Jump to content



Custom WC


BlueChris

Recommended Posts

Λοιπόν έχω τελειώσει και το μηχάνημα δουλεύει κανονικά. Μέχρι να τρυπήσω τα πλαϊνά του κουτιού έχω τα 2 ψυγεία το ένα πάνω από το άλλο ενώ όταν τρυπήσω τα πλαϊνά θα μπουν πλάγια τα ψυγεία ένα στο αριστερό πλαϊνό κάτω και ένα στο δεξί πλαϊνό. Εδω σκέφτομαι ή να βάζουν αέρα και τα 2 προς τα μέσα και από πίσω από το κουτί να βγαίνει ο ζεστός αέρας από τους 2 8άρηδες ή να βάζω αέρα από την αριστερή μπάντα να υπάρχει εκεί το 3πλο με τους ανεμιστήρες του να ρουφάνε και μετά το 2πλό να βγάζει έξω από το δεξί πλαϊνό... προσανατολίζομαι στον 2ο τρόπο. Έτσι όπως είμαι που αφαίρεσα το push pull στο 3πλό για να χωρέσει το 2πλό από πάνω έχω ανέβει 10c στη CPU και μάλιστα χωρίς την 8800 που την έχω βγάλει με το block της και είμαι προσωρινά με μια 7950GT.

Όπως είπα και στο thread του p5k και overclock δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά σε overclock αν και μάλλον με κόβει η cpu γιατί είναι ποιο ανεβασμένη η θερμοκρασία της.

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες για να δείτε τον πανικό :D. Επίσημα το κουτί κλείνει κανονικά και δεν φαίνεται και τίποτα απλά έχει φτάσει τα 35κιλά και κάνω άρση βαρών κάθε φορά που κάνω δουλειά πάνω του )(#*#()Π*&$*#@.

τα block της ΕΚ

p5k3blocks2_low.jpg

τα block πλάγια για το φίλο Σκαθαροζούμη να δει το πάχος τους.

p5k3blocks_low.jpg

κοντινή στο mb

p5k3kikloma_low.jpg

όλο το πανηγύρι.

WC-Chris2_low.jpg

το διάγραμμα του μεικτού κυκλώματός μου το οποίο είναι με ένα τανκ.

diagramma_low.jpg

Dont try this at home ... all stands is been held by proffesional stundmens.

Υ.Γ. Είναι οφθαλμοφανές πως έμεινα από σωλήνες και έβαλα κάτι παλιούς του φίλου chillout Που είχαν παλιά κόκκινο uv μέσα... σύντομα θα τους αλλάξω με καινούργιους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

χρησταρα καλοδουλευτο

λιγο πανικος ρε μαστορα

να σου πω , μεσα στην tygon δουλευεις?

οχι τπτ αλλο να παρουμε κανα σωληνα τσαμπα

ρε ποσα μετρα πηρες , αυτοι ειναι πανακριβοι !

12 το μετρο τους πουλανε

αισχος

εγω δεν ξαναπερνω

μια παρατηρηση προσωπικη ειναι οτι εγω ΔΕΝ θα εβαζα τοσο χοντρους σωληνες στα μικρα μπλοκακια

ανετα παιζανε με πιο μικρη σωληνιτσα και διακριτικη

και δεν χρειαζονταν τα 2 ψυγεια

εγω αλλιως τοχω σχεσιασει το δικο μου

μην γεμιζω γραμμες εδω τωρα

ετσι και αλλιως στηθηκε

οτι χρειαστεις εγω εδω ειμαι

τοχεις κανει btx e?

καλη μοντα αλλα γιατι η μητρικη δεν κατεβαινει πιο κατω?ειναι ετσι το κουτι?

ο αερας ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ

θα τον βαζεις μεσα απο πισω στον χωρο που ειναι τα ψυγεια αναμεσα τους

μετα τα ψυγεια θα τον παιρνουν κ θα τον περνανε απο μεσα τους

και θα τον πετανε εξω αριστερα και δεξια

ετσι θα το κανεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα τι εχει κανει

το θεμα ειναι οτι ελπιζω να ΜΗΝ το σκεφτηκε μονος του να το κανει

ευχομαι να τοχει δει καπου

γιατι τοσο πολυπλοκο που ειναι παιζει να εχει γινει μεγαλο λαθος...

γιατι στο σχεδιαγραμμα εχει κανει ενα κυκλωμα και οχι 2

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε 1 μέτρο έχω πάρει όλα τα άλλα είναι ψιριστική από το γιάννη (chillout), τα χρωστάω και θα του πάρω όταν κάνει update... πάντως ξέρω που είναι η αντιπροσωπεία στην Καβάλας...

Για τους σωλήνες που λες έχεις δίκιο είναι χοντροί... αλλά ρε συ αφού η ριμάδα η τρύπα στο block είναι για 1/2 να το πνίξουμε το πράμα με μικρότερους? ξέρω γω δεν θα παιδεύεται η αντλία περισσότερο?

Λες με το 3πλό μόνο να είμαι ΟΚ? με έσκισες τώρα.... πάντως παλιά που είχα το μονό μετά την Apogee να ψύχει λίγο πριν την 8800 έκανε δουλίτσα... στο κύκλωμά μου βλέπεις τπτ περίεργο? δεν είναι ακριβώς 2 ξεχωριστά κυκλώματα γιατί τα νερά τους μπλέκονται σε 1 τανκ... το έκανα έτσι ούτως ώστε αν κάτι είναι ποιο αδύναμο στο να κατεβάσει θερμοκρασία ή κάποιο ανεβάζει παραπάνω να εξισορροπείται το έργο όλο.

Με ενδιαφέρει να μου πεις πως το έχεις σχεδιάσει.. άσε έχω κάψει πολύ φαιά ουσία με το πράμα και ακόμα δεν έχω καταλήξει πουθενά και όσο πάει μπλέκω και περισσότερο...

Ε.... κινέζος... τι BTX? εννοείς το πλακάκι που είχε το κουτί έξτρα? δεν το έχω βάλλει και εκεί είναι η θέση του ΜΒ στο συγκεκριμένο κουτί... αν λέω μ@λ@κί@ να με διορθώσει κάποιος αλλά μου φαίνεται σωστό.... δεν βίδωνε και αλλιώς εξάλλου και πόσο κάτω να πάει ρε συ? 2 πόντοι μένουν μέχρι το ενδιάμεσο χώρισμα.

Α και στο σχεδιάγραμμα εννοείται το νερό πάει από κάτω προς τα πάνω στη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα κύκλωμα που σπάει σε 2 υποκυκλώματα ... το καθένα κάνει την πορεία του και στο τέλος καταλήγουν στο ίδιο τανκ... δεν έχω λάθος ροής είναι 100% σίγουρο το είδα και με τον chillout ο οποίος βέβαια και εκείνος τσίριξε που το έκανα έτσι... αλλά εξηγώ γιατί το έκανα από πάνω.

Το τροφοδοτικό ρουφάει από ένα 12άρι που έχει μέσα του από κάτω και τον βγάζει πίσω έξω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε έποιασα με τον αέρα... έχω έναν 12άρι μπροστά που βάζει αέρα... θα τουμπάρω και τους 2 8άρηδες πίσω κάτω να βάζουν και αυτοί και τα ψυγεία αριστερά και δεξιά θα βγάζουν... σωστό και ωραίο.. φτάνει να μην ανεβάζει ζέστη όλος ο χώρος εκεί γιατί αλλιώς που στο λέω βγάζω όλη τη ζέστη από όλο το κουτί όλη πίσω και ανεβαίνει πάνω και φεύγει... ... θα δείξει... λογικά είναι ποιο σωστή η δικιά σου σκέψη... θα ζεσταίνω και ποδαράκια το χειμώνα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Είναι ένα κύκλωμα που σπάει σε 2 υποκυκλώματα ... το καθένα κάνει την πορεία του και στο τέλος καταλήγουν στο ίδιο τανκ... δεν έχω λάθος ροής είναι 100% σίγουρο το είδα και με τον chillout ο οποίος βέβαια και εκείνος τσίριξε που το έκανα έτσι... αλλά εξηγώ γιατί το έκανα από πάνω.

Το τροφοδοτικό ρουφάει από ένα 12άρι που έχει μέσα του από κάτω και τον βγάζει πίσω έξω.

Θές να με ακούσεις και να κάνεις 2 ξεχωριστά?

Παίζεις σε κλειστό και μικρό κύκλωμα.

ΤΠΤ δεν ειναι ανεξάρτητο ;)

Link to comment
Share on other sites

ποπο μπερδεμα

ακου καλα χρισταρα

πρωτον ο ΑΝ7 ειναι μαστορας οχι μλκιες

να τον ακους

απο την αρχη σουπα οτι κατι δεν παει καλα

λοιπον ακουσε

θα κανεις 2 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ αν θες να κρατησεις τα 2 ψυγεια

το ενα θαναι το βαρυ και το αλλο το ελαφρυ

στο βαρυ θαχεις το τανκ

στο ελαφρυ θα το κανεις κλειστο , δηλαδη ΔΕΝ θα εχει τανκ , θα εχει μονο εξαερωση

τωρα τι εννοω BTX

εννοω οτι η μητρικη ρε μαστορα ειναι αναποδα

δεν ειναι κανονικα

το κουτι σου απο δεξια δεν ανοιγει?

ε ολα τα κουτια ανοιγουν απο αριστερα αν ειναι ΑΤΧ

τεσπα πολυ που μας ενοιαξε αυτο τωρα

τι εννοω για τους σωληνες τους λεπτους

εννοοω ΝΑΙ ΜΕΝ να ειναι μιση ιτζα απο μεσα αλλα απεξω ναναι απλοι σωληνες κανονικοι και οχι θηρια

αν και εδω που τα λεμε και να μην ηταν μιση ιτντσα παλι καλα θαταν απο πλευρας ροης

θα πιανουν λιγο χωρο

θα ειναι πιο κοντοι

πιο μανιτζεβελοι

στα βαρια οι μεγαλοι σωληνες

στα ελαφρια οι μικρουλιδες

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου αλλά πρέπει να καταλάβω γιατί θα κερδίσω σε κάτι αν το κάνω... εξήγησέ το μου και το κάνω... νταξ μου λείπε ένα τανκ αλλά δεν έγινε κάτι θα βρώ.

Link to comment
Share on other sites

επιμονη να εχεις 2 κυκλωματα αλλα οκ

ρε χρησταρα δεν καταλαβαινεις οτι μπερδευεις 2 νερα απο 2 διαφορετικες πηγες μεταξυ τους?

οποιο ειναι πιο κρυο το ζεσταινεις

ΜΗΝ παρεις δευτερο τανκ

αλλο η υπερβολη αλλο το πρεπει

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ

μπερδεμα θα κανεις , θα γεμιζεις απο 2 μεριες και θα σου πιασουν και χωρο

και αποτι βλεπω δεν τον εχεις και αφθονο...

επισης υποψιν δεν ειπαμε να πεταξεις τα 2 ψυγεια

μπορεις να τα βαλεις και παραλληλα αν δεν θες 2 κυκλωματα

εδω που εφτασες ομως θα κρατησεις τα 2 κυκλωματα

καρτα και επεξεργαστης στο ενα το μεγαλο το βαρυ με σωληναρες και το μικρο με ολα ταλλα και μικρους σωληνες μανιτζεβελους

Link to comment
Share on other sites

Κορμι,με ένα κύκλωμα θα πεθάνει.

Όλα τα μπλοκ που έχει πάνω είναι flow killers ;)

Αρχική απάντηση από BlueChris

Μαζί σου αλλά πρέπει να καταλάβω γιατί θα κερδίσω σε κάτι αν το κάνω... εξήγησέ το μου και το κάνω... νταξ μου λείπε ένα τανκ αλλά δεν έγινε κάτι θα βρώ.

με ένα κύκλωμα 2 αντλίες και γενικώς έτσι όπως το έκανες δεν έχεις καθόλου σωστή κυκλοφορία εις βάρος και των "2" κυκλωμάτων.

Όπως είπε το κορμί από πάνω μπορείς να μην βάλεις τανκ απλά να βάλεις ένα Τ εξαέρωσης ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ... θέλω όμως καμμιά 10αριά τουλάχιστον ρακοράκια μικρά και σωλήνες καινούργιους.... οκ θα το δώ... κάτσε να κόψω πρώτα τα πλαϊνά να βάλω σίτες κλπ... να βάψω.. που να βρω μαύρες... τεσπά έχω καμιά βδομάδα δουλειά ακόμα...+ ότι έχω μια υποψία ότι ανέβηκα σε θερμοκρασία εκτός από τη μεγάλη αλλαγή που έφαγε το 3πλό και από τη βλαμμένη την Arctic Silver 5 που πήρα από Πλαίσιο γιατί βαριόμουνα να πάω multirama να πάρω μια NanoFusion.

Έχω λειώσει ... Beetle έχεις ΠΜ ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΝ7

Μλκ εμεις καποτε θα τα παμε καλα ειμαι σιγουρος

εισαι λιγο τζωρας αλλα οκ εισαι μαστορας και εγω αναγνωριζω φιλε

οποτε βλεπω ειδοποιηση στο mail οτι απαντησες δαγκωνομαι μηπως και ανοιξει κανα μετωπο

χαχα

εισαι σωστος ρε κορμαρα καλα τα λες

flow killers , ελεος , πολυ ωραια εκφραση , μολις την ξεσηκωσα

κουκλι θα γινει ΧΡΗΣΤΑΡΑ

μοντα made in grecce ΡΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 01:49]

Οκ ... θέλω όμως καμμιά 10αριά τουλάχιστον ρακοράκια μικρά και σωλήνες καινούργιους.... οκ θα το δώ... κάτσε να κόψω πρώτα τα πλαϊνά να βάλω σίτες κλπ... να βάψω.. που να βρω μαύρες... τεσπά έχω καμιά βδομάδα δουλειά ακόμα...+ ότι έχω μια υποψία ότι ανέβηκα σε θερμοκρασία εκτός από τη μεγάλη αλλαγή που έφαγε το 3πλό και από τη βλαμμένη την Arctic Silver 5 που πήρα από Πλαίσιο γιατί βαριόμουνα να πάω multirama να πάρω μια NanoFusion.

Έχω λειώσει ... Beetle έχεις ΠΜ ρε συ.

σιτα σε μαγαζι με ειδη αυτοκινητου

απαυτες που βαζουν οι καγκουρες στα wanna be lancer evo 8

στο τσαμπε λεμε

ρε τρελλε κανε ενα review για nanofusion

δεν την εχω δοκιμασει ποτε μου

τι κουραδα ειναι?

εχει κ το ονομα μου (επιθετο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

@ΑΝ7

Μλκ εμεις καποτε θα τα παμε καλα ειμαι σιγουρος

εισαι λιγο τζωρας αλλα οκ εισαι μαστορας και εγω αναγνωριζω φιλε

οποτε βλεπω ειδοποιηση στο mail οτι απαντησες δαγκωνομαι μηπως και ανοιξει κανα μετωπο

χαχα

εισαι σωστος ρε κορμαρα καλα τα λες

flow killers , ελεος , πολυ ωραια εκφραση , μολις την ξεσηκωσα

κουκλι θα γινει ΧΡΗΣΤΑΡΑ

μοντα made in grecce ΡΑΑΑΑΑ

όχι μην δαγκώνεσαι,σε θέλω alive :D

γιατί δεν τα πάμε καλα ρε πάπαρε?

Μια χαρά δεν τα λέγαμε στο event? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.