Jump to content



Πρόβλημα με copy-paste αρχείων .avi [SOLVED προσωρινά]


HotPeanut

Recommended Posts

Έχω ένα δικτυάκι με 2 υπολογιστές σπίτι μου, το ένα τα κατεβαστήρι το αλλό για games. To πρόβλημα είναι ότι όταν είμαι στο pc για games και θέλω να αντιγράψω ένα αρχείο .avi από το κατεβαστήρι εδώ, όταν πάω να το παίξω με vlc η μισή είκόνα έχει μια θολούρα πράσινη και από την άλλη μιση έχει κάτι κάθετες μπλε γραμμές. Με λίγα λόγια χαλάει η ποιότητα της ταινίας δραματικά.

Τι μπορεί να φτάει?

Κουφό πρόβλημα :boxed:

Link to comment
Share on other sites

:toomuchne πολύ κουλό, δηλαδή με το vlc στο κατεβαστήρι το βλέπεις κανονικά και στο άλλο pc όχι; αν είναι έτσι και δεν φταίει το αρχείο κάτι πρέπει να παίζει με drivers γιατί το vlc έχει δικούς του ανεξάρτητους codecs. το αρχείο video τι format είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο γίνεται στα μισοκατεβασμένα, αλλά η διαφορά σε εμένα είναι ότι τα αρχεία μου είναι ολοκληρωμένα και έκτος από τα 2 πρώτα (αν θυμάμαι καλά), που είχα αντιγραψει όταν πρωτοέστησα το δίκτυο και έπαιζαν κανονικά, όλα τα αλλά παρουσιάζουν αυτο.

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ ότι μπορεί να φτάει.

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε αυτό:

Try a different video output module (Preferences -> (tab) Video -> Output modules -> (tick "Advanced options") "DirectX video output", save and restart VLC. If that video output module doesn't work for you then try the others and report which one you used that worked.

πηγή http://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=14&t=40847

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνει τα ίδια. Και κάνει τα ίδια και τώρα που προσπάθησα να την παίξω on-line δηλαδή να την δω από το game pc τραβώντας την από το κατεβαστήρι μέσω δικτύου.

Θα τρελαθώ :jump:

Τώρα που δοκιμάζω να παίξω και άλλες ταινίες μέσω δικτύου, διαπίστωσα τελικά ότι σε αλλές το κάνει αυτό και σε άλλες όχι, ενώ απ'ευθείας στο κατεβαστήρι παίζουν ok....και όλες είναι dvdRip 1 .avi αρχείο. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 15:37]

για δοκίμασε αυτό:

Try a different video output module (Preferences -> (tab) Video -> Output modules -> (tick "Advanced options") "DirectX video output", save and restart VLC. If that video output module doesn't work for you then try the others and report which one you used that worked.

πηγή http://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=14&t=40847

Τελικά με τα πολλά βρέθηκε λύση βάζοντας αυτό "DirectX 3D video output" tarasque.

Το κουφό όμως παραμένει, γιατί αυτο το κάνει μόνο μέσω τοπικού δικτύου? :boxed:

Link to comment
Share on other sites

είναι wifi ? γενικά αν δεν έχει καλές επιδόσεις στο δικτυο χάνει καρέ και κάνει κολλήματα οπότε εκεί βάζεις στο input/codecs/access modules/file την τιμή 6000ms από 300ms.

είναι κουλό. το streaming του vlc το έχεις δοκιμάσει ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.