Jump to content



Βοηθεια για δισκο


kert

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω μια μητρικη asus p5k και ενα σκληρο δισκο wd250gb. Τον δισκο μπορω να τον συνδεσω στο ICH9 SATA port (οπου ομως αναγνωριζεται σαν ide , αφου μεχρι νεωτερας δεν υποστηριζεται ahci ) η' στο jmicron controller.

Τα αποτελεσματα με το hdtask ειναι :

Jmicron ICH9

Burst speed : 272 204,5

Random Access : 13,4 13,4

Average read : 46.6 55,5

Τι σημαινουν αυτες οι διαφορες στις ταχυτητες ? Ποια συνδεση να προτιμησω ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν ξέρω τί αναγράφει το BIOS στην οθόνη κατά τη διαδικασία POST, αλλά μια συσκευή Serial ATA είναι αδύνατον να λειτουργήσει σαν IDE. Ο ελεγκτής της JMicron τοποθετείται εδώ και εκεί, προσφέροντας κανάλι Parallel ATA, επειδή η Intel το εγκατέλειψε οριστικά το Parallel ATA, (και καλά έκανε). Αφού ο δίσκος σου είναι Serial ATA, προτίμησε σαφώς να τον συνδέσεις στον ελεγκτή του P35. Εάν είναι Serial ATA και ο οδηγός οπτικών δίσκων που έχεις στη διάθεσή σου, ο JMicron πες πως δεν υπάρχει. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως , ο ελεγκτης ICH9 λειτουργει μονο σε ide mode , ενω ο jmicron σε ide , achi και raid mode.

Εννοουσα ποια συνδεση να προτιμησω με βαση τα αποτελεσματα του hdtach. Μεγαλυτερο burst speed η' average read?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.