Jump to content



Τα Vista δεν αναγνωρίζουν τα memory sticks [Solved]


pan0s

Recommended Posts

Παιδιά έχει λίγες μέρες όπου τα vista μου δεν αναγνωρίζουν Memory sticks...θα ήθελα την βοηθεία σας είναι πολύ επείγον γιατί έχω κάτι εργσίες πάνω στο memory stick μου..

Link to comment
Share on other sites

παιδία μερικά usb memory sticks το πισι μου δεν τα αναγνωρίζει και συγκεριμένα να σας δώσε ένα παράδειγμα kingstone 4gb usb memory stick το αναγνωρίζει ενώ ένα kingstone 512mb usb memory stick δεν το αναγνωρίζει ενώ σε χp δουλέουν και τα 2....

Link to comment
Share on other sites

1. Βγάλε το προβληματικό usb από το pc.

2. Δημιούργησε ένα αρχείο στο desktop σου και ονομάσέ το console.txt

3. Κάνε μέσα του copy/paste αυτά:

set devmgr_show_nonpresent_devices=1
devmgmt.msc

4. Ονόμασέ το σε console.bat και τρέξε το.

5. Θα σου ανοίξει το device manager. Πήγαινε στο View και επέλεξε Show Hidden Devices

6. ’νοιξε το Disk Drive και κάνε δεξί κλικ και uninstall σε όλα τα usb drives. Αυτά που δεν είναι στο σύστημα τώρα, θα φαίνονται γκρι, ενώ οι δίσκοι σου, κανονικά

7. Προσοχή ΜΗΝ κάνεις uninstall κάποιο δίσκο σου.

8. Κλείσε την κονσόλα και δοκίμασε να το ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με τα vista του υπολογιστή στο σχολείο. Λύθηκε βάζοντας το stick στο laptop μου, κάνοντας ασφαλή κατάργηση και ξανατοποθετώντας το stick στον υπολογιστή με τα vista.

Μάλλον τα vista τρώνε φλασιά αν δεν έχεις αφαιρέσει το stick με ασφαλή κατάργηση την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες. Πώς το καταλαβαίνουν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Μάλλον τα vista τρώνε φλασιά αν δεν έχεις αφαιρέσει το stick με ασφαλή κατάργηση την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες. Πώς το καταλαβαίνουν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Μπα... Δε νομίζω... Ποτέ δεν κάνω "ασφαλή κατάργηση". Κάτι άλλο θα παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ποου θα το πω ετσι ξερα,αλλα ξαναγυρνα στα xp φιλε μου, και ασε να περασουν τα λουκια, οσοι θελουν τα vista σωνει και καλα απο τωρα, και ασε να βγει και το sp1 τους..και μετα δκοιμασε να κανεις τη κινηση παλι.

Δε θα αλλαζα ποτε ενα λειτουργικο που ακομα μια χαρα λειτουργει (με τα γνωστα Μ$ προβληματα, για να παω σε ενα αλλο που ακομα ακομα ψαχνονται κοσμος και εταιρειες για τα πιο απλα θεματα drivers.

Λυση ουσιαστικα δε σου δινω, απλα βαζω σε αλλη διασταση το ζητημα.

Μεχρι τελος 2008 λεει αρχες 09 θα τα υποστηριζει τα xp η M$, για να πανε ολοι στα vista,μη σου πω και καλυτερα να ηρεμησουμε απο τα κουλα updates (τα περισσοτερα δηλαδη).

Καλως τα εχεις τωρα και τα μλετας να δεις τι ερχεται στο μελλον-και γω το εχω κανει- αλλα οταν βλεπω-ακουω διαβαζω για τις παιδικες αρρωστιες του λειτουργικου αυτου..θα περιμενω να ερθει η καταλληλη ωρα να προχωρησω.

Βασικα ..σκεψου σε τι θεση εχεις ερθει..να μην αναγνωριζει το "αλφα το μικρο"..οχι οτι τα xp δεν εχουν περιεργα..αλλα λυση θα εβρισκες πιο ευκολα.

Αυτα και συγγνωμη που εθεσα το ζητημα σου σε εντελως αλλη βαση..κατι θα κερδισουμε και απ΄αυτο πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tagavr

Συγγνωμη ποου θα το πω ετσι ξερα,αλλα ξαναγυρνα στα xp φιλε μου, και ασε να περασουν τα λουκια, οσοι θελουν τα vista σωνει και καλα απο τωρα, και ασε να βγει και το sp1 τους..και μετα δκοιμασε να κανεις τη κινηση παλι.

Δε θα αλλαζα ποτε ενα λειτουργικο που ακομα μια χαρα λειτουργει (με τα γνωστα Μ$ προβληματα, για να παω σε ενα αλλο που ακομα ακομα ψαχνονται κοσμος και εταιρειες για τα πιο απλα θεματα drivers.

Λυση ουσιαστικα δε σου δινω, απλα βαζω σε αλλη διασταση το ζητημα.

Μεχρι τελος 2008 λεει αρχες 09 θα τα υποστηριζει τα xp η M$, για να πανε ολοι στα vista,μη σου πω και καλυτερα να ηρεμησουμε απο τα κουλα updates (τα περισσοτερα δηλαδη).

Καλως τα εχεις τωρα και τα μλετας να δεις τι ερχεται στο μελλον-και γω το εχω κανει- αλλα οταν βλεπω-ακουω διαβαζω για τις παιδικες αρρωστιες του λειτουργικου αυτου..θα περιμενω να ερθει η καταλληλη ωρα να προχωρησω.

Βασικα ..σκεψου σε τι θεση εχεις ερθει..να μην αναγνωριζει το "αλφα το μικρο"..οχι οτι τα xp δεν εχουν περιεργα..αλλα λυση θα εβρισκες πιο ευκολα.

Αυτα και συγγνωμη που εθεσα το ζητημα σου σε εντελως αλλη βαση..κατι θα κερδισουμε και απ΄αυτο πιστευω..

Ωμως μάλλον μεχρι τοτε θα έρθουν και καινούργια windows :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pan0s

το έκανα φίλε Wizard αλλά πάλι τίποτα...πριν λίγο καιρό το συγκεκριμένο stick το αναγνώριζε μια χαρά....καμιά άλλη λύση?

Είσαι σίγουρος ότι με τον τρόπο που σου είπα στο device Manager κάτω από το Disk Drives βλέπεις ΜΟΝΟ τους σκληρούς δίσκους και τίποτα άλλο?

Για δοκίμασε να αφήσεις ανοικτή την κονσόλα και βάλε το usb. Θα βγάλει κάτι εκεί έστω και γκρί?

Link to comment
Share on other sites

έκανα όπως μου είπε NickL δηλαδή: Απ'το device manager επιλέγεις τη συσκευή που θες και πατάς reinstall drivers/update drivers ανάλογα τι έχεις, μετά πατάς browse my computer.... και επιλέγεις τον φάκελο C:\WINDOWS\SYSTEM32 με τικαρισμένο το include subfolders!δούλεψε μια χάρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.