Jump to content



Προβλημα με την συνδεση στο Internet


tenoros

Recommended Posts

Γεια σας..

Εχω ενα προβλημα με την γραμμη dsl..Αν κατεβαζω καποιο torrent με το utorrent οτιδηποτε torrent με οποιαδηποτε ταχητυτα,ταυτοχρονα δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο.Ουτε σελιδα να ανοιξω,ουτε στο Msn να μπω,ουτε update να κανω το antivirus μου..

Ελεγα οτι φταιει το modem που εχω και θα επαιρνα αλλο.Εχω το αρχικο που μου εδωσε η εταιρια του dsl,(Ενα Sagem).Αλλα μετα απο μια συζητηση με εναν φιλο πανω σε αυτο το θεμα σκεφτηκα μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με τα ports..

Ξερει κανενας τι συμβαινει και πως μπορω να το λυσω;

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτό δεν είναι πρόβλημα...είναι κάτι που το έχουν οι περισσότεροι.

Όταν κατεβάζεις απο torrent χρησιμοποιείς όλο το διαθέσιμο bandwith της

γραμμής σου, οπότε δεν μπορούν τα άλλα προγράμματα να πάρουν

πληροφορίες απο το νετ. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να θέσεις ένα ποσοστό

απο την γραμμή σου για να χρησιμοποιεί κάθε πρόγραμμα...

Εγώ το έχω κανόνα... downloading μόνο το βράδυ που κοιμάμαι αλλιώς

.........χαιρετα μας τον πλάτανο. :p

Υ.Γ Και με τον ΠΟΤΕ που μπλέξαμε δεν γίνεται αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε tenore και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και έκανα το εξής: Ανοίγεις το utorrent και πατάς 1) Επιλογές, 2) Ρυθμήσεις. Μετά θα σου βγάλει ένα παράθυρο και στη αριστερή μερια θα πατήσεις εκεί που λέει "Σύνδεση" και μετά στην δεξιά μεριά θα πας κάτω κάτω και εκεί που λέει "Μέγιστο όριο αποστολής" θα το βάλεις 10 και εκεί που λέει "Μέγιστο όριο λήψης θα το βάλεις 0.

Εγώ έτσι έκανα και λύθηκε το πρόβλημα.

Αν πάλι δεις ότι δεν έγινε τίποτα τότε δες μήπως έχεις κανενα ιό ή μήπως έχει κανένα πρόβλημα η εταιρεία απο όπου παίρνεις internet.

Link to comment
Share on other sites

Για να το θεσουμε πιο σωστα, το torrent χρησιμοποιηει πολλα connections.. Εγω πολλες φορες εχω παρατηρησει να κατεβαζω με 50 και 60kb/s (απο τα 82 που πιανω maximum) και να μην μπορω να χρησημοποιησω καθολου τον browser.. Λογικο βεβεα.. για φαντασου να εχεις 30 και 40 connections παραλληλα, να δεις πως θα γονατισει η συνδεση..

Καλο θα ειναι, αν δεν σκοπευεις να seedαρεις, να κανεις limit το upload σε 0 (αν δεν σε αφηνει τοτε 4) και το download σε οσο θελεις.. Αλλα αμα πιανεις πολλα connections δεν εχει ιδιετερη σημασια στο ποσο θα το κανεις limit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Πως γίνεται να διαφωνείς με εμένα και να συμφωνείς με το Ροκυ που είχε όμως το

ίδιο πρόβλημα με εμένα? :blink::confused:

Συμφωνώ με τον τρόπο με τον οποίο έλυσε το πρόβλημα ο ROCKY.Το ίδιο είχα κάνει και εγώ και έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.