Jump to content



Αγορά νέας μητρικής


Heatspreader

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους

Όπως θα είδατε και στις αγγελίες, πουλάω τη μητρική μου, καθώς SLI δεν θα κάνω (Θα πάω κατευθείαν στη νέα σειρά της nVidia όταν χρειαστεί).

Με ενδιαφέρει μια μητρική η οποία να κλοκάρει πολύ καλά και πολύ σταθερά. Όπως φαίνεται και από την υπογραφή μου, με ενδιαφέρει το Gaming και το Overclocking.

Λογικά θα πάω σε κάποιο P35 ή αν δεν αργήσει το νέο Chipset της Intel, θα παω σε X38. Λογικά το δεύτερο θα είναι πολύ ακριβό και πόσο να κλοκάρω παραπάνω πια με αέρα ή έστω νερό??? Νομίζω ότι δεν θα είναι η P35 που θα με κόψει! Κάνω λάθος?

Τι έχετε να πείτε για τη παρακάτω? Φυσικά καλό είναι να μου πείτε και άλλες απόψεις.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.524350

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για όλα αυτά που λές και θα συμφωνήσω μαζί σου.

Μόλις βγούν τα Χ38 λογικά πάλι θα πέσουν και άλλο οι τιμές στα P35,

οπότε θα είναι ακόμα πιο συμφέρουσα αγορά.

Η μητρική που διάλλεξες είναι πολύ καλή, αντέχει άνετα μεχρι και -180 χωρίς πρόβλημα και στον τετραπύρηνο QX6700 μου έπαιζε μέχρι 508 FSB stable 3D.

Σε Ε6700 πιάνει άνετα 580 - 585 fsb.

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΤΩΝ MOSFET - CHIPSET.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για εκεί πάω, αλλά δεν υπάρχει καλύτερη??? Είναι η καλύτερη για OC δηλαδή? Δεν υπάρχει καλύτερη υλοποίηση P35?

Ένας ακόμα λόγος που δεν θέλω να πάρω X38, είναι ότι δεν θέλω να πάρω πάλι beta μητρική και να ψάχνομαι, όπως είχα κάνει με τη Striker. Επίσης νομίζω ότι τη μητρική που λέω να πάρω την ξέρουν και οι πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Αυτή μήπως είναι καλύτερη ή οχι?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=1010824&tab=specs

Εχει καλύτερη τροφοδοσία MOSFET και φυσικά εχει και αυτή πουλήσει πάρα πολύ.

Προσωπικά δεν έχω δουλέψει την συγκεκριμένη, αλλά πάει καλά και αυτή.

Για βαθμολογία μόνο και μόνο που δεν έχει Guru θα 'επαιρνα ASUS, αλλά είπαμε...

η τιμή είναι ψηλά ακόμα.

(εννοώ οτι δεν δικαιολογείτε η blitz formula - που είναι και αλλη μητρική - PCB - να εχει τόσο λίγη διαφορά με την συγκεκριμένη.

Επίσης εχω δουλέψει (και δουλεύω ακόμα) καιτην GIGABYTE DQ6

ΠΟΛΥ καλή μητρική (για τα λεφτά της πάντα) και έχει και FSB 612 για πλάκα (σε δυπύρηνο) και 512 σε τετραπύρηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει η τιμή, με νοιάζει να είναι καλή η μητρική. Η blitz έχει μόνο 2PCI και μόνο γιαυτό απορρίπτεται. Επίσης έχω ακούσει ότι έχει δύσκολο BIOS η DQ6 και αρκετά bugs...

Εγώ δεν είμαι extreme Overclocker και αυτό που με νοιάζει είναι να έχω ένα πολύ δυνατό σύστημα όπως τώρα, απλά περισσότερο υπερχρονισμένο. Κάτι τέτοιο δεν το κάνει η Striker και δεν με νοιάζει και το SLI πλέον. ’σε που έχει πρόβλημα με το OC στους Quad!

Με λίγα λόγια πιστεύεις ότι θα τη χαρώ την ABIT, ή είναι μια φθηνομητρική, που απλά κλοκάρει και λίγο...?

Edit:

Αυτή λέει τίποτα? Ακούω καλά λόγια...

http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=5786

Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο πριν αποφασισεις

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=42065

αν και τελικα θα δεις οτι ενα ενα τα προνληματα που αναφερω επιλυονται και δειχνει να μην φτιαει η μητρικη...

απλα για να εχεις μερικα πραγματακια υποψιν σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να αποχωριστώ τη πολύ καλή ποιότητα της Asus. Αλλά φίλε μου, έχει τόσα πρόβλήματα και τα έχω γράψει πιο πάνω...

Πάντως για την Abit τη συγκεκριμένη παντού καλά λόγια λένε!

Επίσης είναι αλήεθεια ότι δεν έχει σταθερά ρεύματα στο CPU και ότι θέλει moda?:confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω. για αυτο την αγορασα.

παντως αμα εχεις ide δισκο και σου κανει τα ιδια μην παραξενευτεις..

(αν και δεν εβαλα σατα ακομα να δω οτι οντως φταιει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η Abit IP35 Pro!!! τελικα κατέληξα στην Gigabyte p35-ds4 (αν και ήμουν κάτοχος asus, που η ποιότητα τους ειναι εξαιρετικά αξιόλογη) λόγω ενός review που έδειχνε πολυ καλές θερμοκρασίες λειτουργίας. Από επιδόσεις όλες οι υλοποιήσεις Ρ35 έρχονται πολύ κοντα... Οι MSI σύμφωνα με τα reviews έχουν εξαιρετικό σύστημα heatpipes, αλλα δεν ανεβαίνουν όσο asus, abit, gigabyte...

Link to comment
Share on other sites

Η abit δεν υπάρχει παιδιά... :-(

Αν είναι τόσο καλή πια και αξίζει να την πάρω πιο ακριβά από το e-shop το κάνω... Να πάω για αυτή ρε παιδιά?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=1010824&tab=specs

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβά ρε συ φίλε,

139 ευρώ την έχει το μαγαζί που λες...Για παράδειγμα εγώ την είχα πάρει την 1η μέρα που την έφερε το Πλαίσιο στα 199...:p

Βέβαια με τα λεφτά του ο καθένας κάνει το κουμάντο του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την IP35 Pro βρήκα την υγεία μου σε σχέση με την commando Και τον 6850(λογο 1333fsb)...

Αλλά...όσο για το vdroop η asus είναι αυτή που δεν έχει το πρόβλημα πλέον....η Abit έχει 0,07v droop...δλδ δίνεις στο βιος 1,4 στα windows σε load θα έχεις 1,33 στην καλύτερη ενώ η Asus έχει ρύθμιση στο bios για το vdroop.

Πάντως άμα την βρείς σε τπτ e-shop ή στο Πλαίσιο πάρτην.

Τα 175 είναι πολλά πάντως σε σχέση με τα άλλα μαγαζιά και για την τιμής της η μητρική σκοτώνει λέμε..

Απ τα πιο σταθερά mobo που έχω δεί μετά το DFI NF4

edit.

Εγώ και με IDE δίσκο την χρησημοποίησα και δεν είχα πρόβλημα.

Το ότι μπορεί να έτυχε να έπεσε κάποιος σε προβληματική μητρική..τυχαία είναι αυτά,τι να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα, εσύ λες να πάρω την P5K Premiun Wifi ή την Blitz?

H DFI δεν υπάρχει Ελλάδα, αλλά και να υπήρχε δεν την έπαιρνα, καθώς σχεδόν πάντα οι DFI έχουν πάρα μα πάρα πολλές ρυθμίσεις και δεν θέλω να μπλέξω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Μπερδεύτηκα, εσύ λες να πάρω την P5K Premiun Wifi ή την Blitz?

H DFI δεν υπάρχει Ελλάδα, αλλά και να υπήρχε δεν την έπαιρνα, καθώς σχεδόν πάντα οι DFI έχουν πάρα μα πάρα πολλές ρυθμίσεις και δεν θέλω να μπλέξω πάλι.

Απ την στιγμή που θες περισσότερες pci τι να σε πώ.

Εγώ δεν έχω καμία συσκευή pci οπότε δεν με νοιάζει.

’μα όμως θές πάνω από 2 pci θύρες δεν σου κάνει η μητρική

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.