον θα πάω κι από εκεί αν δεν βρω στην Πάτση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 10:34]

Μάλλον θα πάω κι από εκεί αν δεν βρω στην Πάτση.

Έχε κατά νου, ότι είναι η ίδια περιοχή (η Σπ. Πάτση είναι στα όρια της Ακαδ. Πλάτωνα). Πας εύκολα με τα πόδια. Η περιοχή είναι γεμάτη απο διάφορα μικρά και μεγαλύτερα μαγαζιά. Πολύ ενδιαφέρον έχουν επίσης τα μαγαζιά με ανταλλακτικά που πουλάνε (μεταχειρισμένους και καινούργιους) ...ανεμιστήρες (βιντιλατέρ) από αυτοκίνητα. Αν έχεις χρόνο να ψάξεις, θα εκπλαγείς από το είδος των ανεμιστήρων, το μέγεθος και την τιμή τους (και με ποδιά !). Μπορείς να λύσεις μια και καλή το πρόβλημα της ψύξης του ψυγείου σου. Αλλά θέλει καλό ψάξιμο και ...παζάρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.