Jump to content



Sparkle 8600gt


anthis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 18:48]

Παρολο που οι 169.04 δεν υποστηριζουν overclock απο το Riva tuner 2.05 ανεβασα με ATI tool στα 710 core 1600 μνημες (οπως και πιο παλια δηλαδη, εκει maxάρει η καρτα με stock voltage) και επιασα 6257 marks στο 06. . !!!!!

Πωω πρεπει να κανω volt mod. . Standard θα ξεπερασει τα 7000. .

Βάλε RivaTuner 6 Beta. ;) Με αυτό την ανέβασα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Τελικά την χτύπησα την καρτούλα...προσπαθώ να κατεβάσω το 3dMark για να ποστάρω νουμεράκια, αλλά η Telllas μου κάνει νερά αυτή τη στιγμή οπότε το αφήνω για αύριο...Έχει κανείς σας να προτείνει κάποιο εναλλακτικό cooler + μέρος για την αγορά του; Αφού είναι τόσο overclockable η καρτούλα, ας το ψάξουμε το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πανω μια zalman VF900cu . . Μια χαρα κανει την δουλεια της και μπορεις να την ρυθμίζεις να ειναι αθόρυβη οποτε θες. . :) Τωρα κατι zerotherm και κατι αλλες που εχουν βγει δεν ξερω τι παιζει. . Ειδα και μια νεα zalman vf1000 νομιζω που μου φανηκε καλυτερη. .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο κατάστημα που να μπορώ να βρω την Zalman φίλε μου; Σε τί τιμή παίζει περίπου; Υποθέτω πως θα χρειαστώ και κάποιο thermal paste (πχ Arctic Silver), έτσι;

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977809&product=994308

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806317

Παρε την πρώτη καλύτερα. . Φαίνεται πιο θηριάκι. . !!! :D:cool:

Επίσης στουρνάρη αν πας σε όλα τα καταστήματα τις έχουν . . Και στο multirama extreme εχει πολλες. .

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να κάνω έρανο σε συγγενείς και φίλους για να βρω την 35άρα :Ρ

Καρά offtopic αυτό, αλλά σε έναν C2D E4500 Revision M0, Stepping D, τί μπορώ να ελπίζω από πλευράς OC με το stock cooling;

edit: Και νουμεράκι από το 3DMark06

4674 marks

Core 2 Duo E4500, 2 giga ram ddr2 της GEIL, στην ψωρό-gigabyte G31MX-S2. Καλούτσικα θα έλεγα για τα πάντα σε stock frequencies.

edit 2 :

Με ελαφρύ OC στην CPU (230 fsb) και την κάρτα στα 600/720 (chip/ram), έσπασα τα 5k στο 3dmark. Οι θερμοκρασίες τις κάρτας έφτασαν τους 72 βαθμούς με το stock σύστημα ψύξης. Δεν είναι πολύ, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Για το stock σύστημα ψύξης ειναι οκ . . Αλλα καλο ειναι να το αλλαξεις. . Κοιτα αφου η μητρικη σου εχει native υποστηριξη 1333mhz fsb, λογικα το 333x11 απο πλευρας μητρικής το εχει ανετα. . Το οποιο ειναι λιγο πανω απο 3.6ghz. . Εκει πανω θες και δυνατη ψυξη στον επεξεργαστη. .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis

Για το stock σύστημα ψύξης ειναι οκ . . Αλλα καλο ειναι να το αλλαξεις. . Κοιτα αφου η μητρικη σου εχει native υποστηριξη 1333mhz fsb, λογικα το 333x11 απο πλευρας μητρικής το εχει ανετα. . Το οποιο ειναι λιγο πανω απο 3.6ghz. . Εκει πανω θες και δυνατη ψυξη στον επεξεργαστη. .

[still off topic]

Έχω πρόβλημα με το OC. ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω το FSB πάνω από τα 230 (εκεί είναι σταθερό). Στα 240 bootάρω στα Windows αλλά τρώω freeze με το παραμικρό (πχ. με το που ξεκινάω το Super Pi). Στα 250 δεν bootάρει καν.

Έχω μία μικρή υποψία ότι οι μνήμες είναι λίγο gtp....τέσπα έχω κάνει σχετικό post στο forum περί intel overclocking οπότε αν θες το συζητάμε εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

anthis και λοιποί τα φώτα σας :)

Παίζω με την καρτούλα και δοκιμάζω OC μέσω RivaTuner (με τα τελευταία forceware).

Έχω καταφέρει να την ανεβάσω μέχρι 620/720 (core/mem), αλλά παραπάνω ΔΕΝ πάει. Στα 630, με το που ξεκινάω το 3D Mark και ξεκινάει το 1ο demo, μετά από 40-50 frames crashάρει.

Το θέμα είναι ότι από το OSD του Rivatuner δεν βλέπω να προλαβαίνει η κάρτα να ανεβάσει θερμοκρασίες...στους 52 βαθμούς παραμένει.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαξεις το συστημα ψυξης. . Ασχετως που δεν προλαβαινει να σου δειξει θερμοκρασιες, ανεβαζει, ειναι χαλια το stock συστημα. . Επισης αν πηρες την sparkle εμενα δεν μου ανεβηκαν οι μνημες και πολυ, μεχρι 800 πηγαν. . Οποτε ανεβασε πρωτα πυρηνα και μετα μνημες. . Γενικα αν εχεις τους 169.04 ειναι λιγο ασταθεις. . Ενω επιανα 710 πυρηνα τωρα μονο με 700 παιζει. . Και στο nfs pro street κολλησε σημερα, δεν ξερω γιατι. .

Επισης θελει ramsinks στα τσιπακια της μνημης!! Παρε απο e-shop ή πλαισιο, έχουν. .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μόλις βρεθεί το χρήμα θα πράξω ανάλογα :)

Προς το παρόν (ανάγκες Hellgate London :p) η καρτούλα με καλύπτει μια χαρά.

BTW δοκίμασα να βρω και max frequencies με το AtiTool και πάλι το PC έτρωγε φρίκη στην ίδια συχνότητα.

edit: Τελικά πήρα και το VF900 σήμερα :D θα κάνω την εγκατάσταση το βράδυ και θα μεταφέρω εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Sos anthis!

Έβαλα το VF900, μου έριξε τις θερμοκρασίες 11 βαθμούς περίπου (από τους 52 idle, στους 41).

Αλλά η κάρτα ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να μην "τραβάει".

Πάνω από 600 o πυρήνας ΔΕΝ πάει. Μου πετάει artifacts (ακόμα και στα 610) και κάνει freeze το PC γύρω στα 620-640...

Έχεις καμία ιδέα ή να το εγκαταλήψω το θέμα;

edit: Από την άλλη η RAM φτάνει στο θεό! 800 mhz την έχω και δεν μασάει στο Ati Tool...ούτε ένα artifact.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα 800 εφτασε η μνημη, αλλα ουτε mhz παραπανω. .

Τωρα για τον πυρηνα. . Μην δινεις σημασια αν δειχνει arifacts το ati tool . . Και εμενα μου δειχνει. . Το 3d mark και τα games ομως μια χαρα, ουτε ενα artifact. . Επισης μην ανεβαζεις απο ATI tool!!! Ασε το ati tool κολλαει με αυτη την καρτα και εμενα αυτα μου εκανε. . Ανεβασε με riva tuner ΜΟΝΟ. . Δωσε 800 τις μνημες, οχι παραπανω και βαλε πυρηνα 640 απο tiva tuner. . Λογικα θα σου τρεξει αυτο. . Τσεκαρε με 3d mark επαναλαμβάνω μη χρησιμοποιήσεις ATI TOOL!!!! :jump::)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως στην Twintech, παρατήρησα, πως όσο ανεβάζεις τάση/mhz στον πυρηνα, τόσο πέφτουν οι μνήμες, και αντίστροφα. Δοκιμάστε πρώτα ξεχωριστά, να δείτε που φτάνουν, και μετά έναν βέλτιστο συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.