Jump to content


Samsung 215TW ή LG L245WP-BN ???


kle500

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, βρίσκομαι στο δίλημμα, ποια από τα παρακάτω 2 monitor να διαλέξω.

Samsung 215TW

LG L245WP-BN

Η χρήση θα είναι αυστηρά για Dvd Authoring, Video editing και photoshop.

Όπως καταλάβατε τα παιχνίδια είναι εκτός εντελώς.

Την Samsung την δοκίμασα στον χώρο μου και μπορώ να πω, πως μου άρεσε αρκετά.

Η σύγκριση που κάνω, είναι με 3 CRT Mitsubishi (2, 19" + 1, 21") και 1 Eizo (Τ57s).

Το Samsung μπορώ να πω πως ήταν αρκετά καλό σε σχέση με τα crt, αν και έπρεπε να κατεβάσω την φωτεινότητα στο 25 και το contrast στο 75 για να είμαι κάπως καλά χρωματικά.

Απλά δεν έχω δει ποτέ μου MVA panel, και πραγματικά αν είναι σχεδόν κοντά στο Samsung 215tw τότε το μέγεθος του LG με ενδιαφέρει.

Διότι, από παλέτες δόξα το θεό και η χρήση 2ου monitor είναι κάτι standard για εμένα εδώ και πολλά χρόνια.

Τι λέτε παιδιά, αξίζει το LG σε σχέση με το Samsung.

Τα S-PVA και MVA πάνελ έχουν σχεδόν την ίδια ποιότητα?

Και αν ναι, προκύπτει το εξής ερώτημα που με ταλανίζει εδώ και μέρες:

Γιατί το 244T της Samsung κάνει σχεδόν 1000ευρώ? ενώ το LG 620 ?

Σας ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την Samsung 215TW και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την οθονη αν και θα ηθελα μεγαλυτερη επιφανεια απο 21''. Παντως θα σε συμβουλευα να πας να δεις και την LG απο κοντα γιατι μονο τα ματια σου θα σου πουν την αληθεια για την ποιοτητα εικονας σε σχεση με τις αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορέσω να την δω κάπου.

Έχετε υπόψιν σας κάποιο μέρος να την έχει;

Το θέμα είναι ότι επειδή έχω πιστωτικό υπόλοιπο στο Πλαίσιο, ρώτησα αν υπάρχει και μου είπαν πως υπάρχει ένα (1) κομάτι.

Δεν υπάρχει στον κατάλογο και πολύ φοβάμαι μήπως είναι κάποιο Demo κομάτι ή κάποια επιστροφή.

Το μοντέλο που μου δίνει το Πλαίσιο (είδα στο database του πως) είναι το 245WP και οχι το WMP (το οποίο θα με ενδιέφερε περισσότερο), εκτός και αν έχουν κάνει λάθος, καθώς νομίζω πως έδιναν το μοντέλο με τα ηχεία (WMP).

Το πλαίσιο μου την δίνει 619 ευρώ, αλλά την έχω βρεί και 567 ευρώ (245WMP).

Τι λέτε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kle500

Το θέμα είναι να μπορέσω να την δω κάπου.

Έχετε υπόψιν σας κάποιο μέρος να την έχει;

Το θέμα είναι ότι επειδή έχω πιστωτικό υπόλοιπο στο Πλαίσιο, ρώτησα αν υπάρχει και μου είπαν πως υπάρχει ένα (1) κομάτι.

Δεν υπάρχει στον κατάλογο και πολύ φοβάμαι μήπως είναι κάποιο Demo κομάτι ή κάποια επιστροφή.

Το μοντέλο που μου δίνει το Πλαίσιο (είδα στο database του πως) είναι το 245WP και οχι το WMP (το οποίο θα με ενδιέφερε περισσότερο), εκτός και αν έχουν κάνει λάθος, καθώς νομίζω πως έδιναν το μοντέλο με τα ηχεία (WMP).

Το πλαίσιο μου την δίνει 619 ευρώ, αλλά την έχω βρεί και 567 ευρώ (245WMP).

Τι λέτε παιδιά?

Στο Πλαίσιο ρώτησες αν θα ξαναφέρουν??

Προσωπικά δε θα έπαιρνα το τελευταίο μοντέλο πάντως..

Επίσης φρόντισε να ζητήσεις να την τσεκάρεις πρώτα για καμμένα πίξελ..Αν και στο μαγαζί με 567ε δε νομίζω πως θα σου κάνουν τη χάρη..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα ρωτήσω στο Πλαίσιο πότε θα φέρουν καινούργιες, για να πάρω το 245WMP (με τα ηχεία), αλλά επιπλεόν, μήπως και έρθει με καλύτερη τιμή από την τιμή που μου δίνουν τώρα.

Το πρόβλημα όπως προείπα είναι ότι έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο γύρω στα 500 ευρά, οπότε μου είναι δύσκολο να πάω αλλού να την πάρω.

Αλλά θα δείξει.

Σας ευχαιρστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kle500

Πρώτα από όλα θα ρωτήσω στο Πλαίσιο πότε θα φέρουν καινούργιες, για να πάρω το 245WMP (με τα ηχεία), αλλά επιπλεόν, μήπως και έρθει με καλύτερη τιμή από την τιμή που μου δίνουν τώρα.

Ακριβώς αυτό...;)

Btw αν μάθεις,ρίξε ένα ποστ,γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη...:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Πλαίσιο απάντησε πως δεν πρόκειται να φέρουν ξανά το μοντέλο αυτό, διότι όπως είπε ο πωληλής έχει καταργηθεί και θα βγεί αντικαταστάτης.

Μου φαίνεται αρκετά περίεργο καθώς δεν έχω διαβάσει κάπου για κάτι τέτοιο.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με ενημερώσει.

’ρα, ή παίρνω το κομάτι που υπάρχει στην αποθήκη τους (δεν θα το προτιμούσα), ή βρίσκω κάποιον φίλο που θέλει να αγοράσει κάτι από πλαίσιο και να του έδινα το πιστωτικό υπόλοιπό μου (490 ευρώ).

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kle500

Λοιπόν το Πλαίσιο απάντησε πως δεν πρόκειται να φέρουν ξανά το μοντέλο αυτό, διότι όπως είπε ο πωληλής έχει καταργηθεί και θα βγεί αντικαταστάτης.

Μου φαίνεται αρκετά περίεργο καθώς δεν έχω διαβάσει κάπου για κάτι τέτοιο.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με ενημερώσει.

’ρα, ή παίρνω το κομάτι που υπάρχει στην αποθήκη τους (δεν θα το προτιμούσα), ή βρίσκω κάποιον φίλο που θέλει να αγοράσει κάτι από πλαίσιο και να του έδινα το πιστωτικό υπόλοιπό μου (490 ευρώ).

Φιλικά.

Oύτε εγώ έχω ακούσει κάτι για αντικατάσταση με νεότερο μοντέλο,κι άλλωστε το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ακόμα στο site της εταιρίας..

Πάντως κι εγώ θα σου συνιστούσα καλύτερα να δώσεις το πιστωτικό και αν βιάζεσαι πολύ να την αγοράσεις από άλλο κατάστημα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX [Σήμερα, στις 15:45]

Oύτε εγώ έχω ακούσει κάτι για αντικατάσταση με νεότερο μοντέλο,κι άλλωστε το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ακόμα στο site της εταιρίας..

Στο αμερικάνικο site...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήρα το πιστωτικό πίσω, καθώς δεν υπήρχε η δυνατότητα παραγγελίας του multimedia μοντέλου.

Τα παιδιά στο Πλαίσιο ήταν εξυπηρετικότατα.

Εδώ όμως θέλω την γνώμη σας.

Υπάρχει στο E-shop με 565 ευρώ ετοιμοπαράδοτο.

Η Εγγύηση είναι παντού η ίδια?

Με το E-shop δεν έχω προβλήματα και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Για πείτε γνώμες διότι ετοιμάζομαι να πάω να το τσιμπίσω.

Φιλικά.

Υ.Γ.

Ξέχασα να αναφέρω πως το κομάτι που είχαν τελικά, ήταν σφραγισμένο, απλά έλεγε επάνω L245WP, και δεν νομίζω να είχε ηχεία μέσα (μπορεί και να κάνω λάθος), καθώς δεν ξέρω αν το μοντέλο με τα ηχεία έχει άλλο κωδικό στο κουτί ή τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kle500

Παιδιά, πήρα το πιστωτικό πίσω, καθώς δεν υπήρχε η δυνατότητα παραγγελίας του multimedia μοντέλου.

Τα παιδιά στο Πλαίσιο ήταν εξυπηρετικότατα.

Εδώ όμως θέλω την γνώμη σας.

Υπάρχει στο E-shop με 565 ευρώ ετοιμοπαράδοτο.

Η Εγγύηση είναι παντού η ίδια?

Με το E-shop δεν έχω προβλήματα και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Για πείτε γνώμες διότι ετοιμάζομαι να πάω να το τσιμπίσω.

Φιλικά.

Υ.Γ.

Ξέχασα να αναφέρω πως το κομάτι που είχαν τελικά, ήταν σφραγισμένο, απλά έλεγε επάνω L245WP, και δεν νομίζω να είχε ηχεία μέσα (μπορεί και να κάνω λάθος), καθώς δεν ξέρω αν το μοντέλο με τα ηχεία έχει άλλο κωδικό στο κουτί ή τον ίδιο.

Nαι η εγγύηση παντού είναι από την αντιπροσωπεία και είναι 3 χρόνια.

Το WP δεν έχει ηχεία.Ηχεία έχει το WMP.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αύριο το απόγευμα θα έχω στα χέρια μου το εν λόγω LG.

Αυτό που με ανησυχεί, είναι καθαρά η ποιότητα του panel χρωματικά, στα μαύρα και τα λευκά.

Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί το εν λόγω μόνιτορ σε γραφιστικό περιβάλον?

Διότι κακά τα ψέματα, είναι από τα πιο φθηνά 24" και αυτό με προβληματίζει κάπως, καθώς θα έπρεπε να ακουμπήσω τουλάχιστον 1000 ευρώ για κάποιο άλλο μόνιτορ, π.χ. Samsung 244T (και σύντομα 245Τ), EIZO 2411, 2431.

Εμ, είναι να μην προβληματίζομαι?

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν το ηξερα αλλα και παλι την ιδια αναλυση εχει η 27αρα με την 24αρα. Παντως ψαξε αν την σηκωνει η καρτα γραφικων σου την αναλυση 1920χ1200 που εχουν οι 24αρες. Ευχομε ολα να πανε καλα και να κανεις σωστα την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κοίταγα και την Dell 2407, αλλά εκτός του ότι είναι ακριβότερη, δεν διάβασα και ιδιαίτερες διαφορές στα 2 αυτά μόνιτορ.

Υπ' όψιν αναφέρομαι στα 24άρια.

Αν τώρα θεωρείτε πως το Dell είναι ανώτερο, παρακαλώ πείτε μου.

Το Dell απ' όσο διάβασα έχει panel S-PVA ενώ το LG έχει P-MVA, όπου άκουσα πως είναι παραπλήσιες οι δυνατότητες των 2 τεχνολογιών.

’ρα αξίζει 300 ευρώ παραπάνω το Dell ?

Φιλικά

Υ.Γ. Πήγα να το πάρω το LG σε ένα E-shop και μόλις πριν 5 λεπτά από την στιγμή που πήγα, είχαν δώσει το τελευταίο κομάτι. !!!!!!!!!!!!!!!!!

Λέτε να σημαίνει κάτι αυτό LOL :]

Y.Γ. 2 Έχω μια 7600GS στο μηχάνημα που θα συνδεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.