Jump to content



Αρχαριος θελει να διωξει τον θορυβο


minus

Recommended Posts

Εχω ενα παλιο pc, το οποιο το εχω πλεον για κατεβαστηρι.

Μηχανακι του 2002. Κανει καλα τη δουλεια του.

Αλλα ο θορυβος θορυβος.

Απο τοτε που μπηκε η dsl στη ζωη μου, με αυτο το μηχανακι μπηκε και ο θορυβος.

Επειδη τα τελευταια χρονια ασχολουμε σχεδον μονο με laptops, εχω χασει επισοδεια στο θεμα της αεροψυξης.

Θελω να με βοηθησετε με τις γνωσεις και τις συμβουλες σας, να το κανω αθορυβο.

Πρωτα απο ολα, γινεται?

Εννοω ειναι παλιο σχετικα.

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που προκαλει περισσοτερο θορυβο. Το ανεμιστηρακι της cpu ή το τροφοδοτικο?

Απο οτι ειδα δεν υπαρχει αλλος ανεμιστηρας.

Δεν εχω ιδεα πως να κινηθω.

Επειδη κατα καιρους αλλαζουν οι cpu στην αγορα, υποθετω οτι αλλαζουν και οι διαστασεις τους. Για amd athlon που ειναι αυτος, υπαρχει περιπτωση να βρω ανεμιστηρακι?

Πως να δω τι χρειαζομαι? Υπαρχει καποιο προγραμμα -system utility, να μου πει τι εχει το συστημα μου και τι χρειαζομαι?

Επισης, το τροφοδοτικο? Τι χρειαζομαι, διαστασεις, τι υπαρχει σε αθορυβο?

Βοηθειστε με, μην παρεπεμψετε απλα σε αλλες σελιδες γιατι εχω χαθει.

Δεν θελω να αγορασω κατι που δεν θα μπορει να εγκατασταθει στο pc, και τελικα εκτος απο χαμενα λεφτα να μου μεινει κι ο θορυβος.

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ προσοχή δοκίμασε να σταματήσεις κάποιο από τα 2 ενώ δουλεύουν για να δεις τι φταίει. Δεν υπάρχει περίπτωση για 3 sec να καεί τίποτα. Ότι φταίει το αλλάζεις. Αν και νομίζω και τα 2.

Όσο για τροφοδοτικά αθόρυβα είναι να περισσότερα "καλά" πλέον. Το δικό μου είναι ένα Seasonic 650 80+ και υπάρχει η όχι το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν ξερω ειναι τι ταιριαζει με τι.

Πχ. ολα τα τροφοδοτικα εχουν στανταρντ διαστασεις? Διαλεγω ενα απο eshop και παραγγελνω?

Η΄να παρω χαρακα και να κανω μετρησεις?

Και επισης με το coolerακι της cpu? Τι να παραγγειλω? Διαστασεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ΑΤΧ τροφοδοτικά είναι στάνταρ στις διαστάσεις που βιδώνουν στο κουτί, εκτός από τα κορυφαία που είναι πιό μακριά. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

Για Athlon XP θα δυσκολευτείς να βρείς ψύκτρα, υπάρχει στάνταρ η Sonic Tower της Thermaltake κοντά στο 30ευρο, αλλά μπορείς να την δουλέψεις και passive = 0 db.

Βέβαια πρέπει 1ον η μητρική σου να έχει τρύπες γύρω από το socket για να μπεί και 2ον επειδή είναι λίγο γομάρα να χωράει και στο κουτί (δεν ξέρω τι κουτί έχεις). Αλλιώς Στουρναρότσαρκα και λογικά κάτι θα βρείς εκεί.

Εναλλακτικά παίζει να αλλάξεις το ανεμιστηράκι της ψύκτρας. Τί ψύκτρα φοράει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

ok, απο τροφοδοτικο θα βολευτω λοιπον.

Οταν λες passive τι εννοεις? Με κλειστο ανεμιστηρα? Αν ειναι ετσι μαλλον απιθανο, βγαινει φλογα απο μεσα!

Περιμενε, αλλο το ανεμιστηρακι της cpu, και αλλο η ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι... έχω ένα celleron 1300 για να κατεβάζω με ένα δισκάκο και μια γιουχου κάρτα οθόνης και το ρημάδι κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας της cpu... όσο κάνει αυτός δεν κάνει το κανονικό pc μου με τους 6 12άρηδες.... εκτός ότι ο κακομίρης ο ανεμιστήρας του δουλεύει τέρμα στις 4500στροφές συνέχεια δεν κάνει και τπτ να κατεβάσει θερμοκρασίες... έβαλα να δω για πλάκα το everest και είχε 40oC mobo και 67οC η CPU!!!!!

Λέτε να είναι έτοιμο να κάνει μπαμ?

Link to comment
Share on other sites

minus αν ισχυουν τα 20db που λεει μια χαρα θα εισαι.. Οσο για την ψυκτρα εγω προτεινω να δεις τις διαστασεις του fan της (λογικα 6αρι θα ειναι για ΧΡ που εχεις) και παρε ενα καινουργιο αθορυβο (πχ silenX)..

Βlue Chris εσυ μαλον πας για ψυκτρα.. Αν και αμφιβαλω οτι θα βρεις σε αυτο το socket..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.