Jump to content



Συμβουλές για ABIT IP35 PRO - Q6600 (G0) - TEAM 800Mhz 4-4-4-12


tarasque

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Borg

Ποιος μπορεί να με πει το MCH, ICH & ICHIO πια είναι η ακριβής διαφορά τους? γιατί τελικά τα μπέρδεψα με φαίνεται

επίσης τι κάνει και το CPU GTLREF ???

p22s.jpg

Αν ρίξεις μια ματιά στο manual τα λέει. To MCH είναι το NB και τα άλλα (ICH) είναι το SB.

Κάποιοες τιμές που μπορείς να βάλεις είναι αυτές:

Vmch=1.52 έως 1,56 max άν ο στόχος σας είναι 500+ FSB

Οι ICH τάσεις των (1,05 & 1,50) δέν είδα κάποια διαφορά στο O/C ... αλλά ενδεικτικά μπορείς να δοκιμάσετε έως 1,12 και 1,60 αντίστοιχα.

Επίσης τσέκαρε και αυτό:

2002191483117217483_rs.jpg

Είναι το Strap. Εγώ έχω αυτό που έχω κυκλώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Lafas1987

Αν το κάνεις αυτό απλά τη κατέστρεψες τη συγκεκριμένη MOBO! Έχει ήδη πολύ καλό σύστημα ψύξης και είναι κανόνας να μην το πειράζει κανείς! Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να κερδίσεις με την αλλαγή πάστας περισσότερα.

Καλα μαν,άστο.

Link to comment
Share on other sites

:) Σιγά την ασχολία. Σε αυτό το MOBO μόνο στο NB βάζεις και όσο χρειάζονται CPU και μνήμες! Μιλάμε ότι είναι καταπληκτικό! Προσπάθησε επίσης να έχεις χαμηλό strap.

Αυτά τα % δεν τα έχω βρει ακόμα. Πρέπει να έχουν να κάνουν με το NB πάντως. Όσο τα μειώνεις τόσο ανεβαίνεις. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Κάποιοες τιμές που μπορείς να βάλεις είναι αυτές:

Vmch=1.52 έως 1,56 max άν ο στόχος σας είναι 500+ FSB

θα εχεις πεσει σε μουφα μητρικη φιλε μου..

εγω για 515mhz εχω 1.37

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τι να πω, μάλλον έπιασε cpu wall, γιατί η Abit, μέχρι και τα 450, ανοίγει χωρίς να αλλάξω ούτε ένα ρεύμα εκτός από του cpu και των μνημών. Επίσης, τις περισσότερες φορές, προσπαθούσα να είμαι με 1:1 τις μνήμες, γιατί νόμιζα ότι είναι πιο εύκολο για τη Mobo αυτό. Δηλαδή όσο μεγαλύτερο το strap, τόσο πιο πολύ ζορίζεται να το πούμε έτσι το pc? Τέσπα, και 8χ450 με την Extreme αν είναι 100% stable δε θα είναι άσχημα για Quad... Θα κάνω μερικές δοκιμούλες ακόμα κάποια στιγμή... αν προκύψει και άλλο πρόβλημα θα το αναφέρω... Σας ευχαριστώ πάντως όλους...

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέληξα στα 8*450 και τις μνήμες στα 900 μιας και προορίζεται για 24/7 και είμαι με αέρα, 10 μέρες τώρα είναι ανοιχτός χωρίς κάποιο πρόβλημα (φτου-φτου)

κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα (setfsb ίσως;) για να πουσάρουμε από win έχετε να προτείνετε ;

όχι τίποτα άλλο αλλά για να αποφεύγουμε τα reboot :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sitios

Δηλαδή όσο μεγαλύτερο το strap, τόσο πιο πολύ ζορίζεται να το πούμε έτσι το pc?

Εξαρταται τι εννοεις μεγαλο στραπ..

Αν το παρουμε ως 1066>1333 ( απο θεμα ταχυτητας) ναι τοτε ζοριζεται περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque

εγώ κατέληξα στα 8*450 και τις μνήμες στα 900 μιας και προορίζεται για 24/7 και είμαι με αέρα, 10 μέρες τώρα είναι ανοιχτός χωρίς κάποιο πρόβλημα (φτου-φτου)

κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα (setfsb ίσως;) για να πουσάρουμε από win έχετε να προτείνετε ;

όχι τίποτα άλλο αλλά για να αποφεύγουμε τα reboot :)

Το uguru φυσικα της abit.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δουλευει αψογα και σωζει και στο bios αν το επιλεξω. Μαλιστα εχω κανει και 2 προφιλ. Ενα OC και ενα stock και αλλαζει μεταξυ τους χωρις προβλημα. Ολα αυτα με Vista x64 και uguru εκδοση 3.1.0.4 .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 09:51]

Αν το κάνεις αυτό απλά τη κατέστρεψες τη συγκεκριμένη MOBO! Έχει ήδη πολύ καλό σύστημα ψύξης και είναι κανόνας να μην το πειράζει κανείς! Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να κερδίσεις με την αλλαγή πάστας περισσότερα.

Δικιο εχεις μαν,μην ακους τις μαμακιες του ΑΝ7....

post-620-1416073209,7402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 09:51]

Αν το κάνεις αυτό απλά τη κατέστρεψες τη συγκεκριμένη MOBO! Έχει ήδη πολύ καλό σύστημα ψύξης και είναι κανόνας να μην το πειράζει κανείς! Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να κερδίσεις με την αλλαγή πάστας περισσότερα.

Επισης και το Vdrop απο αυτο το mobo ειναι εξαιρετικο,οποτε αν ακουσεις τον ΑΝ7 να λεει για κολλητηρια και χαζα πες το στους μοd να τον banaρουμε γιατι ειναι πρακτορας της Asus και θελει το κακο μας...

post-620-1416073209,8525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

θα εχεις πεσει σε μουφα μητρικη φιλε μου..

εγω για 515mhz εχω 1.37

Πρώτο ρόλο πάζει το CPU αν σε αφήνει και μετά η μητρική.

Όλες αυτές οι τάσεις που σου έδωσα δεν είναι δικές μου. Τις έχω βρει στο νετ από άλλους χρίστες. Απλά δεν έχεις κάποιο fsb wall.

Επίσης έχω αλλάξει δύο ίδιες μητρικές, και οι δύο πάνε μέχρι 488FSB. Με λίγα λόγια μα κόβει το CPU.

Link to comment
Share on other sites

Ρε αστακέ τώρα νταξ,με ξεφτίλησες... :(

Αρχική απάντηση από Astakos

Δικιο εχεις μαν,μην ακους τις μαμακιες του ΑΝ7....

Εννοείται ότι πάντα βάζουμε βιδώνια ή με κάποιον τρόπο να αυξήσουμε την πίεση(ο xrist είχε κάνει μια μαμάτη πατέντα ;) )

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Πρώτο ρόλο πάζει το CPU αν σε αφήνει και μετά η μητρική.

Όλες αυτές οι τάσεις που σου έδωσα δεν είναι δικές μου. Τις έχω βρει στο νετ από άλλους χρίστες. Απλά δεν έχεις κάποιο fsb wall.

Επίσης έχω αλλάξει δύο ίδιες μητρικές, και οι δύο πάνε μέχρι 488FSB. Με λίγα λόγια μα κόβει το CPU.

Και τι ρολο βαράει το cpu με το vmch?

@Xrist

Εμένα μαν άν είχε τέτοιο πάτημα δεν θα γκρίνιαζα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο, αλλά αν πιάνει τόσο μεγάλο FSB με τέτοια τάση, τότε αυτός έχει πολύ καλό κομμάτι. Αν δεις διάφορες μετρήσεις από χρήστες θα δείς τι τάσεις περίπου βάζουν.

@xrist & ΑΝ7 OverClocker

Σας κόβει πουθενά το σύστημα ψύξης της μητρικής? Δηλαδή κάνοντας τη μόντα τι κερδίσατε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Κάποιοες τιμές που μπορείς να βάλεις είναι αυτές:

Vmch=1.52 έως 1,56 max άν ο στόχος σας είναι 500+ FSB

Ο

Αρχική απάντηση από GoMaR

θα εχεις πεσει σε μουφα μητρικη φιλε μου..

εγω για 515mhz εχω 1.37

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Δεν παίζει ρόλο, αλλά αν πιάνει τόσο μεγάλο FSB με τέτοια τάση, τότε αυτός έχει πολύ καλό κομμάτι. Αν δεις διάφορες μετρήσεις από χρήστες θα δείς τι τάσεις περίπου βάζουν.

Καταλαβαίνεις ότι λέει για vmch? και όχι vcore?

Αρχική απάντηση από Lafas1987

@xrist & ΑΝ7 OverClocker

Σας κόβει πουθενά το σύστημα ψύξης της μητρικής? Δηλαδή κάνοντας τη μόντα τι κερδίσατε?

Ακόμα και αν δεν κερδίσεις ούτε 1 mhz πρέπει να το αφήσεις να ψηθεί?

Ε τότε βγάλε τον ανεμηστήρα απ το cpu σου...σιγα...σε έκοψε πουθενά το σύστημα ψύξης?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.