Jump to content



Custom WC


BlueChris

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 20:21]

Ρε συ χρήστο,όχι ακαδημαικό δεν είναι.

ναι ακαδημαικο ειναι

λεγεται "μειωση αντιστασης ροης"

ναχες ολα τα μπλοκ παραλληλα να πω ναι δεν εχεις αντισταση

δεν ταχεις

ναχεις 2 ψυγεια παραλληλα ναι δεν εχεις μειωση ροης

οσο αυξανεις την αντισταση μειωνεις την ροη

οσο μειωνεις την ροη μενει ζεστο νερο στα μπλοκ και στο ψυγειο

οσο μενει νερο σαυτα ζεστο τοσο ανεβαινουν οι θερμοκρασιες και τοσο παραπανω ροη θες ΑΕΡΑ

με λιγα λογια βγαζεις τα ματια σου μονος σου

κοβεις ροη νερου και για αντισταθμιση ριχνεις ροη αερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 02:01]

Φίλε δοκίμασε τη Zalman ή την arctic mx-2...αξίζει!

καντε ενα συγκριτικο ρε λαμογια

που μουρθατε ολοι με νεες παστες να σπασετε το κατεστημενο την as5

αντε αντε να βλεπω ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

καντε ενα συγκριτικο ρε λαμογια

που μουρθατε ολοι με νεες παστες να σπασετε το κατεστημενο την as5

αντε αντε να βλεπω ιστορια...

Παλαιότερα είχα γράψει για τη zalman πως στο δικό μου σύστημα άψητη είχε 6 βαθμούς(σε core2 system@3,8ghz@1,45V@ 56 C load) κάτω από την Ceramique και 4 από την AS5. Είδα διαφορά και στο ocabiltiy. Η Ceramique δε ψήνεται πολύ, η AS5 και η zalman ψήνονται λίγο, δε τη κράτησα την AS5 πολύ, αλλά τη zalman που τη κράτησα μου έριξε μετά από 2 εβδομάδες περίπου 2 βαθμούς ακόμη. Η εφαρμογή πρέπει να ήτανε σε όλες τις περιπτώσεις καλή γιατί τότε άλλαζα cpu κάθε μέρα και στο τέλος κράτησα ένα και το άφησα με τη zalman και σε όλες τις περιπτώσεις το ίδιο συμπέρασμα περίπου έβγαινε.

Για την mx-2 κάπου διάβασα ότι είναι ισοδύναμες, η mx-1(η προηγούμενη γενιά) σύμφωνα με ένα καλό user-review στο xs

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=135359

ήτανε καλύτερη από την AS5 κατά 2-3 βαθμούς. H mx-2 επίσης διάβασα κάπου ότι είναι ίδια με την περιβόητη shin-etsu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

επειδη κινδυνευω να γινω γραφικος ξανα και κολλημενος

σε παρακαλω ασε μονο 3 ανεμιστηρες και πες μας διαφορες σε θερμοκρασιες

αδυνατω να πιστεψω οτι εχεις τοσο προβλημα ροης αερα με 3 ανεμιστηρες

κραταω ομως μια πισινη γιατι εχεις παρα πολλα μπλοκ και το γνωστο πλεον flow killing

Όχι ρε με 3 καλούς θα ήμουνα μια χαρά απλά είναι τόσο πυκνό το ρημάδι το GTX που αν αφήσω τους coolermaster τους πάνω μόνο βάζω το χέρι μου από πάνω και δεν τραβάνε τπτ. Αν είχα 3 καλούς εκεί μου έφταναν... το είχα εξηγήσει και ποιο πριν.... θα πάρω σε κάποια φάση καλά ανεμιστήρια για εκεί αλλά έχω ξεπαραδιαστεί λέμε. Για να καταλάβεις αν κοιτάξεις τη φωτό το GTX το μικρό έχει έναν SilenX και σπρώχνει... εεε αν βάλεις το χέρι σου πίσω του θα πάθεις πλάκα τι αέρα βγάζει.

Όσο για τα πολλά block την 8800ULTRA τι σκότωσα και πλέον είμαι με ένα block λιγότερο... το κύκλωμα το 1ο δίνει μόνο στον 6600. Είμαι σε πορεία crossfire και θα σπρώξω και το EK-FC8800 block μιας και η 9800 αργεί επομένως προσανατολίζομαι σε 2 x 2900XT αντέχω και από τροφοδοτικό γιατί σκάτζαρα το 850αρι το Galaxy με 1000άρι.

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

καντε ενα συγκριτικο ρε λαμογια

που μουρθατε ολοι με νεες παστες να σπασετε το κατεστημενο την as5

αντε αντε να βλεπω ιστορια...

Λόγο του ότι έπαθα μια πλάκα με την Arctic Silver την περασμένη βδομάδα και τελικά δεν έφτεγε η πάστα... τώρα είμαι με nanofusion η οποία μου έδωσε τις παλιές καλές μου θερμοκρασίες. Θα έκανα τεστ αλλά είχα πολύ λίγη Nano .. κάνει και 7 η ριμάδα ενώ η Arctic κάνει 3.

Link to comment
Share on other sites

ρε χρησταρα πουλας πραματα κ δεν λες τπτ ναουμε?

χαχα

τι μπλοκ ειναι αυτο μηπως το θελω

την 8800 τι την εδωσες μου λες?

και γιατι crossfire?

μετα λες ξεπαραδιαστηκες

ε σορρυ κιολας αλλα με τετοιες μοντες που κανεις τι περιμενεις

ΚΑΛΟΔΟΥΛΕΥΤΟ ΧΡΗΣΤΑΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα την πήρε ο petr00kos την περασμένη βδομάδα, το βασικό μου σκεπτικό ήταν πως τα Χριστούγεννα θα βγει η 9800 πράγμα που όσο φτάνει ο καιρός μου φαίνεται όχι πιθανό. Επίσης έκατσε φάση να κονομήσω τσάμπα σχεδόν μια 2900ΧΤ (150) επομένως παίρνω άλλη μία και κάνω δουλειά ισάξια και καλύτερη από την 8800... το τροφοδοτικό μου αντέχει μιας και το σκάντζαρα ήδη.

Αυτό που παίζεται με την πάρτη μου είναι πως είμαι μέσα συνέχεια σε αγορές μεγάλων υπολογιστών... εκεί βάζω ότι πράγμα θέλω .. δίνω μια διαφορά και αλλάζω τα πράγματά μου.

Μου έχει μείνει το block της 8800 το ΕΚ-FC8800 αλλά το κράτησα γιατί ΘΕΩΡΗΤΗΚΑ η 9800 θα έχει το ίδιο design άρα θα κάνει..... μετά βλέπω στο φόρουμ πως θα βγει η 3900 η ΑΤΙ λέει το Νοέμβρη. Είμαι και εγώ μπλεγμένος μη νομίζεις απλά σε θέλω να σε ρωτήσω κάτι από τηλ άμεσα......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις σήμερα πήρα στα χεράκια μου το Maximus Extreme και λογικά ΣΚ ξυλώνετε το P5K3 και βάζω αυτό πάνω....

Η ερώτηση που φυσικά ίσως δεν έχει απάντηση γιατί δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς είναι αν αξίζει να ασχοληθώ με το να ψύξω το ΝΒ και τα Mosfet... ρωτάω γιατί τα Block τα έχω και απλά δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι ή όχι..

Στο P5K3 κέρδισα 150mhz αλλά σκάω από CPU... πλέον το Γενάρη θα μπει Penrin επάνω και ίσως εκεί να παίζει μεγαλύτερο ρόλο η ψύξη των παραπάνω.... τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ελεος αυτο ετοιμαζα αυτες τις μερες

οτι σκεφτομαι το ξεσηκωνει καποιος αλλος κ με προλαβαινει

αι στα κομματια πια

σκραπ χαλκο παρε χριστο και ανοιξε του 2 τρυπες

το κοψιμο ειναι δυσκολο με ντρεμελ

κανονικα αυτο γινεται ολο σε φρεζα αλλα ζητανε τρελα λεφτα

βρειτε καποιος ενα γνωστο σας με φρεζα

λεφτα θα του αφηνουμε ρε , οχι για τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω μόνος όπως λες... και από υλικά είναι υποχρεωτικό να βάλω χαλκό? από κάτω το Extreme δεν έχει mosfet ή τπτ άλλο... επομένως έχω κάτι σασάκια από τηλεκατευθυνόμενα σε carbon και ergal 775(αεροπορικό αλουμίνιο) και λέω να τα τσακίσω.

Link to comment
Share on other sites

ε αμα δεν εχει μοσφετ απο κατω το θες μονο για ακαμψια?

τοτε βαλτα

απλα οκ καφριλα να χαλασεις τα σασακια αποτα εργαλεια

πανε αγορασε αλουμινιο ή χαλκο ή μπρουτζο ξερω γω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν κάνω τπτ από όλα αυτά... σε λίγο (μετά από 3 ώρες ύπνο) ξεκινάω να ξηλώσω p5k3 και στο Maximus δεν βάζω τπτ. Τα heatsinks του Maximus για τα mosfet δεν έχουνε καμία σχέση με του P5K3... πατάνε τέλεια και απλά χτες έφαγα ένα 3ωράκι να ξηλώσω από πάνω τις μαμά ψύκτρες και τo block το fusion που έχει επάνω και να καθαρίσω τα πάντα από τις πάστες τις Asus και να βάλω μίγμα Nanofusion και Ceramique παντού.

Αυτό το αστείο της Asus με αυτή τη κωλοπάστα που είχε πρέπει να το κόψουνε... μιλάμε ήτανε σαν μπετό πάνω στα τσιπάκια και μούφυγε η παναγία να ξηλώσω τσούκου τσούκου με κοπιδάκι αυτό το πράγμα.. Τεσπά τα καθάρισα όλα χωρίς ζημιά (ούτε μία γρατζουνίτσα) και αφού έβαλα πάστα έβαλα πάλι όλα τα μαμά.

2 από τους 3 σένσορες που δίνει το Μaximus τους έβαλα από έναν σε κάθε σειρά mosfet και επιτέλους θα δω τι θερμοκρασίες ανεβάζουν τα mosfetakia.

Αυτό σημαίνει πως ότι είπαμε στο τηλ για σένα και κάτι που θέλεις ισχύει και πάρε με τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22

Αυτή η πάστα που σε παίδεψε βγαίνει εύκολα με βενζίνη ρούχων ;)

Όχι δεν βγαίνει ;)

Εγώ την εφαγα με γυαλόχαρτο για λαμαρίνα και τριβείο...αλλιώς δεν...

Link to comment
Share on other sites

βοηθα λιγο η βενζινη μαζι με το σετακι της arcitc αλλα θελει να μουλιασει

εγω την εβγαλα με νυστερι χωρις να χαραξω το υποστρωμα (απλα την εσπρωχνα με το νυστερι) και μετα αναγκαστικα λαπαρισα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα αναμεσα σε αυτα τα ψυγεια τι θα προτιμουσατε??

1) Thermochill Radiator PA 120.3 + Thermochill Shroud PA 120.3 με τιμη 108e συνολο

2) Black Ice GTX III με τιμη 120e

3) η δινω 5 παραπανω και παιρνω Black Ice GTX480 με τιμη 125e

Ποια τα υπερ και τα κατα κατα την προσωπικη εμπειρια σας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.