Jump to content



Αναζήτηση τσέχικης μπύρας...


Wizard!

Recommended Posts

Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν είμαι φίλος της μπύρας. Τουλάχιστον της μπύρας που όλοι έχουμε συνηθίσει να πίνουμε στην Ελλάδα. Μετά από το ταξίδι στην Τσεχία, συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη, αλλά όχι για τις τσέχικες μπύρες.

Η Τσεχία είναι η πρώτη χώρα σε παραγωγή και κατανάλωση μπύρας στον κόσμο, κι έχουν πολλές κι απίθανες μπύρες, που δεν έχουν καμία σχέση με τις γνωστές μας. Έτσι από αυτές που δοκίμασα, όχι απλά μου άρεσαν κάποιες, αλλά ξετρελάθηκα και τις ψάχνω εδώ :o

Όποιος ξέρει που μπορώ να βρω τις παρακάτω, μου λέει:

Starobrno black

Kozel

Krucovice

Την Kozel την έχω βρεί μόνο σε μιά μπυραρία στο Ν.Ηράκλειο, αλλά θέλω να μπορώ να την αγοράσω και για το σπίτι. Τις άλλες δύο, τις έχει εξαγοράσει η Heineken (linky), αλλά τους ρώτησα που θα τις βρω και δεν ξέρουν... :boxed:

Κάθε πληροφορία, καλοδεχούμενη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Δοκίμασε και την Paulaner φίλε μου... μπορεί να μην είναι Τσέχικη, όμως πιστεύω πως θα σ' αρέσει. Πολύ καλύτερη απο την Budweiser και βρίσκεται και σχετικά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρεις σε καρφουρ-μαρινοπουλο-θανοπουλο. Φέρνουν μπύρες απ το εξωτερικό αλλά για τις συγκεκριμένες δε ξέρω..

Αν σ αρέσουν οι σκούρες πιο πολύ απ τις ξανθές -βλάσφημε!- δοκίμασε aventinus ,trappistest rochefort 8-10 και samichlaus. Δεν είναι πικρές όσο οι κλασσικές σκούρες, φρουτίζουν λίγο-πολύ.

Μπύρα φουτουγου...

Link to comment
Share on other sites

Carefour, Μαρινόπουλο έχω κοιτάξει, στα καταστήματα Αμπελοκήπων. Δεν ξέρω σε άλλα...

Αυτές που λέω είναι ελαφριές, καθόλου πικρές και ειδικά η Starobrno αφήνει μια πολύ διακριτική γεύση καραμέλας στο λαιμό

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο θανόπουλος τότε...Φέρνει άκυρα πράματα απ έξω, dr.pepper ben & jerrys και τέτοια, δε γνωρίζω όμως τι φέρνει από μπύρες, και αν φέρνει κάτι πέρα από τα κλασσικά..

Επίσης , κάνε ένα τουρ διάφορες μπυραρίες και ρώτα , άμα τις φέρνει καμια κάβα-σουπερμάρκετ παίζει να ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Οι Kozel & Starobrno black είναι μαύρες

μπορει να εχει και μαυρες...αλλα να δοκιμασεις και την ξανθια kozel (αμα βρεις)

για αθηνα λες?

παντως σαν φιλος της μπυρας μετα απο ψαξιμο βρηκα την συγκεκριμενη στην θεσ/νικη οποτε μαλλον θα τα καταφερεις και εσυ αν μενεις σε μεγαλη πολη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Αν σ αρέσουν οι σκούρες πιο πολύ απ τις ξανθές -βλάσφημε!- δοκίμασε aventinus ,trappistest rochefort 8-10 και samichlaus. Δεν είναι πικρές όσο οι κλασσικές σκούρες, φρουτίζουν λίγο-πολύ.

Γιατι βλασφημος ρε συ? Guiness ολα τα λεφτα.

Ειδικα τα "Σκωτσεζικα" υποβρυχια...Μαυρη μπυρα σε κοντο ποτηρι κ σφηνακι Jameson. 3 θελω απο δαυτα κ μετα βλεπω Leprecon να χορευουν στο κεφαλι μου, τσουκαλια με χρυσαφι κ τετοια. χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

χμμ αν σ αρέσουν οι γλυκές δοκίμασε καμια μορτ σουμπιτε. Είναι τέρμα φρούτο όμως ε :)

πρέπει να κάνω κανα ταξίδι γμτ...ότι έχω δοκιμάσει το έχω δοκιμάσει ελλάδα :(

εδιτ : δοκίμασε και την brugs , ελαφρία γεύση, αλλά 6-7ευρα τα 330μλ ...

Πάντως τσάμπα γράφουμε, είναι άπειρες οι μπύρες, και πρέπει να δοκιμάσεις ΠΟΛΥ πράμα μέχρι να καταλάβεις τι σου αρέσει...

Επιστήμη οι ρημάδες...Μέχρι και το ποτήρι και ο τρόπος που θα την βάλεις παίζει ρόλο...

Ανοίξτε και ενα θρεντ για ουίσκια να μάθουμε τπτ παραπάνω !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.