Jump to content



ASUS EN7900GTX/2DHT/512M


MaD_MaxX

Recommended Posts

Βρηκα αυτη την καρτα σε ενα μαγαζι στα Γιαννενα και μου λενε οτι ειναι ελαφρως μεταχειρισμενη και αν τη θελω μου τη δινουν για 180. Τωρα εχω μια 6600GT Extreme 128MB. Ηθελα να ρωτησω αν θα δω καποια διαφορά με αυτην την καρτα και αν αξιζει να την παρω για 180. :...:

Ευχαριστω πολυ;)

edit: ειναι pci express :T:

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά θα δεις αλλά τι εγγύηση σου δίνουν?

Πάντως πριν αγοράσεις κάτι, τσέκαρέ το σε συγκριτικά reviews. Και μη δεις μόνο 1 ή 2 γιατί μερικές φορές αλληλοαντικρούονται.

Πχ, στην ίδια κατηγορία με την 7900GTX είναι οι Χ1900ΧΤΧ/Χ1950ΧΤΧ της ATi.

Επίσης, η 8800GTS 320ΜΒ είναι καινούρια στα 270 αλλά τα 320ΜΒ θα σε περιορίσουν σε υψηλές αναλύσεις σε κάποια βαριά παιχνίδια. Επίσης αναμένονται σύντομα οι νέες κάρτες και από nVidia και από ATi. Συγκεκριμένα η 2900pro αναμένεται στα 250 και με λίγο overclocking πιάνει την 2900ΧΤ. Η nVidia από την άλλη ετοιμάζει νέες DX10.1 κάρτες ενώ ακολουθεί και οι ATi με τις 2950pro/GT.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει εγγυηση τοτε την αγοραζεις.Βεβαια δε μας εχεις πει απο τι αποτελειται το συστημα σου ωστε να σου πουμε αν αξιζει η προσθηκη μιας τοσο δυνατης καρτας.Φυσικα αν βρεις κατι αντιστοιχο οπως Χ1900 ισχυει παλι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την 6600GT που έχεις είναι αρκετά πιο δυνατή τώρα το κατά πόσο αξίζει να πας για αυτήν δεν το ξερώ αυτές οι κάρτες από ότι τη θυμάμαι ήταν πολύ ζεστές και κάνα 2 παιδιά που την πήρανε αυτήν είχαν προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αναλυσεις παιζω μονο σε 1024*768 και δεν εχω τιποτα τρομερες απαιτησεις, απλα παρατηρησα οτι σε καποια τελευταια παιχνιδια και λογικα και στα επομενα που θα βγουν δεν τα σηκωνει η τωρινη μου καρτα. Ασε που δεν θελω να δωσω και πολλα λεφτα για μια καρτα... Παντως αφου βγαινουν οι νεες καρτες της Nvidia συντομα, λετε να περιμενω να δω αν πεσουν οι τιμες απο τις τωρινες??

edit: το συστημα ειναι P4 3.2 HT 1GB RAM 6600GT extreme αλλα δεν ειχα μεχρι τωρα κανενα προβλημα σε παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι νομιζω οτι στις αναλυσεις που παιζεις και με τον επεξεργαστη που εχεις δεν θα δεις κατι θηριωδες απο διαφορες...με λιγα λογια ναι μεν 7900gtx ειναι πολυ δυνατοτερη απτην καρτα πουχεις τωρα αλλα στο συστημα σου φοβαμαι πως θα παει χαμενη...γιατι περιοριζεται τρελλα απτον επεξεργαστη σου....στη θεση σου δεν θα την επαιρνα...1024*768 δεν ειναι δα και καμια φοβερη αναλυση που να ζοριζει την καρτα γραφικων...αν επαιζες παραπανω αναλυσεις ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιισως ναλεγε κατι...αλλα εκει παλι θα σε φρεναρε ο επεξεργαστης...καλυτερα σε επεξεργαστη επενδυσε

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι μπορεις με 6600gt να παιξεις εστω και 1024 χ768 τα περισσοτερα παιχνιδια που κυκλοφορουν.Προφανως και δεν θα το καταλαβαινεις ειτε επειδη εχεις κλειστο το fraps ειτε γιατι παιζεις παιχνιδια που ειναι υποφερτα και κατω απο 25fps.Και αυτο το λεω απο προσφατες δοκιμες σε pc κολλητου που εχει 6600gt και p4 3,2 2GB ram οπου και αποφασισαμε οτι θα παρει νεα vga.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια υπογραφή που να αναφέρεις το σύστημα σου για να βλέπουμε τη υποστηρίζει και τη όχι και καλό είναι να αναφέρεις και το chipset της μητρικής σου

(αν και νομίζω σε επεξεργαστή δεν θα μπορείς να επενδύσεις για λογικά θα έχει μητρική με chipset κάτω από 955 και δεν θα υποστηρίζει αναβαθμίσει σε core 2)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, το dirt που εβαλα προσφατα σερνοταν, δεν δοκιμασα καποια αλλα τελευταιας

γενιας οποτε δεν ξερω να σου πω, το tomb raiser anniversary που εβαλα τελευταια παιζει τζι τζι αλλα δεν ειναι και κανενα τρομερο παιχνιδι :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Σήμερα, στις 12:00]

Κάνε μια υπογραφή που να αναφέρεις το σύστημα σου για να βλέπουμε τη υποστηρίζει και τη όχι και καλό είναι να αναφέρεις και το chipset της μητρικής σου

(αν και νομίζω σε επεξεργαστή δεν θα μπορείς να επενδύσεις για λογικά θα έχει μητρική με chipset κάτω από 955 και δεν θα υποστηρίζει αναβαθμίσει σε core 2)

Done:)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις απαιτήσεις σου, ακόμα και η 7900 θα σου φανεί τεράστιο βήμα μπροστά, πόσο μάλλον μια 8800GTS. Εγώ θα πρότεινα, αν δεν μπορείς να βρεις κάποια 8800 ελαφρώς μεταχειρισμένη, να πάρεις ότι σε βολεύει στην τσέπη σου.

Αν έχεις να δώσεις 270 με άνεση, δώστα. Θα έχεις μια κάρτα που θα σου μείνει αρκετό καιρό και θα κρατήσεις και για το νέο σου, μελλοντικό PC, όταν το στήσεις. Αν από την άλλη και τα 180 σου φαίνονται πολλά, πάρε την 7900 και θα είσαι πλήρως ικανοποιημένος καθώς ότι παιχνίδι έχει βγει μέχρι το 2006 το έχει άνετα ενώ μπορεί να παίξει και με κάποια άνεση και παιχνίδια του 2007 (αρκεί βέβαια να είναι στα 1024*768-1280*1024).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [26-09-2007 12:23]

πάρε την 7900 και θα είσαι πλήρως ικανοποιημένος καθώς ότι παιχνίδι έχει βγει μέχρι το 2006 το έχει άνετα ενώ μπορεί να παίξει και με κάποια άνεση και παιχνίδια του 2007 (αρκεί βέβαια να είναι στα 1024*768-1280*1024).

Βγαλε εξω το bioshock το οποιο δεν θεωρειται και ιδαιτερα βαρυ, προσωπικα σε 1900xt @ xtx η καρτα τα ειδα ολα σε maxed detail και 1280*960 οποτε αρχιζανε οι σοβαρες μαχες, εγω λεω να κοιταξει για καρτα επιπεδου 1950xt και πανω εκτος αν δεν τον νοιαζει να καθεται να πειραματιζεται λιγο με τα settings στα παιχνιδια που εχουν ηδη βγει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τη έκανες την πήρες την κάρτα ?

Πάντως το μηχάνημα σου καλό είναι για κάνα χρόνο ακόμη

α μόλις πρόσεξα το τροφοδοτικό σου 420W ?????????????

χλωμό μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.